KONSPEKT ZAJĘĆ DZIECI 4,5 LETNICH
opracowała Małgorzata Biegun
OŚRODEK TEMATYCZNY: Polska – moja Ojczyzna
TEMAT ZAJĘĆ: Kształtujemy poczucie przynależności narodowej, postawy patriotycznej podczas słuchania wiersza Cz. Janczarskiego oraz oglądania filmu edukacyjnego „Polak mały”. Budzimy szacunek do symboli narodowych, do swojej miejscowości; Poznajemy nazwę naszej stolicy, na podstawie legendy, oraz jej herb. Rozbudzamy świadomość patriotyczną podczas śpiewania hymnu i wspólnej recytacji wiersza W. Bełzy „Kto Ty jesteś?”.
DATA: 09.11.2021 rok
CELE OGÓLNE:
⦁ Stwarzanie bezpiecznych warunków do wszechstronnego rozwoju dziecka
⦁ Kształtowanie więzi z własną miejscowością, jej mieszkańcami
⦁ Kształtowanie poczucia przynależności narodowej oraz postawy patriotycznej
⦁ Budzenie szacunku do symboli narodowych
⦁ Budzenie i rozwijanie świadomości patriotycznej
⦁ Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie
⦁ Zwracanie uwagi na bezpieczne zachowania podczas wykonywanych zadań i zabaw
⦁ Kształtowanie u dzieci poczucia bezpieczeństwa, pewności siebie i poczucia własnej
wartości, poprzez właściwą postawę nauczyciela / uważne słuchanie dziecka, unikanie krytyki, podnoszenia głosu, wyśmiewania, motywowanie dziecka, chwalenie/
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO...
⦁ zna nazwę miejscowości w której mieszka, zna ważniejsze miejsca
⦁ zna legendy związane z miejscem zamieszkania oraz krajem
⦁ wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa
⦁ nazywa godło i flagę państwową, zna I zwrotkę polskiego hymnu
⦁ uczestniczy w zabawach ruchowych, porusza się w rytm muzyki
⦁ potrafi wypowiedzieć się na określony temat
⦁ potrafi wypowiedzieć się na temat wysłuchanego utworu, oglądniętego filmu
⦁ potrafi ułożyć obrazek z części
⦁ potrafi kodować
⦁ wypowiada się pełnymi zdaniami
⦁ potrafi współdziałać z innymi dziećmi
⦁ aktywnie i zgodnie współpracuje w grupie
⦁ podejmuje się wykonania postawionego przed nim zadania
⦁ przestrzega zawartych umów
⦁ bezpiecznie zachowuje się podczas wykonywanych zadań i zabaw
FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna, w parach, grupowa,
FORMY PRACY: rozmowa kierowana, słuchanie wiersza, legendy, oglądanie filmu edukacyjnego, zabawy muzyczno – ruchowe, wzrokowe, elementy kodowania
METODY PRACY: czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania,
słowna – objaśnienia , instrukcje,
oglądowa
pedagogiki zabawy
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
magnetofon, płyta CD, projektor, komputer, mapa Polski, ilustracje do legendy, obrazki z symbolami Polski, obrazki do wiersza, paski bibuły, puzzle, karty do kodowania, obrazki i zdjęcia Milówki, herb Milówki, flagi Polski, tekst wiersza i legendy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
⦁ Zabawa integracyjna „Powitanie”
⦁ „Mapa” - zaproszenie na wycieczkę, odkrycie konturu mapy Polski
⦁ Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska” z wykorzystaniem mapy i obrazków
⦁ „Polak mały” – poznanie polskich symboli narodowych w oparciu o animowany film edukacyjny oraz ilustracje
⦁ Zabawa ruchowa „Polska flaga” z wykorzystaniem pasków bibuły
⦁ „Ciuch, ciuch” - zabawa muzyczna – podróż do stolicy
⦁ „Wars i Sawa” - opowiadanie nauczycielki na podstawie legendy W. Chotomskiej i ilustracji.
⦁ „Co zapamiętałeś?” – odpowiedzi dzieci na pytania dotyczące opowiadania
⦁ „Stolica” – wyjaśnienie pojęcia, wskazywanie na mapie fizycznej Polski: Warszawy i Wisły
⦁ Zabawa ruchowa przy piosence „Jadę, jadę”
⦁ Milówka – moja miejscowość – przypomnienie legendy, herbu Milówki, najważniejszych miejsc
⦁ „Zadania do wykonania” – układanie obrazków części – godło Polski flaga, zabawy w kodowanie z symbolami Polski
⦁ Zabawa muzyczno – ruchowa „Podróż po Polsce”, zabawy z piosenką „Jestem Polakiem” z wykorzystaniem flag Polski
⦁ Podsumowanie zajęcia – wspólna recytacja wiersza „Kto Ty jesteś” W. Bełzy, wręczenie dzieciom medalu patrioty, medale małego patrioty