„Polska – moja ojczyzna” - scenariusz zajęć z edukacji patriotycznej dla dzieci 4-5letnich
Prowadzący: Kozłowiec Ewa
Data: 25.04.2022
CELE GŁÓWNE:
- kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
– rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi
– kształtowanie postaw patriotycznych
CELE OPERACYJNE – dziecko:
– rozpoznaje symbole narodowe
– wie, jak nazywa się stolica Polski,
– rozumie pojęcie „konstytucja”
- potrafi współdziałać z rówieśnikami
Metody:
- czynna
- słowna
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje, „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, płyta CD, magnetofon, kartki biało – czerwone,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci pląsem „Już zajęcia zaczynamy”.
2. Rozwiązanie rebusu, który utworzy temat dzisiejszych zajęć.
POLSKA
3. Słuchanie legendy o powstaniu państwa polskiego „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”.
Zapoznanie z symbolami narodowymi ukrytymi w puzzlach.
Odpowiedź na pytania:
Jak wygląda godło Polski?
Co symbolizuje biały i czerwony kolor na fladze?
Kiedy najczęściej możemy słyszeć nasz hymn narodowy?
Jaką postawę przyjmujemy podczas śpiewania hymnu?
4. Zabawa ruchowa „Flaga”
5.Posłuchajcie wiersza pt. „Dzień majowy” autor
W pewien piękny dzień majowy zebrały się mądre głowy.
Bardzo długo rozmawiali, losy kraju omawiali.
Chcieli, by się lepiej żyło, by nic ludzi nie martwiło.
W końcu wszyscy uzgodnili, jak Polacy będą żyli.
Spisano prawa i zasady, obowiązki ustalono,
a tym samym w naszym kraju, ład w narodzie wprowadzono.
Praw i zasad zbiór spisany Konstytucją nazywamy.
6. Podsumowanie zajęć: Zabawa słowna ,, Prawda -fałsz ”– nauczyciel mówi zdanie np.,, Mieszkamy w Polsce” , ,,Nasza stolica to Warszawa ”, ,,Flaga Polski ma kolor biało- niebieski ”-zadaniem dzieci jest określenie , czy to prawda czy fałsz. Podziękowanie za udział w zajęciach.