Konspekt zajęć
TEMAT: Zabawy z babcią i dziadkiem
Data: 20.01.2020 r.
Grupa: Jeżyki ( mieszana: dzieci 4-5 i 8-letnie)
Prowadząca: Joanna Kiedrowska
CELE OGÓLNE:
- usprawnianie procesów poznawczych
- kształtowanie umiejętności słuchania i obserwowania
- określanie stosunków i więzi rodzinnych
- odwzorowywanie układu elementów
- doskonalenie percepcji wzrokowej
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wzbogacanie słownika o nazwy rzeczy i ubrań
- odróżnianie rzeczy damskich od męskich
- wyodrębnianie z mozaiki geometrycznej figur w kształcie koła i prostokąta
- liczenie w dostępnym zakresie
- układanie puzzli
FORMY PRACY:
- indywidualna
- grupowa
METODY PRACY:
- słowna – rozmowa, objaśnienia
- oglądowe – obserwacja, pokaz
- czynna – praktycznego działania, zadań stawianych do wykonania
POMOCE DYDAKTYCZNE: płyta Cd z piosenkami, ilustracja rodziny, zdjęcia, napisy: „babcia” i „dziadek”, ilustracje do wiersza, kolorowe klamerki, kolorowe koła z papieru, mozaika geometryczna, 2 pudełka, przedmioty damskie i męskie, puzzle (z wizerunkiem babci, dziadka), kolorowanka serce, farby, klej brokatowy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci i zaśpiewanie piosenki „Wszyscy są...”, zabawy paluszkowe.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel przypomina, że już niedługo zbliża się Święto babci i dziadka. Pokazuje ilustrację rodziny i wraz z dziećmi określa stosunki i więzy rodzinne. Następnie dzieci wskazują babcię i dziadka i umieszczają napisy: babcia i dziadek pod odpowiednimi zdjęciami.
3. Wysłuchanie wiersza pt. „Kochani dziadkowie i analiza jego treści. N. czyta wiersz, wyjmując kolejne obrazki i układa je pod wizerunkiem babci lub dziadka. Zadaniem dzieci jest odpowiedzieć na pytania i wskazać osobę wymienioną.
4. Zabawa dydaktyczna „Dla babci i dziadka”- Klasyfikowanie rzeczy damskich i męskich. Na 2 pudełkach umieszczona jest postać babci i dziadka. Obok rozsypane są rzeczy np.; korale, kapelusz, krawat, chusta itp. Zadaniem dziecka jest nazwanie/powtórzenie nazwy wybranej rzeczy i umieszczenie jej w odpowiednim pudełku.
5. „Kwiat dla babci i dziadka”- układanie wzoru z mozaiki geometrycznej. Nauczyciel układa kwiat z koła i prostokątów. Dzieci wybierają odpowiednie kształty spośród figur i tworzą układankę wg wzoru.
6. Zabawa manipulacyjna z klamerkami - nauczyciel wcześniej demonstruje wykonanie czynności. Zadaniem dzieci jest wyszukanie klamerek i wyciętego z papieru koła w takim samym kolorze i przyczepianie klamerek do tego koła.
7. „Liczymy kwiatki”” zabawa matematyczna. Przeliczanie w zakresie dostępnym dzieciom, przyporządkowywanie określonej ilości elementów do cyfr.
8. Zabawa ruchowa „Gimnastyka”, „Woogie-Boogie”,
9. Układanie puzzli (babcia, dziadek)- ilość elem. dostosowana do możliwości dzieci i przyklejanie ich na kartkę papieru.
10. Zajęcia plastyczne- malowanie farbami serca dla babci i dziadka. Usprawnianie motoryki małej i wdrażanie do samodzielnej pracy.
11. Podziękowanie dzieciom za wspólną pracę i rozdanie „nagród”.
Cichuteńko już siadamy
i zajęcia zaczynamy.
Cicho – sza, cicho-sza,
Gdy szybciutko usiądziemy,
dużo rzeczy się dowiemy,
Cicho-sza, cicho-sza,
Gdy ktoś chciałby nam przeszkodzić,
pani palcem mu pogrozi.
Cicho-sza, cicho-sza