X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48071
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielki garnek pogody

Scenariusz zajęć

Temat: Wielki garnek pogody
Data: 04.03.2020r.
Grupa: Jeżyki
Prowadząca: Joanna Kiedrowska
Cele ogólne:
• rozpoznaje wybrane symbole (elementy pogody)
• uczestniczy we wspólnych zabawach
Cele operacyjne
Dziecko:
• rozróżnia symbole pogody
• potrafi rozróżnić parasol duży, mały i krople deszczu małe i duże
• próbuje samodzielnie lub z pomocą przeliczać do 4
• próbuje ułożyć podany rytm
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
Metody pracy:
• słowna – rozmowa, objaśnienia
• oglądowe – obserwacja, pokaz
• czynna – praktycznego działania, zadań stawianych do wykonania

POMOCE DYDAKTYCZNE: płyta Cd z piosenkami, ilustracje symboli pogody, garnek, łyżka, duży i mały parasol z papieru, krople deszczu (duże i małe), chmurka, sznurek z paskami bibuły, karta pracy z kaloszami, puzzle z kaloszami.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie dzieci i zaśpiewanie piosenki „Wszyscy są...”, zabawy paluszkowe.
2. Wyciszanka na początek zajęcia.

Cichuteńko już siadamy
i zajęcia zaczynamy.
Cicho – sza, cicho-sza,
cicho-sza.
Gdy szybciutko usiądziemy,
dużo rzeczy się dowiemy,
Cicho-sza, cicho-sza,
cicho-sza.
Gdy ktoś chciałby nam przeszkodzić,
pani palcem mu pogrozi.
Cicho-sza, cicho-sza,
cicho-sza.
3. Nauczyciel trzymając kroplę deszczu, wykonaną z kartonu, przekazuje ją dziecku, siedzącemu obok niego w kole za pomocą klamerki, wypowiadając zdanie: ,,Kropelkę deszczu puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk”.
4. „Rymowanka o marcu” – słuchanie rymowanki jako wprowadzenie do tematu, ilustrowanej elementami pogody, wyciętymi z kolorowego papieru oraz powtarzanie jej z różnym natężeniem głosu
Raz śnieg pada (n. rozsypuje papierowe białe kulki),
a raz deszcz (n. rozsypuje niebieskie krople).
Czasem słońce wyjdzie też (n. pokazuje sylwetę słońca i rzuca ją na chustę).
Jedna chmurka, druga chmurka (n. pokazuje sylwety chmurek i rzuca je na chustę)
tu piorunek a tam wietrzyk.(n. pokazuje a następnie rzuca na chustę pomarańczowe skrawki papieru oraz paski niebieskiej bibuły).
Tak to w marcu właśnie bywa. Raz jest wiosna, a raz zima.

5. Rozmowa na temat miesiąca marca i charakterystycznej dla niego pogody.
6. „Deszczyk” – zabawa matematyczna. Nauczyciel opowiada, pokazuje, a następnie dzieci postępują zgodnie z instrukcją.
Pewnego pochmurnego dnia, 2 małe kropelki deszczu siedziały na chmurce (dz. układa na chmurce 2 kropelki deszczu).
Po chwili dołączyła do nich 1 koleżanka (dz. dokłada 1 kroplę).
Ile kropel deszczu jest na chmurce? (wspólne przeliczanie kropelek)
Nagle zawitała do nich jeszcze jedna kropelka deszczu (dz. dokłada 1 kropelkę na chmurkę (
Ile kropelek deszczu jest teraz na chmurce? (wspólne przeliczanie kropelek)`
7. Zabawa pt: „Krople małe i duże”, układanie rytmu.
Nauczyciel wręcza każdemu krople deszczu – duże i małe (wycięte z kartonu). Zwraca uwagę, że krople nie są takie same i proponuje, aby dzieci je porównały. Nauczyciel układa krople według podanego rytmu. Zadaniem dziecka jest ułożenie rytmu według wzoru na kartce.
8. „Parasole”- zabawa matematyczna
Nauczyciel rozkłada na podłodze wycięte z kartonu parasole, duże i małe krople deszczu. Dzieci układają na dużym parasolu duże krople deszczu, na małym małe krople.
9. „Wietrzyk” – ćwiczenia oddechowe – dmuchanie na paski bibuły, które są zawieszone na sznurku (silniej i słabiej tak aby się poruszyła)
10. "Dopasuj kalosze"- karta pracy
Najpierw dzieci wyszukują pary takich samych kaloszy, później łączą je linią "rysowaną" paluszkiem, a na konie łączą kalosze przy użyciu mazaków.
11. Układanie puzzli (kalosze) i przyklejanie ich na kartkę papieru.
12. Podziękowanie dzieciom za wspólną pracę i nagrodzenie dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.