Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie łączonej I-III Szkoły Branżowej I stopnia
Temat: Problemy otyłości, odchudzania i niedożywienia, przyczyny i konsekwencje.
CELE OGÓLNE:
zapoznanie uczniów z zagrożeniami, jakie wynikają z nieprawidłowego żywienia,
CELE SZCZEGÓŁOWE:
poznanie przyczyn występowania, objawów i konsekwencji otyłości, anoreksji i bulimii,
poznanie wskaźnika BMI i nauka jego wyliczania i interpretowania wyniku,
poznanie przez uczniów miejsc, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku wystąpienia otyłości, anoreksji i bulimii
METODY PRACY:
- wykład,
- pogadanka,
- prezentacja,
FORMY PRACY:
- praca indywidualna,
- praca w grupie.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
komputer z dostępem do Internetu,
tablica interaktywna,
prezentacja komputerowa,
flamastry,
kalkulator,
karty pracy z przygotowanym wzorem na wyliczenie wskaźnika BMI,
ulotki z poradni dla dzieci.
Przebieg lekcji:
1. Część wstępna
Powitanie i czynności organizacyjne, w tym:
- sprawdzenie obecności,
- podanie tematu lekcji,
- ustalenie zasad przebiegu lekcji: mówimy pojedynczo i słuchamy się nawzajem, jesteśmy aktywni na lekcji, mamy prawo do wypowiedzi, nie śmiejemy się z wypowiedzi kolegów.
2. Część właściwa
a) Nauczyciel w kilku słowach wprowadza do tematu lekcji, np. zadając następujące pytania:
Wszyscy wiemy, że należy się dobrze i zdrowo odżywiać. Niestety różnie z tym bywa. Czy słyszeliście kiedyś o jakichś chorobach, które są bezpośrednio związane z nieprawidłowym odżywianiem? Do czego może prowadzić nieprawidłowe odżywianie?
Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Nawiązuje się dyskusja.
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów.
b) Zapoznanie uczniów z przygotowaną prezentacją. Nauczyciel kolejno prezentuje przyczyny, objawy i konsekwencje związane z występowaniem:
otyłości,
anoreksji,
bulimii.
c) Poznanie wskaźnika BMI i nauka wyliczania wskaźnika. Dzieci wypełniają przygotowane dla nich karty pracy z wzorem na wyliczenie wskaźnika BMI. Nauczyciel pomaga im wyliczyć go
i zinterpretować otrzymany wynik.
d) Poznanie miejsc, do których należy się zwrócić w przypadku problemów z otyłością, anoreksją lub bulimią - rozdanie dzieciom ulotek z poradni dla dzieci.
3. Oddanie głosu pani psycholog, która przybliży dzieciom psychologiczne podłoże poznanych chorób. Przypomni również o miejscach i osobach, do których mogą zgłaszać się uczniowie chcąc uzyskać pomoc.
4. Podsumowanie lekcji
Na zakończenie lekcji przeprowadzana jest rozmowa podsumowująca zdobytą wiedzę. Nauczyciel uczula uczniów, aby o wszystkim co ich niepokoi informowali zawsze dorosłych (rodziców, nauczycieli).
Opracowała:
Anna Sady
nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Opocznie