Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 - letnich
Temat: „Przedszkolak zrobi wszystko, by dbać o środowisko” - utrwalanie wiadomości na temat ochrony środowiska
Cele:
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za dobrostan naszej planety,
- wyrabianie nawyków dbałości o czystość i porządek otoczenia,
- ukazanie dzieciom możliwości wykorzystania surowców wtórnych w zabawie,
- rozwijanie uwagi oraz poczucia rytmu.
Metody: czynne, słowne.
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: maskotka słoneczko, pacynka Sowa, emblematy słoneczka na patyczkach, pudełka, rolki po papierze, cylinder i pałeczka Eko - czarodzieja, gazety, woreczki foliowe, odtwarzacz CD, wiersz D. Klimkiewicz, W. Drabik „Co to jest ekologia?”, Kodeks młodego ekologa w ilustracjach, nagrania utworów do zabaw - „Podaruj mi trochę słońca” Ewa Bem, „Nie lubię poniedziałku”, „Alternatywy 4” J. Matuszkiewicz, temat muzyczny
z filmu „Benny Hill Show”, wiersz „Piłka”, piosenka „Czysty świat” (wyd. Nowa Era), odznaki „Przyjaciela Przyrody”.
Przebieg zajęć:
1. „Podaruj mi trochę słońca”(E. Bem) - zabawa muzyczna w kole.
Podczas refrenu dzieci podają sobie maskotkę słoneczka, podczas zwrotki jedno dziecko wchodzi do środka i swobodnie tańczy ze słoneczkiem, po czym wybiera kolejne dziecko
z koła, itd.
2. „Moja Ziemio ukochana” - rytmizacja tekstu ( powtarzanie z jednoczesnym klaskaniem, uderzaniem w kolana, stukaniem w podłogę itp.)
Moja Ziemio ukochana
życzę słońca Ci od rana.
3. „Co to jest ekologia?”- rozmowa na temat wiersza, wyjaśnienie pojęcia „ekologia”, utrwalenie zasad warunkujących ochronę środowiska oraz dbałość i porządek otoczenia, odwołanie się do Kodeksu młodego ekologa.
Ekologia – mądre słowo,
a co znaczy? – powiedz, sowo!
Sowa chwilkę pomyślała
i odpowiedź taką dała:
To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko w paru zdaniach
o wzajemnych powiązaniach
między nimi, bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować
- powiedziała mądra sowa.
4. „Ekologiczny quiz” - prawda czy fałsz (z wykorzystaniem emblematu słoneczka na patyczku, dzieci podnoszą do góry słoneczko, gdy zdanie jest prawdziwe, opuszczają, jest fałsz).
• W lesie można hałasować i straszyć zwierzęta. F
• Plastik i metal wrzucamy do żółtego pojemnika. P
• Podczas spaceru z rodzicami można deptać trawniki i łamać gałęzie. F
• Myjąc ręce i zęby należy oszczędzać wodę. P
• Papierki po cukierkach można wyrzucać na chodnik bądź ulicę. F
• Dym z kominów zanieczyszcza powietrze. P
• Przyjaciel przyrody dba o środowisko i żyje w zgodzie z naturą. P
5. „Czysty świat” - zabawa z piosenką (Wyd. Nowa Era). Dzieci inscenizują ruchem słowa piosenki.
6. „Dzieci wykorzystują śmieci” - zabawy muzyczno - ruchowe:
• „Ram pam pam” - zabawa rytmiczna z wykorzystaniem ekologicznych bębenków -pudełek: dzieci grają pałeczkami na pudełkach do wybranej pozycji muzycznej, wg uznania nauczyciela.
• „Spacer z gazetą” - zabawa muzyczna w kole (do muzyki z filmu „Alternatywy 4”)
W części A - dzieci spacerują trzymając przed sobą gazetę i zasłaniając nią twarz,
w pewnym momencie zatrzymują się, wystawiają głowę znad gazety i się do siebie uśmiechają, mogą też robić śmieszne miny, po czym znowu powtarzają tę samą sekwencję ruchów. Częśc B (trochę szybsza), dzieci biegną w kole truchcikiem na paluszkach, spotem skradają się w rytm muzyki, a następnie powtarzają ruchy z części A. na koniec prezentują ukłon.
• „Piłka” - zabawa z elementem rzutu.
Gazetę wykorzystaną w poprzedniej zabawie dzieci składają w piłeczkę. Nauczycielka śpiewa bądź recytuje poniższe słowa, a dzieci podrzucają rytmicznie piłeczkę z gazety.
Piłka, piłka, w górę leci
Piłką, piłką grają dzieci.
Bęc i buch, bęc i buch!
Piłkę złapie zuch!
• „Foliowe woreczki” - zabawa muzyczno - ruchowa. Nauczyciel rozdaje dzieciom foliowe woreczki. Dzieci biegają swobodnie szeleszcząc woreczkami, na przerwę w muzyce szybko zatrzymują się w bezruchu, a nauczyciel udaje, że robi im zdjęcie.
• „Eko - czarodziej” - opowieść ruchowa do muzyki J.
Matuszkiewicza z filmu „Nie lubię poniedziałku”.
Dzieci (nasionka kwiatów) przykucają na dywanie. Nauczyciel za pomocą czarodziejskiej różdżki dotknięciem budzi kolejne kwiatki, które powoli wstają, rozkwitają, prostują się i w miejscu tańczą, wolno kołysząc się. Gdy już wszystkie kwiatki wstaną, nauczyciel zaprasza dotknięciem różdżki do wspólnego tańca - wężyka. Dzieci kolejno dołączają łapiąc się za ręce. Na koniec nauczyciel wykonuje
z dziećmi improwizowany taniec w kole.
8. „Przedszkolak zrobi wszystko, by dbać o środowisko!” - podsumowanie zajęć, rozdanie odznak „Przyjaciela przyrody”.