X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48091
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych grupowych stworzony na potrzeby wspomagania rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka z Zespołem Aspergera

Opracowała : Aleksandra Felusiak
Grupa wiekowa 9-10 latki
Temat zajęć: Jak zwrócić się o pomoc przez telefon, o opiekę nad zwierzęciem w trakcie wyjazdu.
Cele główne:
• Usprawnianie komunikacji, rozwijanie umiejętności prowadzenia dialogu.
• Praktyczna nauka zachowania się w konkretnej sytuacji.
• Umożliwienie wzorowania się na innych osobach – czerpanie od siebie nawzajem poprzez współpracę w grupie.

Cele szczegółowe:

• Sprawniej potrafi zainicjować i rozpocząć rozmowę przez telefon
• Wie jak podtrzymać rozmowę
• Usprawnia wyrażanie swojej woli/prośby
• Nabiera świadomości, że trzeba czasem dłużej poczekać na odpowiedź
• Usprawnia podzielność uwagi jednoczesnego przekazywania informacji i myślenia o tym co jeszcze powiedzieć.
Metody:
• Pogadanka, drama, burza mózgów.

Formy: Grupa 6 osób

Środki dydaktyczne:
• Tablica korkowa, krzesła, flipchart, atrapy telefonów komórkowych.

Przebieg zajęć:
Dzieci mają przedstawione co będą po kolei robić na lekcji. Pogadanka na temat sytuacji w których mamy potrzebę do kogoś zadzwonić. Przedstawienie dzieciom na flipcharcie algorytmu przykładowej sytuacji, w której dzwonimy do kogoś i jak rozpoczynamy rozmowę. W tej aktywności zostaje wykorzystana metoda burzy mózgów.
Podział dzieci na pary. Podanie przykładowego powodu rozmowy jakim jest telefon do koleżanki w celu poproszenia jej o opiekę nad zwierzątkiem w trakcie wyjazdu. Dzieci dobierają się w pary, w parach dzielą się na role w kolejności której będą mówić. Siadają na krzesłach a między sobą mają tablicę korkową tak żeby się nie widziały tylko mogły słyszeć. Nauczyciel wraz z dziećmi obserwatorami dokonuje korekcji bądź zwraca uwagi na to czego brakuje w rozmowie. Następnie dzieci zamieniają się rolami – czyli osoba która dzwoniła z prośbą teraz jest po stronie tej co odbiera telefon. Potem następuje zmiana par.
Po zakończeniu odgrywania scenek dzieci siadają w kole i podsumowują wspólnie z prowadzącym zajęcia. Mówią o swoich innych doświadczeniach rozmów przez telefon. Nauczyciel przekazuje informację zwrotną do dzieci – chwali do każdego z osobna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.