Scenariusz zajęć „Międzynarodowy Dzień Kropki”
Grupa: dzieci 3-4 letnie
Cele ogólne:
- Kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- doskonalenie umiejętności klasyfikowania wg wybranej cechy;
- poznawanie przedmiotów przez świadome wykorzystywanie zmysłów: wzroku, smaku, słuchu, węchu, dotyku;
- rozwijanie wrażliwości wzrokowej, smakowej, słuchowej, węchowej, dotykowej;
-rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej
Cele szczegółowe:
- porusza się po wyznaczonym torze;
- klasyfikuje przedmioty ze względu na kolor;
- rozpoznaje przedmioty po dotyku;
Metody pracy:
-słowna
-oglądowa
- działania praktycznego
Formy:
-indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyta Cd, taśma kolorowa, wycięte kropki, sylwety potworków, wycięte kolorowe ciastka- kropki, kółeczka sensoryczne o różnych fakturach, chustka, kartki a4, balony, farby.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita dzieci i zaprasza dzieci do Kropkowej Krainy Zabaw z okazji Dnia Kropki. Nauczyciel mówi dzieciom, że aby do niej dotrzeć muszą przejść przez „Kropkowy tor (przejście po wyznaczonym liniami i kropkami torze).
„Podróż do krainy Kropkowych Potworów” - po przejściu dzieci siadają na piankowych puzzlach a nauczyciel opowiada im historię o krainie Kropkowych Potworków, które są ciągle głodne i bardzo lubią ciastka w kształcie kropek. Nauczyciel pokazuje dzieciom cztery kolorowe potworki (każdy w innym kolorze). Zadaniem dzieci jest nakarmić je ciastkami- kropkami w odpowiednim kolorze.
Zabawa orientacyjno- porządkowa „Kolorowe kropki”- nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy. Na podłodze w sali znajdują się rozsypane kolorowe kropki, nauczyciel pokazuje dzieciom kropki w różnych kolorach, tłumaczy zasady zabawy- przy dźwiękach muzyki dzieci tańczą lub poruszają się swobodnie po sali, gdy muzyka milknie dzieci muszą jak najszybciej odnaleźć kropkę w kolorze wskazanym przez nauczyciela.
„Sensoryczne Kropeczki”- nauczyciel pokazuje dzieciom kolorowe kropki o różnej fakturze, kolorze, wyklejone różnymi materiałami. Dzieci oglądają, wąchają i dotykają kropki. Po zapoznaniu się z kropkami, nauczyciel zaprasza chętne dziecko do zabawy- zakrywa dziecku oczy i podaje jedną kropkę, zadaniem dziecka jest odnalezienie drugiej takiej samej za pomocą dotyku.
„Kropkowe malowanki”-odbijanie na kartce a4 balonów zamoczonych w farbie plakatowej.
Stworzenie galerii prac plastycznych.