Numer: 48215
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Krainie Liter - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć obserwowanych przez Dyrektora
w grupie V dzieci 6-letnich „Kotki”
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
w dniu 27.04.2022r.

Problematyka obserwacji: diagnoza umiejętności dzieci niezbędnych do podjęcia nauki w szkole w zakresie czynności złożonych – czytanie i pisanie

Cel obserwacji: uzyskanie informacji na temat diagnozy rozwoju dzieci

Temat: „W krainie liter”

Grupa: „Kotki”, dzieci 6-letnie

Podstawa Programowa wychowania przedszkolnego:
I/5,7,8,9
II/7,8
III/2,3,4,8,9
IV/2,4,8,9,14,15

Cele ogólne:
- utrwalenie obrazu liter małych i wielkich oraz cyfr
- doskonalenie słuchu fonematycznego
- doskonalenie umiejętności czytania – dostosowanie do indywidualnych możliwości dzieci
- doskonalenie umiejętności orientacji na kartce
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- doskonalenie sprawności grafomotorycznej

Cele operacyjne:
- rozpoznaje swoje imię na wizytówce
- naśladuje czynności wykonywane przez nauczyciela i dzieci
- podaje wyraz rozpoczynający się na podaną literę
- nazywa litery
- dzieli wyraz na głoski, liczy je
- czyta wyraz
- wycina obrazki po linii i przykleja je na kartce wg instrukcji słownej nauczyciela (prawy górny róg, prawy dolny róg, lewy górny róg, lewy dolny róg)
- układa zdanie z wyrazów i rysuje jego treść
- rysuje dowolne szlaczki lub litery

Metody pracy:
Aktywizujące – burza mózgów, „Sojusz metod”, Klanza
Czynne - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
Słowne – rozmowa, instrukcja słowna
Oglądowe - obrazki, symbole, litery, cyfry

Formy pracy:
Indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:
List od królowej Krainy Liter, koperty z zadaniami, identyfikatory, muzyka, Połykacz Liter, smakowite litery, obrazki, markery, rybki z wyrazami, niebieski materiał, wędki, nożyczki, kleje, zestawy kółek z wyrazami do układania zdań, kartki z ramką, 3 flipcharty, magnesy, „światła” do ewaluacji zajęć, wizytówki dzieci

