Scenariusz zajęć otwartych w grupie trzylatków
Temat: W jesiennej krainie - zabawy dydaktyczne z elementami rytmiki
Cele:
- wzbogacenie sfery przeżyć dziecięcych,
- rozwijanie wrażliwości słuchowej oraz poczucia rytmu
- rozwijanie reakcji na sygnał muzyczny,
- rozwijanie pamięci odtwórczej,
- utrwalenie pojęć: mały, duży
- rozwijanie umiejętności podziału wyrazów na sylaby,
- wzbogacanie słownictwa dzieci,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania.
Metody:
- słowne,
- samodzielnych doświadczeń
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: : piosenka "Całuski" z płyty "Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy" wyd. KLANZA, ilustracje do zagadek tekstowych, obrazki czterech pór roku, kolorowe krążki, pianino/tamburyn.
Wstęp:
1. Powitanie rodziców.
2. Przedstawienie rodzicom celu zajęć (obserwacja dzieci podczas proponowanych przez nauczyciela aktywności).
Przebieg:
1. "Całuski" (Wyd. KLANZA) - powitanie rodziców przez dzieci.
2. " Co to jest?" - rozwiązywanie zagadek słowno - obrazkowych
- Płyną po niebie, mogą być różnej wielkości. (chmurki)
- Z nich jesienią spadają liście. (drzewa)
- Łezki spadające z chmurek. (kropelki deszczu)
- Kolorowe, spadają z drzew. (liście)
- Rozkładasz go i chowasz się pod nim przez deszczem. (parasol).
3. "Cztery pory roku" - wyszukiwanie wśród obrazków jesieni.
na tablicy powieszone są cztery obrazki - cztery pory roku. Rozmowa kierowana z dziećmi:
- Jaką mamy porę roku?
- Który obrazek przedstawia jesień?
- Po czym poznać, że to jesień?
Wypowiedzi dzieci na temat jesiennej pogody.
4. "Zgadnij, co powiedziałam?" - zabawa dydaktyczna.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi sylabami wyraz, dzieci muszą odgadnąć jaki to wyraz, następnie przynieść tę rzecz i położyć na środku dywanu w obręczy (kredka, lalka, samochód, klocek, konik, kasztan). Nauczyciel wraz z dziećmi dzieli na sylaby wcześniej omówione wyrazy. Na koniec nauczyciel mówi sylabami, który przedmiot odłożyć na miejsce.
5. "Jesienny wiatr" - zabawa ruchowa.
Dzieci stoją w rozsypce, podnoszą ręce do góry, naśladują mały i duży wiatr. Kołysząc się mówią: szsz...
7. "Pada deszczyk" - zabawa rytmiczna. Dzieci uczą się rymowanki: "Kiedy deszczyk pada, ja kalosze wkładam." Następnie mówią rytmicznie uderzając delikatnie paluszkami o dywan - pada mały deszczyk, uderzając mocno o dywan - pada duży deszcz.
8. "Kałuże" -zabawa ruchowa .Na dywanie porozkładane są krążki. Dzieci poruszają się w tempie melodii granej przez nauczyciela, na przerwę w muzyce wskakują do kałuży. Będąc w kałuży dzielą na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem wyrazy podane przez nauczyciela nawiązujące do jesieni.
9. "Kropelki" - zabawa ruchowa do tekstu. Nauczyciel mówi rymowankę, dzieci starają się powtarzać za nauczycielem: "Krople małe, krople duże, hop skaczemy przez kałuże". Rysowanie w powietrzu małych i dużych kropel: ręką, głową, nogą, łokciem
10.Podsumowanie zajęć, podziękowanie rodzicom.