KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT ZAJĘCIA: „MOJE IMIĘ”
GRUPA: 5,6 - latki
CEL GŁÓWNY:
Dziecko zna litery, z których składa się jego imię i imię kolegi
CELE OPERACYJNE – DZIECKO POWINNO:
- powitać się wg polecenia
- wyciszyć się w zabawie
- słuchać uważnie wiersza
- umieć odpowiedzieć na zadanie pytanie
- znać swoje imię
- umieć się podpisać
- ułożyć z liter swoje imię i kolegi
- nazwać litery
- zna samogłoski i spółgłoski
- czynnie uczestniczyć w zabawie ruchowej
METODY PRACY:
- podająca – objaśnianie zadań, instruktaż,
- eksponująca – litery, napisy
- praktycznego działania – zabawy ruchowa, rozsypanka literowa
- problemowa – pogadanka na temat wiersza, liter znajdujących się w imieniu
FORMY PRACY:
- z całą grupą,
- indywidualna;
POMOCE:
- litery na tablicę
- litery do zabawy
- wiersz
- koperty z literami imienia
WYKORZYSTANE INNOWACJE:
- el. pedagogiki zabawy „Dobedu”
PRZEBIEG:
1.Powitanie. Dzieci zgromadzone w kole witają się zgodnie ze słowami piosenki.
2. Zabawa wyciszająca. Podawanie sobie w jedną stronę pudełka z literami E,W,A, (nazywanie tych liter), następnie podawanie sobie w drugą stronę pudełka z literami A,N,I,A (nazywanie tych liter).
3. Rozsypanka literowa – układanie z tych liter imienia EWA i ANIA
4. Przeczytanie dzieciom wiersza J.Tuwima „Abecadło”
Julian Tuwim
Abecadło
Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I -- zgubiło kropeczkę,
H -- złamało kładeczkę,
B -- zbiło sobie brzuszki,
A -- zwichnęło nóżki,
O -- jak balon pękło,
aż się P przelękło.
T -- daszek zgubiło,
L -- do U wskoczyło,
S -- się wyprostowało,
R -- prawą nogę złamało,
W -- stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.
5. Rozmowa na temat liter jakie występują w wierszu.
6. Dzieci siedzą w kole i podają sobie koperty z imionami, jeśli w ich ręce trafia koperta z ich imieniem to chowają ją za siebie i kontynuują przekazywanie kopert.
7. Dzieci układają swoje imię na dywanie. Liczą i pokazują w wyrazie samogłoski i spółgłoski. Następnie chowają litery do koperty i przesuwają w prawo. Teraz układają imię swojego kolegi – nazywają literę na jaką zaczyna się ułożony wyraz.
8. Zabawa z literami
Nauczyciel rozkłada litery na dywanie. Dzieci poruszają się rytm muzyki(szybko-wolno) po sali. Na przerwę w muzyce gromadzą się wokół pierwszej litery na jaką rozpoczyna się jego imię. W powtórce zabawy, dzieci gromadzą się przy literze ostatniej jaka jest w jego imieniu.
9. Nauczyciel rozdaje dzieciom karty do kodowania. Każde dziecko odkodowuje literę na jaką rozpoczyna się jego imię.