Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych
w grupie dzieci 5 – letnich
Prowadzenie: Anna Witkowska
Temat kompleksowy: Sporty Zimowe.
Temat zajęć: Historyjka obrazkowa pt. „Jak Adam został hokeistą” – rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego, układanie historyjki zgodnie z chronologia zdarzeń. Wypowiadanie się na temat ilustracji. Hokej podłogowy – gra zespołowa – podkreślanie znaczenia zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych. Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole. Rozwijanie sprawności i koordynacji ruchowej dzieci poprzez rożne aktywności.
Cele główne: Podkreślanie znaczenia zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych, rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, rozwijanie sprawności i koordynacji ruchowej dzieci poprzez różne formy aktywności.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwija umiejętności myślenia przyczynowo – skutkowego
- układa historyjkę zgodnie z chronologią zdarzeń
- wypowiada się na temat ilustracji
- poszerza słownictwo
- poznaje zasady bezpiecznej zabawy
- samodzielnie zdejmuje i wkłada ubranie
- poznaje zasady fair – play
- rozgrzewa się przed grą
- właściwie korzysta ze sprzętu sportowego
- rozwija sprawność ruchową
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa i zespołowa.
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa „ Jak Adam został hokeistą”, stroje gimnastyczne, krążek, kije, bramki, folia i taśma malarska, płyta CD.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci: „Zima, zima za oknami” Sł. Monika Kluza, muz. Mateusz Kluza
Zima, zima za oknami, bawcie się dzieciaki z nami.
Zima, zima, pada śnieg a my razem bawmy się.
Idą bałwanki: tup, tup, tup.
Zjeżdżają sanki: siup, siup, siup.
Tańczą śnieżynki: tra la la la la.
A my skaczemy: hop sa sa/2x
2.Rozmowa inspirowana historyjką obrazkową „Jak Adam został hokeistą”.
Umieszczenie na tablicy ilustracji w przypadkowej kolejności. Dzieci układają je zgodnie z chronologią zdarzeń. Rozmawianie z dziećmi na temat ilustracji. Zwracanie uwagi na zabezpieczenia grających ( kaski, ochraniacze, kije), kierowanie rozmową, aby dzieci doszły do wniosku, że opanowanie umiejętności gry w hokeja wymaga wiele wysiłku i czasu i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.
3.Przebieranie się w stroje gimnastyczne.
Dzieci zabierają woreczki ze strojem i przebierają się samodzielnie z niewielką pomocą nauczyciela.
4.Rozgrzewka:
- marsz po obwodzie koła. Na sygnał nauczyciela dzieci wykonują klaśnięcie, znowu marsz, na sygnał nauczyciela podskok, znowu marsz i na sygnał na nauczyciela siad skrzyżny;
- pajacyki;
- skłony w przód i w bok;
- bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan.
5.Hokej podłogowy – gra zespołowa.
Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel wyjaśnia zasady gry i zwraca dzieciom uwagę na zachowanie zasad bezpiecznej zabawy. Nauczyciel przykleja na podłodze dużą folię malarską za pomocą taśmy malarskiej przyczepionej na brzegach „lodowiska” w kształcie prostokąta. W zabawie bierze udział czworo dzieci. Dwoje z nich to bramkarze, a dwoje to atakujący. Nauczyciel przygotowuje kijki do gry w hokeja. Jako krążek wykorzystuje opakowanie po kremie. Atakujący poruszają się po boisku i próbują wcelować krążek do bramki przeciwnika. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zdobędzie trzy punkty. Pozostałe dzieci kibicują w tym czasie swoim kolegom.
6.Zakończe – nauczyciel pyta, czy dzieciom podobały się zajęcia?
7. Dzieci przebierają się i odnoszą stroje do szatni.