Scenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzonego w grupie dzieci 3-letnich „ Pszczółki” przez Wiolettę Kapustę w dniu 28.02.2022r.
TEMAT ZAJEĆ: „Znam kolory”
CEL GŁÓWNY:
– utrwalenie nazw kolorów podstawowych
CELE OPERACYJNE:
Dziecko :
– uważnie słucha
– zna i rozróżnia kolory : żółty, niebieski, czerwony, zielony
– rozwiązuje zagadki o kolorach,
– doskonali umiejętności segregowania ze względu na kolor
– aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
– słucha poleceń nauczyciela
METODY:
– słowna (rozmowa)
– pokazowa
– działań praktycznych
FORMY:
-zbiorowa
-praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje, zagadki, kartki w 4-terech kolorach (czerwona, niebieska, zielona, żółta) dla każdego dziecka- gumka frotka w różnych kolorach, worek, kolorowe piłeczki i obręcze, miski w 5 kolorach: (żółty, niebieski, czerwony, zielony, biały), kolorowe kredki, sylwety zabawek, płyta CD (piosenka „Zabawa w kolory”).
PRZEBIEG ZAJEĆ:
1. Zabawa na powitanie „Mam taki kolor”.
Nauczyciel wita dzieci wypowiadając zdania. Dzieci, które czują się powitane, machają i dotykają rzecz we wskazanym kolorze. Witam dzieci, które:
- mają na sobie coś żółtego
- mają na sobie coś niebieskiego
- mają na sobie coś czerwonego
- mają na sobie coś zielonego
Nauczyciel demonstruje dzieciom plansze we wskazanym kolorze.
2. „Magiczny worek kolorów”- ćwiczenia matematyczne
Rozpoznawanie i nazywanie wybranych kolorów: czerwony, zielony, niebieski, żółty.
Dziecko losuje z worka piłeczkę, nazywa jej kolor i umieszcza w misce w tym samym kolorze.
Jeśli kolor piłki nie pasuje do żadnych z 4 misek, dziecko umieszcza piłeczkę w misce białej.
3. Zabawa ruchowa "Kolory i obręcze".
Dzieci przed zajęciem zakładają sobie gumkę frotkę, w wybranym kolorze: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym.
Nauczyciel rozkłada na dywanie duże obręcze w tych samych kolorach. Dzieci spacerują swobodnie po sali, w rytm muzyki. Kiedy muzyka milknie, mają za zadanie ustawić się przy obręczy, w takim kolorze, jaki mają na ręku kolor gumki.
4. „W krainie kolorów" - rozwiązywanie zagadek o kolorach.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek słownych. Dzieci rozwiązują zagadki. Kto wie podnosi rękę do góry, odpowiada jaki to kolor i wskazuje piłkę w tym kolorze.
• w jakim kolorze mają butki krasnoludki (czerwony)
• powiedz, w jakim kolorze są gorące słońce i piasek nad morzem (żółty)
• w tym kolorze jest niebo i morze (niebieski)
• tego koloru szukaj na łące, jest nim trawa i żabki skaczące (zielony)
5. „Kolorowe zabawki”- zabawa plastyczna.
Malowanie kredkami sylwet zabawek na wskazany kolor wg kodu ( żółty, czerwony, niebieski, zielony).
Zwrócenie uwagi na nie wychodzenie poza kontur.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Widzę, że wszystkie dzieci pięknie znają kolory.
Jak myślicie, czy dzięki kolorom świat jest weselszy?
Czy macie swój ulubiony kolor?
Podziękowanie za zajęcia i wspólną zabawę.