KONSPEKT LEKCJI
Klasa:
VII / VIII
Typ szkoły:
Szkoła Podstawowa
Temat:
Ostern. – Wielkanoc w Niemczech.
Cel główny:
Uczeń potrafi nazwać wybrane symbole i zwyczaje wielkanocne.
Cele szczegółowe:
- Uczeń poznaje nowe słownictwo,
- Uczeń dopasowuje znaczenia wyrazów,
- Uczeń nazywa przedmioty pokazane na obrazkach,
- Uczeń układa chronologicznie nazwy dni Wielkiego Tygodnia,
- Uczeń rozwiązuje krzyżówkę,
- Uczeń przyporządkowuje odpowiednie tłumaczenie zdań,
- Uczeń dopasowuje wyrazy do podanych kategorii,
- Uczeń odszyfrowuje ukryte wyrazy,
- Uczeń rozwiązuje quiz,
- Uczeń stosuje zasady poprawnej pisowni/wymowy.
Metody pracy:
Metody aktywizujące, praca ze słownictwem, metoda obrazkowa, ćwiczeniowa, TIK.
Podstawa Programowa: język obcy nowożytny II.2.
I.5, I.9, III.4, VIII.1, VIII.2, IX.1, IX.2, XI, XIII.
Środki dydaktyczne:
- obrazki,
- karta pracy „Ostern”,
- zadanie na platformie Wordwall,
- zadanie na platformie Learningapps,
- karteczki z zagadkami.
Czas:
45 min.
Przewidywany tok lekcji:
1.Faza organizacyjna
Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność.
2. Faza wstępna
Nauczyciel zapisuje temat dzisiejszej lekcji:
"Ostern. – Wielkanoc w Niemczech."
następnie oznajmia cele lekcji.
3. Faza semantyzacji językowej
Nauczyciel omawia nowe słownictwo związane z Wielkanocą i zapisuje wszystkie słówka na tablicy. Następnie odczytuje wyraźnie każdy z wyrazów. Ponadto nauczyciel zwraca uwagę, że wiele z dzisiejszych słówek jest tworzonych z początkiem: Ostern.
4. Faza ćwiczeń
Ćwiczenie pierwsze na kartach pracy: Musimy przyporządkować wyrażenia niemieckie podane na wykresie ze słowem „Ostern” z ich odpowiednim tłumaczeniem. Następnie podpiszmy podane obrazki wyrażeniami z zadania pierwszego.
Potem przechodzimy do zadania nr 3, czyli krzyżówki. W ramce mamy podane nazwy dni Wielkiego Tygodnia po niemiecku. Waszym zadaniem jest ułożyć je chronologicznie i w takiej kolejności wpisać do krzyżówki. Zaznaczone litery utworzą hasło.
Teraz spróbujmy połączyć zdania z ich odpowiednim tłumaczeniem. Wszystkie zdania dotyczą zwyczajów Świąt Wielkanocnych.
Spójrzmy na tablicę. Spróbujmy dopasować słówka, które nam się wyświetlają, do podanych kategorii: Czas, Jedzenie, Dekoracje i Życzenia. Kto wie, gdzie pasuje podane pojęcie?
Teraz spróbujemy naszych sił w quizie wielkanocnym. Będą w nim podane różne hasła lub opisy dotyczące zwyczajów, które poznaliśmy na dzisiejszej lekcji. Kto zna odpowiedź – zgłasza się.
Ostatnie zadanie: dzielimy się na pięć-sześć grup. Każda z grup otrzyma karteczki z zagadkami. Będą to wyrazy zmienione – odwrócone, pomieszane itp. Oczywiście wszystkie z nich wystąpiły na dzisiejszej lekcji. Waszym zadaniem jest odgadnąć je i po upływie 3-4 minut je poprawnie odczytać.
5. Faza ewaluacji i zakończenie
Następnie nauczyciel podsumowuje krótko lekcję. Dodatkowo przeprowadza krótką ewaluację nt. stopnia zrozumienia materiału z dzisiejszych zajęć.