Numer: 48142
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Las - warsztaty leśne

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Scenariusz zajęcia o tematyce ekologicznej dla 4-5latków
Data: 28.04.21
Prowadzący: Kozłowiec Ewa

Cele ogólne:
-kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno

Cele szczegółowe:
- wie, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt
- umie wypowiadać się na określony temat
- zna zasady ochrony przyrody
- wie, jak wygląda wielowarstwowa budowa lasu
- wymienia nazwy drzew rosnących w lesie
- wykonuje pracę plastyczną

Metody:
- słowna – rozmowa,
- czynna – udział w zabawie, wykonanie zadania przy stoliku
- oglądowa – pokaz ilustracji

Formy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
ilustracje , płyta, słoik, kora, piasek, ziemia , sznurek, napisy, kamyki, sadzonki bluszczu, materiał przyrodniczy, łopatki

Przebieg:
1. Powitanie dzieci przyśpiewką „Jeśli humor masz”.
2. Wprowadzenie do zajęcia. Rozwiązanie zagadki (drzewo, las).
Zagadka
Sosnowy, dębowy
Stary lub młody,
Rosną w nim grzyby,
Rosną jagody. (las)

Jakie mamy rodzaje lasów w Polsce?
Lasy iglaste, lasy liściaste, lasy mieszane.
Oglądanie wybranych drzew iglastych i liściastych. Nazywanie ich. Zwrócenie uwagi na różnice w wyglądzie liści.
Zwrócenie uwagi na wielowarstwową budowę lasu:
Ściółka leśna – igły, liście, gałązki; żyją tam ślimaki, mrówki
Runo leśne – mchy, paprocie, jagody, grzyby; żyją motyle, ważki, żaby, inne
Podszyt – młode drzewa i krzewy; żyję dużo owadów
Korony drzew – żyją ptaki, wiewiórki

3. Poznanie ogólnej budowy drzewa.
(korzenie, pień, gałęzie, koronę z liśćmi) Dzieci nazywają poszczególne części drzewa.

4.Co nam daje las?
Piękny krajobraz, czyste powietrze, ochrona przed wiatrem, wchłanianie dużej ilości wody, ochrona zabudowań ludzkich, opał na zimę.

-Kto opiekuje się lasem i jego mieszkańcami?
Leśniczy

5. Las to gościnny, zielony dom. Powinniśmy zachowywać się w nim prawidłowo.
Jakie są zasady prawidłowego zachowania w lesie?
Ustalenie zasad:
- śmieci wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą
- chronimy rośliny rosnące w lesie
- zachowujemy się cicho
- poruszamy się po wyznaczonych ścieżkach, aby nie deptać roślin
- rozpalamy ogniska w miejscach dozwolonych
- nie płoszymy zwierząt
- nie niszczymy domów zwierzętom

6. Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence „Moja Planeta”.

7. Warsztaty leśne.
Stworzenie własnego ekosystemu w słoiku. Zapoznanie dzieci z wykonaniem pracy. Wsypywanie i układanie poszczególnych warstw materiału przyrodniczego według podanej kolejności.
Prezentacja swoich prac oraz porządkowanie stanowiska po zakończonej pracy.
Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach i wspólnie spędzony czas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.