SCENARIUSZ LEKCJI
Technologia tapicerstwa
Kl. I a
Temat: Warstwa nośna i podtrzymująca w meblach tapicerowanych.
I. Cele operacyjne:
- uczeń, wie :
-jakie rozróżniamy warstwy tapicerskie
- jakie znaczenie ma warstwa nośna i podtrzymująca w meblach tapicerowanych
-uczeń opisuje :
-budowę ramy tapicerskiej
-rodzaje warstw podtrzymujących
-uczeń potrafi:
-wskazać usytuowanie poszczególnych elementów budowy
-rozróżnić ramy tapicerskie
-dobrać odpowiednie materiały na poszczególne rodzaje warstwy podtrzymującej
II. Metody nauczania:
-praca w parach z tekstem
-prezentacja wykonanej pracy
-wykład z demonstracją foliogramów, pokaz złączy meblowych
-analiza rysunków
-praca samodzielna
III. Środki dydaktyczne:
-tablica, kreda
-schematy, foliogramy
-próbki materiałów tapicerskich
-karty pracy zawierające informacje o warstwach tapicerskich
IV. Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne:
-sprawdzenie obecności, gotowości uczniów do zajęć oraz zapisanie tematu w dzienniku
2.Kontrola wiadomości:
Sprawdzenie stopnia zapamiętania wiedzy z poprzedniej lekcji.
3.Wprowadzenie do tematu:
Przedstawienie tematu lekcji oraz jej celów. Nauczyciel ogólnie omawia budowę warstwy nośnej i podtrzymującej.
4.Realizacja tematu:
Nauczyciel na podstawie schematu charakteryzuje poszczególne elementy ramy tapicerskiej oraz rodzaje złączy. Przedstawia warstwy podtrzymujące.
Losowe podzielenie uczniów na grupy. Wyznaczenie zadań oraz wyjaśnienie zasad pracy na lekcji. Praca w parach.
Zadaniem uczniów jest wyszukanie informacji i zanotowanie odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania.
Prezentacje.
Wybrane osoby z każdej grupy przedstawiają efekty swojej pracy. Pozostali uczniowie w klasie poprawiają lub uzupełniają wiadomości. Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie wybrali właściwe informacje.
Praca samodzielna-krzyżówka
Sporządzenie notatki oraz uzupełnienie budowy warstwy nośnej i podtrzymującej w zeszytach.
5.Podsumowanie tematu:
Za pomocą pytań kontrolnych nauczyciel podsumowuje lekcję i sprawdza stopień zrozumienia i zapamiętania tematu:
-Co to jest warstwa nośna i czym różni się od warstwy podtrzymującej?
-Jakich materiałów można użyć do wykonywania warstw podtrzymujących?
-Wymień elementy ramy tapicerskiej.
Nauczyciel nagradza uczniów, którzy wyróżnili się wiedzą, zaangażowaniem w czasie lekcji.
6.Podanie zadania domowego:
Wyjaśnij dlaczego należy szlifować ramiaki?
Charakterystyka warstwy wyściełającej.
Karta samooceny. Ankieta anonimowa.