Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych
w grupie dzieci 4,5 – letnich
Prowadzenie: Anna Witkowska
Temat kompleksowy: Poznajemy zawody naszych rodziców.
Temat dnia: Rozmowa kierowana na temat zawodów jakie wykonują rodzice. Gra drużynowa z elementem współzawodnictwa „Znamy zawody”. Z dziećmi 5 – letnimi zabawa z elementem kodowania „Mój zawód”.
Cele główne: Utrwalanie nazw zawodów, utrwalanie nazw i wyglądu figur geometrycznych, posługiwanie się liczebnikami głównymi, rozwijanie logicznego myślenia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- interesuje się pracą swoich rodziców
- poznaje i utrwala zawody
- czeka na swoja kolej do wypowiedzi
- uczestniczy w zabawach przy muzyce, ze śpiewem
- odczytuje symbole graficzne
- rozwija koordynację wzrokowo – ruchową
- używa określeń dotyczących wysokości
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne
- klasyfikuje według kształtu
- posługuje się liczebnikami głównymi
- odwzorowuje liczbę elementów w zbiorze za pomocą liczmanów
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- orientuje się w schemacie własnego ciała
- wskazuje położenie przedmiotów w przestrzeni
- ustala kierunki na kartce papieru
- tworzy kod planując swoje działania.
Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: nagrania CD z muzyką, arkusz białego brystolu, woreczki, klocki, plansze z przedstawicielami różnych zawodów, gąsienice, figury geometryczne, figury na tasiemkach, hula – hop, karty pracy.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci „Tyle słonka dziś od rana”. Sł. Monika Kluza, muz.M. i M. Kluza
Tyle słonka dziś od rana,
uśmiechnięci Tata, Mama.
I ja także cieszę się,
czas już zacząć nowy dzień.
Ręce się witają, teraz pomachają,
zróbmy obrót raz i dwa,
i zaklaszczmy właśnie tak:
Nogi się witają, teraz pobiegają,
zróbmy obrót raz i dwa,
i potupmy właśnie tak:
Głowy się witają, teraz pokiwają,
zróbmy obrót raz i dwa,
zaśpiewajmy tra, la,la.
2.Zagadka.
Z pomocą nożyczek,
szczotki i grzebienia,
wygląd naszych włosów
czaruje i zmienia.
3.Rozmowa kierowana na temat zawodów jakie wykonują nasi rodzice.
4.Zabawa ruchowa inhibicyjno - incytacyjna „Taniec figur geometrycznych”.
Dzieci losują figury geometryczne. Podczas muzyki dzieci z figurami poruszają się po dywanie. Na przerwę w muzyce dzieci podnoszą w górę figurę geometryczną wskazaną przez nauczyciela. Na koniec zabawy dzieci łączą się w drużyny: koła, trójkąty i kwadraty.
5.Gra drużynowa „Znamy zawody”.
Nauczyciel dzieli dzieci na drużyny, które ustawiają się w rzędach. Umieszcza na podłodze planszę z pięcioma polami oznaczonymi cyframi od 1-5 oraz odpowiadającymi im liczbą elementów np. kwiatków. Pierwsze osoby z rzędów podchodzą i kolejno rzucają woreczkami na planszę. Jeśli trafi na planszę 1,2,3,4 to, aby zdobyć taką liczbę punktów okrywa jedna kartę, nazywa zawód, jaki wykonuje przedstawiona na niej osoba, oraz wymienia przedmiot, który jest jej potrzebny do pracy. Jeśli rzuci na pole 5, dziecko mówi kim chce zostać w przyszłości i co będzie mu potrzebne do pracy. Za każdą dobra odpowiedź dziecko otrzymuje odpowiednia liczbę klocków, z których tworzy wieżę dla swojej drużyny. Następne dziecko robi dokładnie to samo a klocki dokłada do wieży, budując ją dalej. Wygrywa ta drużyna, która będzie miała wyższą wieżę.
6. Zabawa or. – porz. „Ustawianka”.
Zadaniem dzieci jest odpowiednie ustawienie na sygnał nauczyciela.
7.Zabawa z rekwizytem „Gąsienica” z płyty „Małe DobEdu” Sł.i muz. E. Szeliga - Kraus
Jestem małą, bardzo małą gąsienicą.
Pełzam sobie, zwiedzam całą okolicę.
Raz do góry idę sobie,
A raz w dół, w dół, dół.
To po stole chodzę,
To wchodzę pod stół, stół, stół.
Gdy głód czuję, to zajadam pyszne liście,
Są zielone, bardzo kruche i soczyste.
A gdy zmęczy mnie jedzenie,
Wchodzę w kokon, by
Tam w motyla się zamienić i odfrunąć: frrr...
8. Ewaluacja zajęć.