Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych
w grupie 6 - latków
Prowadząca: Anna Witkowska
Temat kompleksowy: „ Mali obserwatorzy przyrody – kto mieszka
w lesie?” .
Temat dnia: „Poznajemy życie mrówek”. Wzbogacenie wiadomości na temat wyglądu, sposobu poruszania się i odżywiania mrówek. Utworzenie formikarium.
Cele główne: Rozbudzanie naturalnych predyspozycji dzieci takich jak ciekawość świata, odwaga do poznawania przyrody. Kształtowanie postawy proekologicznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wysłuchuje głoski w nagłosie
- z uwagą słucha wiersza
- odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza
- wyjaśnia powiedzenie „pracowity jak mrówka”
- poznaje budowę mrowiska
- bierze udział w zabawach ruchowych ze śpiewem
- ustawia się w koło, pary oraz szereg
- poznaje ciekawostki z życia mrówek
- opowiada co znajduje się na obrazku
- wzbogaca zasób słownictwa
- urządza formikarium
- obserwuje mrówki przez lupę
- omawia budowę mrówki
- rysuje mrówkę
Miejsce: sala przedszkolna
Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Środki dydaktyczne: plastikowe pudełko, mech, patyki, wata, szyszki, Gliwie, mrówki, piasek, płyta CD „Idą mrówy”, lupy, pojemniki ze szkłem powiększającym, kartki, kredki, koperty z ciekawostkami, wiersz M. Konopnickiej „Mrowisko”, kartoniki z obrazkami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Wszyscy są”.
2. Słuchanie wiersza M. Konopnickiej „Przy mrowisku”. Wyjaśnienie frazeologizmu „Pracowity jak mrówka”.
Przy mrowisku
Co to się tak rusza nisko?
— To, dziateczki, jest mrowisko.
Czyście nigdy nie widziały,
Jak ten naród żyje mały?
O, to światek jest ciekawy!
Ma on swoje ważne sprawy,
A choć drobny, tak się trudzi,
Że zawstydza dużych ludzi.
Miastem mrówek jest mrowisko.
Budują je przy pniu blisko,
By gałęzi dach zielony
W deszcz przydawał im ochrony.
Wnet tam domy i ulice
Wznoszą pilne robotnice,
Wnet budują mosty, wały, —
Taki zmyślny ludek mały.
Co igliwia tam naniosą,
Co żywicy z ranną rosą,
Co wszelakiej tam zdobyczy,
Tego, dziatki, nikt nie zliczy!
Gdy już miasto się podniesie,
Biegną drogą gdzieś po lesie...
Wtedy suchą, ciepłą porą
Na zapasy żywność biorą.
Inne — słomkę drobnej miary
Ciągną nawet we trzy pary,
Czasem też dźwigają z gąszcza
Muchę, osę, lub chrabąszcza.
— I poradzą? —
— A poradzą!
Bo i bąkom się nie dadzą.
Jedna — nicby nie zrobiła,
Lecz mrowisko — to jest siła!
- O kim jest mowa w wierszu?
- Czym zajmują się mrówki ?
- Jak nazywa się dom mrówek?
- Kiedy mówimy, że ktoś jest : „pracowity jak mrówka”?
3. Oglądanie przekroju mrowiska.
4. Zabawa ze śpiewem „Tupią mrówy” z płyty „Maluchy rosną nie tylko wiosną”. Sł. i muz. A. Jendryka, A. Kaczmarczyk, M. Wojtkowiak
5. Poznajemy życie mrówek – ciekawostki.
6. Założenie formikarium.
7. Obserwowanie mrówki przez szkło powiększające – omówienie jej budowy:
- Z ilu części składa się mrówka ?(głowa, tułów i odwłok)
- Z której części odchodzą odnóża? (z tułowia)
- Ile mrówka ma nóg? (trzy pary, czyli sześć)
- Która część mrówki jest największa? (odwłok)
- Która część mrówki jest średniej wielkości? (tułów)
- Która część mrówki jest najmniejsza? (głowa)
- Czy mrówka ma czułki? (tak)
- Czy mrówka ma oczy?
- Czy widzicie aparat gębowy?
- Czy widzicie aparat gębowy?
- Czy wiecie, co jedzą mrówki? (inne owady, słodką spadź – wydzielinę mszyc, soki roślin, nektar, pyłek, nasiona roślin)
8. Rysowanie mrówki.
9. Ewaluacja zajęć.