Scenariusz zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych
Temat: „Ja w twoich oczach”
grupa wiekowa: dzieci 6-letnie
miejsce: Przedszkole nr 15 w Mysłowicach
prowadząca: mgr Magdalena Palka
Cel ogólny:
- uwrażliwienie dzieci na problemy osób niepełnosprawnych.
Cele szczegółowe:
- budowanie atmosfery tolerancji i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych,
- kształtowanie postaw empatii,
- rozwijanie wyobraźni,
- kształtowanie sprawności manualnej.
Metody pracy:
- słowna,
- czynna.
Forma pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- treść wiersza autorskiego pt.: „Kiedy noc zaciśnie powieki”,
- kartki z bloku technicznego,
- dowolne przybory plastyczne
Przebieg zajęć:
1.Wstęp
- przywitanie dzieci zabawą integracyjną do piosenki pt. „Witam dziś w przedszkolu wszystkich”
Tekst piosenki:
Witam dziś w przedszkolu wszystkich,
wspólnie pobawimy się.
Jesteś moim przyjacielem,
więc razem z tobą dziś
zatańczyć właśnie chcę.
Ref. Dzień dobry witam Was,
Jest Ola, jest też Jaś.
Witamy panią naszą miłą,
Już zabawy czas. 2x
2.Część główna:
- wprowadzenie do tematu zajęć,
- odczytanie wiersza i rozmowa na temat jego treści (omawianie każdej zwrotki)
- wykonanie ilustracji do wiersza,
- prezentacja prac plastycznych.
Tekst wiersza:
„Kiedy noc zaciśnie powieki” (autor Magdalena Palka)
1. Jestem Emi – małe dziecię.
Uśmiechnięte – tak jak chcecie.
Mam już prawie siedem latek,
jasne oczka – jak opłatek.
2. Nie wiem, czy Wy wiecie?
Że w moim małym świecie,
niemoc widzenia to mój trud,
mimo przeszkód idę w przód.
3. Gdy Cię dotknę to już wiem,
Że akceptujesz bowiem mnie.
Gdy usłyszę przykre słowa,
To pęka moja mała głowa.
4. Ruchliwa droga to zasadzka.
Nieoznakowane przejścia i stroma kładka.
Brak empatii – straszna rzecz...
Jednak, nie spoglądam wstecz!
5. Swe talenty rozwijam wytrwale.
Biała laska nie ogranicza mnie wcale.
Mądrość Braille’a mi pomaga,
A Reksio- to ma równowaga!
6. Chcąc czuć się bezpiecznie,
muszą być wokół koniecznie,
dostosowane do mnie okolice.
Takie jak mają Mysłowice.
3. Zakończenie zajęć
- masażyk (zabawa relaksacyjna w siadzie skrzyżnym na dywanie w kole)
Tekst rymowanki:
Płynęła sobie rzeczka (palcem rysujemy na plecach krętą rzeczkę)
Świeciły dwa słoneczka (rysujemy dwa kółka)
Idą konie (palcami udajemy kroki konia)
Przeszły słonie (tworzymy łódeczki z dłoni i udajemy ciężkie słoniowe kroki)
Spadł już deszczyk (palcami naśladujemy spadające krople)
Przeszedł Cię dreszczyk? (łaskoczemy dziecko w boczki)
Opracowała:
mgr Magdalena Palka,
(nauczyciel Przedszkola Nr 15 w Mysłowicach)