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie dzieci z celem zajęć.
N: Dziś wyruszymy do „Krainy liter”. Za chwilę wybierzemy się tam po to, żeby pobawić się literami. Przypomnicie sobie jak wyglądają litery, jak się nazywają, a nawet będziecie miały okazję poczytać. Poza tym będą zabawy, do których będą potrzebne wasze sprawne rączki, dobry wzrok, słuch oraz ruch. Dziś dowiecie się jak jesteście przygotowani do klasy I.
2. „Tajemnicza koperta”
N: „Wiecie co? Ktoś zostawił dziś pod drzwiami kopertę zaadresowaną do ... Proszę, aby ktoś odczytał co jest na niej napisane.”
(dziecko chętne odczytuje: dzieci i pani z grupy „Kotki”)
N. wyciąga z koperty list i prosi dziecko, aby go przeczytało):
Drogie Dzieci!
„Witam Was serdecznie. Zapraszam do mojej Krainy Liter. Przygotowałam Wam koperty, w kopertach zadania, czeka Was zabawa niezapomniana. Do mojej krainy możecie się dostać samolotem. Przygotowałam Wam paszporty. Każdy paszport jest podpisany waszym imieniem, więc wsiadajcie i zwiedzajcie.”
N: co to jest paszport? – burza mózgów, dzieci próbują wyjaśnić pojęcie, wzbogacanie słownictwa
N: list podpisała ...kto odczyta? (odczytuje chętne dziecko)
Królowa Krainy Liter
3. „Mój paszport” – rozpoznawanie swojego imienia wśród innych („Sojusz metod”)
(N. wyjmuje z koperty paszporty - kolorowe identyfikatory z imionami dzieci - i prosi, aby każdy podszedł do pani, gdy zobaczy na nim swoje imię, a pani przypina go do ubrania dziecka.)
4. „Lot samolotem” – zabawa ruchowa integracyjna wg Klanzy do utworu „American Promenade” (Ensemble Robby Schmitz)
(dzieci naśladują poszczególne czynności wykonywane przez nauczyciela do muzyki: zapalanie silników, zapinanie pasów, zaglądanie w okienka, ponowne zapalanie silników, lot, turbulencje, lot, lądowanie)
5. ZADANIE 1 „Co ukryło się w pudełku na literę P?” – podawanie przykładów wyrazów rozpoczynających się na podaną literę. (Na kopercie symbol znaku zapytania.)
N: Okazuje się, że w pudełku ukrył się POŁYKACZ LITER, który ma jakąś wiadomość na kartce i kopertę z zadaniem nr 2. Proszę kogoś o odczytanie wiadomości:
„To ja POŁYKACZ LITER. Jestem bardzo głodny. Macie tu jakieś litery? Najlepiej, żeby były smakowite.”
(Dzieci odpowiadają na pytanie twierdząco.)
6. ZADANIE 2 „Smakołyki dla POŁYKACZA LITER” – utrwalanie wyglądu i nazw liter. (Na kopercie symbol posiłku.)
Polecenie:
N: nakarm Połykacza Liter
(Nauczyciel rozdaje dzieciom po 2 litery i tłumaczy na czym będzie polegało karmienie POŁYKACZA LITER)
N – jako POŁYKACZ mówi: Mam ochotę na litery o smaku pomidora
Dziecko, które ma takie litery, podchodzi do POŁYKACZA i karmi nią mówiąc: To są litery o smaku pomidora, małe p i wielkie P
7. „Raz i dwa, raz i dwa, każdy robi to co ja! - zabawa ruchowa. Wszyscy maszerują w kole, potem zatrzymują się i naśladują prowadzącego.
8. ZADANIE 3 „Tajemnicze kropki” – wyodrębnianie i przeliczanie kolejnych głosek w wyrazach 3-, 4-, 5 i 6-głoskowych. (Na kopercie symbol kropki. Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty, w których jest obrazek.)
Polecenie:
- nazwij obrazek, narysuj na kopercie tyle kropek ile słyszysz głosek w nazwie obrazka
- podziel na głoski nazwę obrazka, ile ich jest?
9. Boogie Woogie” – zabawa w kole ze śpiewem utrwalająca orientację w schemacie własnego ciała
10. ZADANIE 4 „Łowienie ryb” – czytanie wyrazów 3,4,5 i 6 literowych wg stopnia trudności (kolor rybek wg koloru paszportów dzieci). Na kopercie symbol ryby.
Polecenie:
Złów rybkę w kolorze swojego paszportu i odczytaj ukryty na niej wyraz. Powodzenia. Najpierw łowią dziewczyny a potem chłopcy. Zapraszam.
11. ZADANIE 5 „Obrazek” - orientacja na kartce papieru. Wycinanie obrazków i przyklejanie na kartce wg instrukcji słownej nauczyciela. Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. (Na kopercie symbol nożyczek.)
Polecenie:
wytnij obrazki, potem przyklej w odpowiednim miejscu wg instrukcji nauczyciela
12. „Raz i dwa, raz i dwa, każdy robi to co ja! - zabawa ruchowa. Wszyscy maszerują w kole, potem zatrzymują się i naśladują prowadzącego (wyznaczone chętne dziecko)
13. ZADANIE 6 „Od najmniejszego do największego” – zabawa w czytanie ze zrozumieniem z wykorzystaniem zestawu kół różnej wielkości z wyrazami („Sojusz metod”) wg stopnia trudności. (Na kopercie symbol koła.)
Polecenie:
Ułóż koła wg wielkości od najmniejszego do największego i odczytaj powstałe zdanie. Powodzenia ...
(N. przygotowuje w kopertach dla każdego dziecka zestawy kół z wyrazami, dzieci wybierają w takim kolorze, jaki kolor paszportu mają, układają na zalaminowanych kartkach A4. N. włącza muzykę, potem dzieci kolejno odczytują zdanie czytając je do mikrofonu)
14. ZADANIE 7 „Poszukaj i narysuj” – zabawa doskonaląca umiejętność rozumienia przeczytanego zdania. Ćwiczenie spostrzegawczości i sprawności grafomotorycznej. (Na kopercie symbol obrazka.)
Polecenie:
Odszukaj swoje zdanie na pasku papieru, potem przyklej je do kartki na stole i narysuj to o czym jest to zdanie. Ozdób ramkę dowolnymi szlaczkami lub literkami. Weź swój piórnik.
(po skończonej pracy dzieci przyczepiają obrazki na flipcharcie tworząc wystawę prac, oglądają, próbują czytać inne zdania)
15. „Ewaluacja zajęć” – wykorzystanie „świateł” do podsumowania zajęć (zielone – rozumiem wszystko; żółte – mam pewien problem; czerwone – nie potrafię, nie umiem). N: Co dziś robiłyście na zajęciach? Dzieci wymieniają kolejno czynności, które wykonywały podczas zajęć. Potem dzieci przyklejają swoje wizytówki przy odpowiednim kolorze światła.
Podczas zajęć były też zastosowane pytania kontrolne.
16. „Lot samolotem” – powrót do przedszkola; zabawa ruchowa integracyjna wg Klanzy do utworu Ensemble Robby Schmitz „American Promenade”

Opracowała:
Katarzyna Wus

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.