SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI
TEMAT: Pierwsze kroki w programie Scratch
PROWADZĄCY: Anna Pieniążek
MIEJSCE: pracownia komputerowa
CZAS: 45 minut
GRUPA: klasa IV
CEL OGÓLNY:
- poznanie środowiska Scratch
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- uczeń potrafi przesuwać oraz obracać duszka na scenie,
- uczeń potrafi konstruować proste skrypty reagujące na naciśnięcie klawisza,
- uczeń rozumie i umie stosować instrukcję pętli do powtarzających się czynności,
- uczeń potrafi przełożyć prosty algorytm (przepis) na program w języku Scratch,
- uczeń potrafi zapisać program w pliku w folderze podanym przez nauczyciela.
METODY:
- słowne,
- oglądowe,
- zajęć praktycznych.
FORMY:
- indywidualna,
- zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- komputery,
- projektor,
- tablica interaktywna,
- zainstalowany program Scratch 3.0 Offline Editor.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część I
1. Powitanie uczniów, podanie tematu lekcji, sprawdzenie obecności;
2. Poprawne włączenie sprzętu komputerowego, uruchomienie programu Scratch 3.0 Offline Editor .
Część II
Poznanie środowiska pracy i podstawowych poleceń (klocków) Scratch’a
1. Omówienie elementów widocznych na ekranie:
- menu,
- scena,
- panel duszków,
- klocki i ich rodzaje,
- obszar skryptów.
2. Sposób układania skryptów
3. Stworzenie pierwszego prostego programu w języku Scratch zawierającego następujące elementy:
- przesuwanie duszka na scenie,
- obrót duszka na scenie,
- zastosowanie pętli do powtarzających się czynności.
Część III
1. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela
2. Zapisanie programu we wskazanym przez nauczyciela folderze
3. Zakończenie lekcji