Numer: 48251
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem Polakiem i znam swoje nazwisko

KONSPEKT ZAJĘĆ

TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESTEM POLAKIEM I ZNAM SWOJE NAZWISKO"

GRUPA: 5,6 - latki
CEL GŁÓWNY:
Dziecko zna litery, z których składa się jego nazwisko
CELE OPERACYJNE – DZIECKO POWINNO:
- powitać się wg polecenia
- słuchać uważnie wiersza
- umieć odpowiedzieć na zadanie pytanie
- odczytać proste wyrazy
- rozwiązać krzyżówkę
- znać swoje nazwisko
- ułożyć z liter swoje nazwisko
- nazwać litery
- zna samogłoski i spółgłoski
- odkodować obrazek
- czynnie uczestniczyć w zabawie ruchowej
METODY PRACY:
- podająca – objaśnianie zadań, instruktaż,
- eksponująca – litery, napisy
- praktycznego działania – zabawy ruchowa, rozsypanka literowa
- problemowa – pogadanka na temat wiersza,
FORMY PRACY:
- z całą grupą,
- indywidualna;
POMOCE:
- krzyżówka
- litery do zabawy
- wiersz
- koperty z literami nazwiska

PRZEBIEG:
1.Powitanie. Dzieci zgromadzone w kole witają się zgodnie ze słowami nauczyciela:
-witam dzieci, które mają w swoim imieniu lub nazwisku literę A
-witam dzieci, które znają litery
- witam dzieci, które umieją czytać
-witam dzieci, które lubią dobrą zabawę

2. Sprawdzenie obecności za pomocą wizytówek. Dzieci wieszają na tablicy po jednej stronie nazwiska dzieci, które są obecne na zajęciach, zaś po drugiej stronie tablicy wywieszają wizytówki z imionami dzieci nieobecnych. Nauczyciel prosi dzieci o przeliczenie wizytówek i wskazanie których jest więcej a których jest mniej.

3. Przeczytanie dzieciom Katechizmu polskiego dziecka – Władysław Bełza
Katechizm polskiego dziecka
Władysław Bełza
- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czem ta ziemia?
- Mą Ojczyzną.
- Czem zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

4. Rozmowa na podstawie utworu:
– Kim jesteśmy? (Polakami)
– Co jest znakiem każdego Polaka? (orzeł biały)
– Jak nazywamy ten znak? (godło)
– Jak nazywa się nasz kraj? (Polska)

5. Rozwiązywanie krzyżówki, której rozwiązaniem jest hasło „Polak”. Rozmowa na temat liter jakie występują w haśle i na temat tożsamości osobistej – co różni nas od innych np. nazwisko.

6. Dzieci siedzą w kole i podają sobie koperty z nazwiskami, jeśli w ich ręce trafia koperta z ich imieniem to chowają ją za siebie i kontynuują przekazywanie kopert.

7. Dzieci układają swoje nazwisko na dywanie. Liczą i pokazują w wyrazie samogłoski i spółgłoski. Następnie chowają litery do koperty i przesuwają w prawo.

8. Zabawa z literami
Nauczyciel rozkłada litery na dywanie. Dzieci poruszają się rytm muzyki(szybko-wolno) po sali. Na przerwę w muzyce gromadzą się wokół pierwszej litery na jaką rozpoczyna się jego nazwisko. W powtórce zabawy, dzieci gromadzą się przy literze ostatniej jaka jest w jego nazwisku.

9. Nauczyciel rozdaje dzieciom karty do kodowania. Każde dziecko odkodowuje literę na jaką rozpoczyna się jego nazwisko.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.