"Wiosna na łące"- scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 4-5 letnich
Cele ogólne:
- tworzenie okazji do rozbudzenia zaciekawienia światem przyrody poprzez wybrane utwory,
- bogacenie mowy czynnej i biernej dziecka w oparciu o zagadnienia dotyczące środowiska przyrodniczego- łąki,
Środki dydaktyczne:
Zagadki przyrodnicze, obrazki : ślimaka, konika polnego, żaby, bociana, motyla, pszczoły biedronki, listki z imionami dzieci, płyty CD z piosenkami, ilustracja wiosennej łąki, wiersz H. Bechlerowej „Pociąg”, sylwety biedronek dla każdego dziecka, czarne kółeczka, kleje, szary papier, pastele, naklejki - emblematy: biedronki, pszczółki, motylki
Metody:
- słowne (rozmowa, zagadki, słuchanie wiersza,piosenki, objaśnienia),
- oglądowe (pokaz ilustracji),
- czynne (zadań stawianych do wykonania),
Formy:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.
Przebieg:
1. Piosenka „Poranek”
2. Zabawa integracyjna - (wszyscy stoją w kręgu)
Dobre humory wszyscy dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:
- niech pomachają do mnie dzieci, które mają dobry humor,
- niech zaklaszczą dzieci, które lubią się śmiać,
- niech zatupią dzieci, które lubią wiosnę,
- niech podskoczą do góry dzieci, które lubią się bawić,
3. Rozwiązywanie zagadek słowno- obrazkowych.
(Dzieci słuchają słownych zagadek, wybrane dziecko wyszukuje wśród zawieszonych na tablicy obrazków właściwą odpowiedź .)
ZAGADKI- czytają kolejno rodzice
1.Co to za wspaniały muzykant, skacze po łące i lubi cykać. / konik polny/
2.Nie chodzą , lecz skaczą, nad stawem mieszkają . Gdy wieczór zapadnie to głośno kumkają . /żaby/
3.O nocleg nie prosi, pełzając, wędrując po świecie, bo swój dom nosi na własnym grzbiecie. / ślimak/
4.Czerwone nogi i białe piórka , przed nim do wody żaby dają nurka. /bocian/
5.Ledwie błyśnie słońce złote , słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite.../ pszczoły/
6.Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko./motyle/
7.Lata po łące w czerwonej kapotce ,a na tej kapotce kropka przy kropce./biedronka/
Dzielenie wyrazów na sylaby ( ślimak, konik polny, żaba, biedronka, pszczoła, motyl, bocian).
Nauczycielka pyta, gdzie można spotkać te owady i zwierzęta) i zaprasza dzieci w podróż na łąkę.
4. Wspólna podróż na łąkę pociągiem przy wierszu H. Bechlerowej „Pociąg”:
Puf, puf pociąg rusza, podróż się zaczyna,
Już się koła toczą po zielonych szynach.
Jedzie pociąg, jedzie, mija rzekę, las.
- Panie maszynisto, dokąd wieziesz nas?
- Jadę dziś nad łąkę – droga niedaleka,
dużo pasażerów na peronach czeka.
Jedzie pociąg, jedzie, a w nim już gromada,
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada. (...)
( Nauczycielka podaje głoskę, dzieci których imię zaczyna się na tę głoskę wsiadają do pociągu).
Jedzie pociąg, jedzie, a w nim już gromada,
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada. (...)
( Nauczycielka podaje kolejne głoski, dzieci których imię zaczyna się na tę głoskę wsiadają do pociągu).
5. „Kłopoty biedronki” – zabawa matematyczna (nauczycielka operując pacynką biedronki, mówi, że ma ona pewien kłopot, o którym jest mowa w piosence)
Dzieci słuchają piosenki (Piosenki Misia i Margolci, „Kłopoty biedronki”)
Rozmowa na temat treści piosenki:
- Jaki kłopot miała biedronka?
- Kogo spotkała do drodze?
- Jak myślicie co będzie dalej?
Nauczycielka mówi: „Biedronka po łące chodziła i kropki pogubiła.
Teraz łzami się zalewa, nad swym losem płacze:
Sześć kropeczek miałam, już ich nie zobaczę”.
Dzieci szukają kropek w Sali. Kto znajdzie kropkę wraca na dywan. Nauczycielka kładzie na dywanie więcej kropek i prosi by dzieci ułożyły przed sobą 6 kropek. Dzieci otrzymują sylwety biedronek. Na polecenie nauczyciela układają na jednym skrzydełku 2 kropki, na drugim 3 kropki. Liczą kropki. Dokładają jeszcze jedną kropkę (tam gdzie było mniej), liczą głośno.
N-lka mówi: Wieje wiatr i zabiera kropki biedronkom. Dzieci zdmuchują kropki. Ponownie pomagają biedronkom odnaleźć kropki, przeliczają.
Następnie przyklejają kropki i odkładają swoje sylwety na stoliki.
6. Zabawa ruchowa „Na łące” – podział dzieci na grupy (biedronki, pszczółki, motyle).
Na przerwę w muzyce:
- łączą się w kółka te same owady,
- łączenie się w trójki- trzy różne owady,
- tworzenie wspólnego koła wg. ustalonego kodu.
7. „Skaczą żabki od rana” – zabawa ruchowa ze śpiewem
8. Dzieci wracają z łąki do przedszkola – śpiewają piosenkę „ Maszeruje wiosna”
9. Praca plastyczna z rodzicem w grupach „ Wiosna na łące” – malowanie pastelami na arkuszach szarego papieru