KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT ZAJĘCIA: „BEZPIECZNE ZABAWY NA ŚNIEGU”
GRUPA: 5,6 - latki
OBSZAR: III pkt 5
CEL GŁÓWNY:
Dziecko zna zasady bezpiecznych zabaw na śniegu
CELE OPERACYJNE – DZIECKO POWINNO:
- rozumieć związki przyczynowo – skutkowe
- powitać się wg polecenia
- wyciszyć się w zabawie
- słuchać uważnie opowiadania
- umieć odpowiedzieć na zadanie pytanie
- umieć odczytać sylabami napis
- znać zasady bezpiecznych zabaw na śniegu
- czynnie uczestniczyć w zabawie ruchowej
METODY PRACY:
- podająca – objaśnianie zadań, instruktaż,
- eksponująca – obrazki,
- praktycznego działania – zabawa ruchowa,
- problemowa – pogadanka na temat opowiadania, karta pracy
FORMY PRACY:
- z całą grupą,
- indywidualna;
POMOCE:
- płyta CD
- obrazki z sylabami
- wiersz
- obrazki z niebezpiecznymi sytuacjami
- gazeta
- karta pracy
PRZEBIEG:
1. "Zimowe powitanie" – zabawa integracyjna
N-lka wita grupę mówiąc : Witam te dzieci, które :
- lubią zimę,
- mają sanki,
- lubią zabawy na śniegu .
Dzieci, których dotyczy dane powitanie, machają do nauczycielki ręką .
2. Zabawa wyciszająca „śnieg”. Podawanie sobie w jedną stronę pojemnika i sprawdzanie za pomocą dotyku co znajduje się w środku, następnie wyciągnięcie zawartości z pojemnika (kuli śniegowej) i podawanie sobie w drugą stronę. Odłożenia śniegu w celu przeprowadzenia doświadczenia topnienia śniegu. Określenie pory roku jaką mamy.
3. „Temat” -Odkrycie przez dzieci jaki będzie temat zajęć. Dzieci układają w kolejności rosnącej cyfry, odwracają karty, nauczyciel wraz z dziećmi odczytuje hasło dzieląc na sylaby).
1 2 3 4 5 6 7 8
BEZ PIE CZNE ZA BA WY ZI MĄ
4. Słuchanie treści opowiadania „Antosia uczy i ostrzega – Nowe łyżwy Gapcia”
5. Rozmowy na temat opowiadania:
-Co dostał Gapcio na urodziny?
- Gdzie króliczki wymyśliły jazdę na łyżwach?
-Po czym poznała Antosia że staw jest zamarznięty?
-Co się stało gdy Gapcio wjechał na środek stawu?
-Co zrobiła Antosi gdy zobaczyła ze lód się załamał pod Gapciem?
-Można jeździć na łyżwach po stawach, rzekach, jeziorach?
5.Czy to jest bezpieczna zabawa?
Rozmowy przy tablicach demonstracyjnych. Ocena postępowania. Wskazywanie miejsc bezpiecznych zabaw zimowych na obrazkach i przypinanie napisów TAK i NIE do odpowiednich ilustracji.
6. „Śniegowe kule”- robienie z gazety kul śniegowych:
- układanie kul względem własnego ciała „za, przed, obok, nad, pod”
- toczenie kul po podłodze
- bitwa na śnieżki
7. Karta pracy – przyklejanie napisu TAK i NIE na odpowiednich ilustracjach przedstawiających właściwy i niewłaściwy sposób zabawy.