SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH MOWĘ I PERCEPCJĘ SŁUCHOWĄ DZIECKA Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWNYCH – TWORZENIE OPOWIADAŃ
TEMAT: Kropki biedronki
GRUPA I
Prowadząca: Wioletta Szymańska
Cele ogólne:
1. Stwarzanie sytuacji twórczego działania dzieci
2. Doskonalenie percepcji słuchowej
Cele operacyjne:
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- wypowiada się pełnymi zdaniami
- próbuje ułożyć zakończenie opowiadania, tworząc logiczną całość
- podaje zakończenia zdań
- wymyśla skojarzenia
- dobiera podpisy do obrazków
- określa głoskę w nagłosie i wygłosie
Metody: praktycznego działania, podająca, problemowa
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: niedokończone opowiadanie, płyta CD z nagraniem "Wiosna" Vivaldiego, magnetofon, obrazki do ewaluacji, list, kropki biedronki, sylweta biedronki, koperty z zagadkami, obrazki będące rozwiązaniem zagadek, napisy pod obrazki, kolorowe wstążki do tańca.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wstęp do zajęć - na tablicy zawieszone są litery b i e d r o n k a, w przypadkowej kolejności. Zadaniem dzieci jest ułożenie zagadek na podaną głoskę i wyszukanie określonej litery. Kolejne litery utworzą wyraz: biedronka, który dzieci odczytują. Wyraz to biedronka.
2. List od biedronki
Kochane dzieci jak ten czas leci.
Niedawno była zima, teraz przyszła wiosna
To jest pora roku bardzo radosna.
Potem będzie lato i nadejdzie jesień
A z panią jesienią przyjdzie pan wrzesień
Do szkoły pójdą niektóre dzieci
Bo czas przedszkolny tak szybko zleciał
Lecz zanim do szkoły się wybierzecie
Czy małej biedronce dziś pomożecie?
3. "Biedronka Zuzia" - nauczyciel czyta opowiadanie, które nie ma zakończenia
Na łące rosła soczysta trawa. A obok jednego źdźbła trawy mieszkała biedroneczka. Tak jak to u biedronek bywa, jest czerwona i ma czarne kropeczki. Biedroneczka bardzo lubiła bawić się z motylkiem. Ich ulubioną zabawą było wymyślanie nowych zabaw. Biedroneczka wymyśliła nawet bardzo fajną zabawę. Polegała ona na pląsach i tańcach wśród traw i kwiatów. Następnego dnia nie było zabawy. Biedroneczka zauważyła bowiem, że nie ma kropek. Brak kropek dla biedronki jest bardzo poważnym problemem, ponieważ bez kropek nikt jej nie poznawał. Postanowiła wybrać się w podróż w poszukiwaniu kropeczek. Następnego dnia wyruszyła w drogę.
Szła i szła, aż spotkała................... Pomóżcie dokończyć opowiadanie
Za każde zadanie wybrane dziecko dokleja do przywieszonej sylwety biedronki jedną lub 2 kropki
Za to zadanie są dwie kropki.
4. "„Wiszące zagadki” – na sznurkach wiszą koperty, a w nich zagadki. Nauczyciel odczytuje określenia zagadek, a dzieci podają rozwiązanie i dzielą określenie na sylaby i określają głoskę w nagłosie i wygłosie, dzieci chętne w śródgłosie. Następnie dopasowują wyraz do obrazka - motyl, bocian, żaba, pszczoła
1. Lata nad łąką piękny jak kwiat,
swoim kolorem zachwyca,
i zapomina w mig cały świat,
że wcześniej była to gąsienica.
• motyl
2. Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.
• bocian
3. Szybko zmyka przed bocianem
Nie chce być jego śniadaniem.
• żaba
4. Robotnice brzęczące w dzień pracują na łące.
Mają dużo roboty, bo zbierają miód złoty.
• pszczoła
Za to zadanie też są dwie kropki
5. "Pląsające biedronki" - zabawa ruchowa - podczas melodii Vivaldiego "Wiosna" , dzieci pląsają rytmicznie, trzymając w ręku wstążkę - dziewczynki na zewnątrz koła, a chłopcy wewnątrz. Na przerwę w muzyce dzieci zastygają w bezruchu.
Za zadanie biedronka otrzymuje jedną kropkę.
6. „Podpisz obrazek” – na tablicy wiszą sylwety wiosennych zwierząt i owadów. Obok wiszą rozsypane podpisy do obrazków. Dzieci łączą podpis z odpowiednią sylwetą, odczytując napis.
Liczą wyrazy w zdaniu, określając ilość kolorowymi patyczkami
• To jest biedronka.
• Szara mysz ma norkę.
• Szpak to ptak.
• Konik polny skacze wysoko.
• Ślimak ma piękną muszlę.
Za to zadanie należą się biedronce dwie kropki
Czy kropki biedronki świadczą o ich wieku - otóż nie, gdyż biedronki żyją tylko do ok. 14 miesięcy. Mówią o nazwie biedronki. Nasza ma 7 kropek - to siedmiokropka. Żywi się mszycami, nazywana bożą krówką, bo przypomina krowę, może lecieć bez przerwy 2 godziny