Numer: 48172
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy zawody - Zegarmistrz

Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych
w grupie dzieci 5 – letnich

Prowadzenie: Anna Witkowska
Temat kompleksowy: Poznajemy zawody – Zegarmistrz.
Temat zajęć: Spotkanie z panem zegarmistrzem, zapoznanie z mechanizmem zegara, jak powstają zegary i jak się je naprawia, oglądanie różnych zegarów
i wydawanych przez nie dźwięków.
Cele główne: Poszerzanie wiedzy na temat pracy zegarmistrza i przedmiotów służących do odmierzania czasu. Rozwijanie wrażliwości słuchowej. Obdarzanie uwagą inne dzieci i dorosłych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki słowne
- rozwiązuje zagadki słuchowe
- wie, kim jest zegarmistrz i w czym się zajmuje
- nazywa zawody związane z usługami z których korzysta
- wie, że każdy zawód jest potrzebny
- poznaje różne rodzaje zegarów
- okazuje zainteresowanie gościom
- przestrzega zasad kulturalnej rozmowy
- wie, jak zbudowany jest zegar
- zadaje pytania
- śpiewa poznane piosenki
- odpowiada na pytania
- układa zagadki
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- projektuje swój zegar
Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: nagrania CD z muzyką, tekst zagadki, różne rodzaje zegarów (budzik, ścienne, na rękę), narzędzia do naprawy zegarów, zdjęcia, tarcze zegara, kredki, nożyczki, korek, cyfry do naklejania na tarcze.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa na powitanie: „Na dzień dobry”. Sł. Monika Kluza, muz. Mateusz Kluza
2.Zagadka
Ten pan ma na oku lupę i zegarów całą kupę.
Ręcznych, ściennych, kolorowych.
Ma też nawet i piaskowy!
Bo w naprawie ich jest mistrzem.
Może też zostaniesz...
3. Powitanie gościa przez dzieci - Pana zegarmistrza i poproszenie o przybliżenie dzieciom jego profesji.
Dzieci zadały pytanie:
- czym zajmuje się zegarmistrz?
- gdzie można naprawić zegar?
Ekspert wyjaśnił że : zegarmistrz to taki zawód, który zajmuje się naprawą zegarów i zegarków. W swojej pracowni, która znajduje się w Czańcu na ul. Bukowskiej wykorzystuje wiele narzędzi, które ułatwiają mu pracę. Na przykład lupę zegarmistrzowską, czyli szkło powiększające, które pozwala zobaczyć małe elementy znajdujące się we wnętrzu zegarków; przyrząd do zdejmowania szkieł, ze względu na swój wygląd zwany pajączkiem; wkrętaki do odkręcania i zakręcania śrubek; pincety do chwytania bardzo małych elementów.
Dzieci oglądają przyniesione przez gościa narzędzia: lupę ze szkłem powiększającym, „pajączka”, wkrętaki.
Zaprezentowanie dzieciom przez gościa z jakich elementów zbudowany jest zegar? (Rama, wskazówki, tarcza z cyframi)
Pan zegarmistrz zapytał dzieci:
- co jest podobne we wszystkich zegarach, a czym się różnią?
Zaprezentowanie dzieciom przez gościa z jakich elementów zbudowany jest zegar? (rama, wskazówki, tarcza z cyframi)
Oglądanie przez dzieci różnych kolorowych tarczy zegara.
Zaprezentowanie przez Pana zegarmistrza rożnych zegarów: (budziki, z kukułką, na rękę, wahadłowe, elektroniczne).
Dzieci zadały pytanie:
- co jest w środku zegara?
Pan zegarmistrz pokazał dzieciom wnętrze małego zegarka i bardzo dużego zegara - z wieży naszego kościoła, który kiedyś naprawiał. Dzieci zobaczyły ukryte w zegarach mechanizmy ich serduszka, które jak wyjaśnił Pan zegarmistrz czasem się psują i właśnie on potrafi je naprawić.
Zabawa słuchowa „Odgłosy zegarów”.
Następnie Pan zegarmistrz zaprezentował dzieciom dźwięki wydawane przez różne przyniesione przez niego zegary. Potem dzieci próbowały odgadnąć, który zegar dzwoni.
4.Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Tik – tak”. Dzieci poruszają się przy dźwiękach kołatki w zmiennym rytmie. Podczas przerwy w akompaniamencie zatrzymują się i wykonując skręt głowy w prawo i w lewo, wymawiają: tik-tak.
5.Układanie zagadek o zegarach.
Następnie ochotnicy zadają zagadki, opisując wygląd dowolnego zegara, a wybrane dziecko wskazuje opisany przedmiot.
6.Nasz zegar.
Pan zegarmistrz przygotował dla dzieci tarcze zegara.
Zaprezentował dzieciom jak zamontować wskazówki. Zainteresowanym dzieciom pokazał jak dzięki wskazówkom można odczytać godzinę.
Zadaniem dzieci jest ozdobić według swojego pomysłu tarczę i umieścić na niej wskazówki.
7.Zakończenie i pożegnanie gościa.
Na zakończenie dzieci zaśpiewały dla gościa piosenkę pt. „Zegar” sł. Dorota Kluska, muz. Andrzej Zagajewski i podziękowały za przybycie i poświęcony czas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.