Dzień szpinaku – scenariusz zajęcia w grupie dzieci w wieku przedszkolnym z zakresu edukacji zdrowotnej.
Prowadząca: Anna Słyszko
Data: 26 marca 2022
Grupa: 5-6 latki
Temat: Zadania Pana Szpinaka- zabawy z elementami kodowania.
Cele:
1. Promowanie zdrowego stylu odżywiania.
2. Zapoznanie dzieci z walorami odżywczymi szpinaku.
3. Zachęcanie do spożywania szpinaku.
4. Uświadomienie dzieciom wartości odżywczych owoców i warzyw.
5. Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie ( kompetencje miękkie).
6. Rozwijanie orientacji w przestrzeni i w schemacie własnego ciała.
7. Wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego.
8. Usprawnianie małej motoryki.
9. Rozwijanie percepcji wzrokowej, dotykowej, zapachowej.
10. Czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Formy pracy:
Indywidualna i z całą grupą
Metody:
Aktywizujące ( kodowanie)
Swobodnej ekspresji (praca plastyczna, zabawa ruchowa)
Podająca ( wiersz)
Pomoce dydaktyczne:
Materiałowy woreczek, umyte liście szpinaku, opaska na oczy, mata do kodowania, kolorowe kubeczki lub krążki, krążki koordynaty ( zielone koło -start, czerwone koło – meta, strzałki) nagranie dowolnej skocznej muzyki instrumentalnej, wiersz własny, kartki, farby, zblendowany szpinak, karty ewaluacji zajęcia ( słoneczko, chmurka)
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do zajęć
Zabawa „Tajemniczy woreczek”
Nauczyciel prosi chętne dziecko aby z zawiązanymi opaską oczami, tylko za pomocą dotyku, zapachu i jak zechce smaku odgadło co znajduje się w woreczku. ( Umyte liście szpinaku)
2. Szpinakowe zadania- zabawa integracyjno- ruchowa.
Dzieci stoją w kole. Podają sobie z rąk do rąk kukiełkę „Pana Szpinaka” wypowiadając jednocześnie rymowankę:
Jak przyjemnie i wesoło kiedy szpinak krąży w koło.
Szpinak tu szpinak tam
Szpinak krąży tu i tam.
Kukiełka „ Pana Szpinaka” wykonana została wcześniej z krepiny. Na ostatnie słowo rymowanki dziecko które dostało Pana Szpinaka wykonuje jedno wskazane przez nauczyciela zadanie:
Propozycje:
• Wymienia trzy zdrowe produkty.
• Wymienia trzy niezdrowe potrawy
• Wykonuje cztery pajacyki
• Wykonuje trzy przysiady
• Wymienia trzy zielone warzywa
• Wymienia trzy owoce na głoskę „a”.
Zabawę powtarzamy 2-3 razy.
3. Zakodowane szpinakowe smoothie.- zabawa matematyczna z elementami kodowania offline.
Do zabawy potrzebna będzie mata do kodowania ( kratownica 10x10), plastikowe kolorowe kubeczki lub kolorowe krążki.
Zielony kubeczek ( krążek) – szpinak
Żółty kubeczek (krążek)- banan
Czerwony kubeczek ( krążek)- jabłko
Niebieski kubeczek ( krążek)- cytryna
Na macie do kodowania rozłożone są w dowolnym miejscu kolorowe kubeczki ( krążki) oraz krążki startu i mety. Zadaniem chętnego dziecka jest wykonanie pysznego smoothie szpinakowego. Należy poruszać się po macie tak by zebrać wszystkie składniki do wykonania smoothie (przejść przez wszystkie pola z kolorowymi kubeczkami od startu do mety). Drugie dziecko układa pod kratownicą skrypt z krążków – strzałek wg instrukcji czytanej przez pierwsze dziecko ( np. idź do przodu, skręć w lewo, idź do tyłu, skręć w prawo itp.)
4.Dotknij zielonego- zabawa ruchowa.
Dzieci poruszają się po sali w rytm skocznej muzyki, na pauzę muszą dotknąć czegoś w sali w kolorze zielonym( ściana, meble, zabawki, ubranie, dywan).
5. Wiersz pt: „Szpinak” autorstwa Anny Słyszko
Dziś warzywo wam przedstawię
W detektywa się zabawię
Ma zielone małe liście
Pewnie nie raz go jedliście.
Ciut podobny do sałaty
W witaminy jest bogaty
Widzę to po waszych minach
Że już wiecie-tak to szpinak.
Można dać go na kanapkę
Zjeść jako zieloną papkę
Wrzucać do wszystkich sałatek
Jako zielony dodatek.
Bądź szczęśliwym przedszkolakiem
Nie uciekaj przed szpinakiem
Włączaj go do swojej diety
I na zdrowie miej apetyt.
Dzieci słuchają wiersza recytowanego przez nauczycielkę. Po wysłuchaniu utworu odpowiadają na pytania związane z wierszem:
1. O czym opowiadał wiersz?
2. Jak wygląda szpinak?
3. Jakie znacie potrawy zawierające szpinak?
4. Dlaczego warto jeść szpinak?
6. Szpinakowa łąka- kreatywna praca plastyczna ( technika malowania dziesięcioma palcami)
Dzieci wykorzystują zblendowany przez nauczyciela szpinak ( z wcześniejszych aktywności) jako naturalną farbę do malowania. Pozostałe elementy pracy plastycznej np. ( kwiaty, owady) malują techniką fingerpainting ( malowanie dziesięcioma palcami).
7. Ewaluacja i zakończenie zajęć.
Dzieci dostają kartę z konturem słoneczka i chmurki. Zamalowują słoneczko ( gdy zajęcia im się podobały) lub chmurkę ( gdy zajęcia nie do końca były interesujące).