SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W GRUPIE ,,II’’ ŻABKI
TEMAT: ,,Poznajemy życie mrówek’’ – oglądanie teatrzyku kukiełkowego o życiu mrówek na podstawie bajki ,,Sprawa zniszczonego mrowiska’’ Agaty Giełczyńskiej.
TERMIN REALIZACJ: 19 kwietnia 2022 r.
GRUPA WIEKOWA: dzieci 3 i 4 letnie
PROWADZĄCY: Anna Pisera-Oleska
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu
- zapoznanie z życiem mrówek i poznanie ich roli w przyrodzie
-kształtowanie postaw proekologicznych
- współdziałanie z dziećmi w grupie w zabawach i sytuacjach zadaniowych
CELEL SZCZEGÓŁOWE:
- ogląda z uwagą teatrzyk
- wypowiada się na temat oglądanego teatrzyku
- zapoznaje się z życiem mrówek i próbuje określić ich rolę w przyrodzie
-próbuje określić jak ludzie mogą chronić mrówki i mrowiska
-segreguje materiał przyrodniczy
- współdziała zgodnie w grupie podczas zabawy oraz sytuacji zadaniowych
- układa mrówkę z korków i zapałek
- przelicza korki w zakresie 3 (3 i 4 latki) oraz zapałki w dostępnym sobie zakresie
-uczestniczy w zabawach ruchowych i muzyczno-ruchowych.
METODY wg. M. Kwiatkowskiej:
-czynna (zadań stawianych dziecku, ćwiczeń)
-słowna (objaśnienie, rozmowy, opowiadania)
-oglądowa (obserwacja, udostępnienie sztuki)
FORMY:
-indywidualna
- zbiorowa
-grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
pacynki (detektywa, mrówek, dzika), tekst teatrzyku na podstawie bajki ,,Sprawa Zniszczonego mrowiska’’ Agaty Giełczynskiej, fotografie mrówek i mrowiska, materiały przyrodnicze, podkład muzyczny z utworem ,,Pracowita mrówka’’, korki, zapałki.
PRZEBIEG:
1. POWITANIE- Witam was na zajęcia nadszedł czas. Dziś zapraszam was do świata owadów.
2. ,, SPRAWA ZNISZCZONEGO MROWISKA’’- oglądanie teatrzyku w oparciu o bajkę Agaty Giełczyńskiej i i rozmowa inspirowana jego treścią.
• Kto zgłosił się do leśnego detektywa?
• O jakim problemie opowiadały mrówki?
• Kto co rano niszczył ich dom?
• Kim jest najważniejsza mrówka w mrowisku?
• Jak detektyw zaradził niszczeniu mrowiska?
• W jaki sposób my możemy chronić mrówki?
3. ,,WYŚCIGI MRÓWEK’’- zabawa ruchowa ćwicząca koordynację wzrokowo ruchową.
Zadaniem dziecka dystans kroczkami (tak aby pięta dotykała palce). Wygrywa dziecko, które pierwsze dotrze do mety.
4. ,,MRÓWKI I ICH DOM’’ – składanie obrazka o łatwej do odczytania treści składającego się z 3 części (3 latki) i 4 więcej części zawierający więcej szczegółów ( 4 latki).
5. ,,POZNAJEMY ŻYCIE MRÓWEK’’- zabawa dydaktyczna. Oglądanie zdjęć z życia mrówek i omawianie ciekawostek z życia mrówek. Zwrócenie uwagi na nieniszczenie mrowisk, ani podchodzenie do ich zbyt blisko.
6. ,,MASZERUJĄ MRÓWKI’’- zabawa rytmiczno-ruchowa.
Na dywanie rozłożona jest folia, a na niej materiały przyrodnicze : mech, suche igły, słoma, drobne gałązki. Dzieci maszerują po obwodzie koła do utworu ,,Pracowita mrówka’’.
*Na przerwę w muzyce zbierają materiały z foli i odnoszą je do wyznaczonego pojemnika.
* Na przerwę w muzyce rozsiewają nasiona.
* na przerwę w muzyce niszczą szkodniki
7. ,,W MROWISKU’’- układanie mrówki z korków i zapałek na kartonie, przeliczanie korków ( dzieci 3 i 4 letnie) oraz nóg mrówki ( dzieci 4 letnie).
8. EWALUACJA
Quiz
1. Mrówka mieszka w mrowisku
2. Mrówki są bardzo pożyteczne i usuwają martwe organizmy z lasu.
3. Mrówki produkują masło.
4. Mrówki niszczą szkodniki drzew
5. Mrówki roznoszą nasiona.