Scenariusz zajęć świetlicowych filmowo - plastycznych dla dzieci młodszych.
Temat: Latarnia morska
Miejsce : Świetlica w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w Poznaniu
Uczestnicy: Wychowankowie w wieku od 6-8 lat
Czas trwania : 45 minut
Autor: Agnieszka Szcześniak
Cel główny: wykształcenie umiejętności oglądania bajek animowanych ze zrozumieniem,rozwijanie kreatywności plastycznej i manualnej.
Cele szczegółowe: wychowanek potrafi wypowiadać się na temat treści oglądanej bajki, wie co to jest fikcja, a co prawda, potrafi wykonać prace plastyczna na zadany temat, rozwija wyobraźnię i sprawność manualną
Metody pracy:
- pokaz - ( 15 min.) projekcja polskiego filmu animowanego, korzystając ze strony www.vod.tvp.pl
- słowna - zadawanie pytań na temat treści oglądanej bajki
- aktywizująca - wykonanie pracy plastycznej
Forma pracy: indywidualna, zespołowa
Pomoce dydaktyczne: sprzęt multimedialny z dostępem do internetu, kartki papieru format A4, ołówki, kolorowa plastelina.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci i zaproszenie na projekcję krótkometrażowego filmu animowanego pt.: "Busola Latariusza" z cyklu "Przygody misia Fantazego" wyprodukowanego w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. W tym celu nauczyciel korzysta z zasobów dostępnych na stronie internetowej www.vod.tvp.pl
2. Po oglądnięciu bajki nauczyciel zadaje pytania dzieciom:
- O czym jest treść filmu? Kto był głównym bohaterem bajki?
- Czy historia opowiedziana w filmie jest prawdziwa?
- Wymień pozytywne i negatywne osoby w filmie?
- Jaką funkcję pełni latarnia morska i jak wygląda?
- Co to jest busola i do czego służy?
- Czego uczy nas opowiedziana w filmie przygoda?
- Czy światło zawsze prowadzi do domu?
3. Po uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytania, dzieci siadają do stołu z materiałami plastycznymi.
4. Wykonanie pracy plastycznej - Latarnia morska
- rozdanie dzieciom kartek,ołówków i plasteliny
5. Przypomnienie jak wygląda latarnia morska i w jakim otoczeniu powinna się znajdować.
6. Omówienie techniki plastycznej, która ma posłużyć do wykonania pracy - rysunek ołówkiem i kolor uzyskany poprzez wyklejanie i wcieranie plasteliny w wybrane obszary.
7. Wykonane prace rozwieszamy w gablocie.
8. Ewaluacja zajęć.
Obserwacja zaangażowania dzieci w dyskusje i pracę plastyczną. Cykliczne zajęcia filmowo - plastyczne mają sprzyjać w kształtowaniu świadomego odbiorcy filmowego. Rozmowa z dziećmi o wyborze bajki na kolejne spotkanie to sposób na świadome i aktywne kreowania zajęciami.