X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48028
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia do programu muzyczno - ruchowego "Śnieżynka tu, śnieżynka tam, zimową porą ochotę na relaks mam"

Temat zajęcia: ”Śnieżynka tu, śnieżynka tam - zimową porą ochotę na relaks mam”.
Wiek dzieci: 3 latki

Cele ogólne:
1.Kształtowanie percepcji wzrokowej:
- Kształtowanie wrażliwości na różnice muzyczne: kontrasty agogiczne (zróżnicowanie tempa), różnice rejestrów (słuch wysokościowy), charakter muzyki.
2. Rozwijanie sprawności orientacyjnej i ruchowej (ogólnej motoryki), w ramach zabaw muzyczno – ruchowych.
3. Wyrabianie dyspozycji psychicznych, takich jak: uwaga, pamięć, spostrzegawczość, aktywność/ekspresja muzyczno-ruchowa.

Cele szczegółowe (dziecko):
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- odtwarza podany rytm, potrafi wygrywać rytm na instrumentach (marakasy-jajko),
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- rozwija wrażliwość i wyobraźnię muzyczną,
- wie, że przy muzyce można się wyciszyć i zrelaksować.

Metody:
- aktywnego słuchanie muzyki według. metody Batti Strauss,
- pokaz i obserwacja,
- aktywnego działania,

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: podkłady muzyczne na płycie CD, marakasy dla każdego dziecka, emblematy śnieżynek dla każdego dziecka, wstążki przyczepione na kole dla każdego dziecka, białe (śnieżynkowe) stroje dla dzieci.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Powitanie” - „Budujemy ciszę” - piosenka wyciszająca na rozpoczęcie zajęć.
Dzieci ilustrują ruchem treść piosenki:

"Budujemy ciszę, budujemy ciszę,
budujemy z klocków ciszę
Prawym uchem słyszę, lewym uchem słyszę,
bardzo dobrze słyszę ciszę.

Dzielnie pompujemy, dzielnie pompujemy
Balon ciszy, bo tak chcemy
Prawe ucho słyszy, lewe ucho słyszy
jak w piwnicy tupią myszy.

Hałas przeganiamy, hałas przeganiamy
Panią ciszę zapraszamy
Cicho jak motyle, cicho jak motyle
posiedzimy tu przez chwilę."

2. „La raspa’ - zabawa według Batti Strauss, dostosowanie ruchu do zmian tempa.
Dzieci siedzą po obwodzie koła, wykonują proste ruchy rytmiczne-rytmiczne uderzanie w kolana, gdy zmienia się tempo dzieci grają na marakasach w rytm melodii.

3. "Tańczące śnieżynki" taniec rozluźniający do utworu Vivaldiego „Cztery pory roku – Zima”, z reakcją na zmianę wysokości dźwięków.
Dzieci stoją w kole, trzymają w ręku białe wstążki (śnieżynki) przyczepione na kole, kiedy muzyka grana jest w wyższych rejestrach dzieci wstążkami wirują w sposób umowny, prezentowany przez nauczyciela, gdy jest grana nisko dzieci machając wstążkami idą do środka koła tworząc ze wstążek jedną dużą śnieżynkę.

4. „Płatek śniegu” zabawa uspokajająca według Zofii Tomaszewskiej.
Dzieci siedzą na dywanie w kole, każdy maluch trzyma emblemat płatka śniegu i wykonuje bardzo spokojne ruchy, do utworu muzycznego, według pokazu nauczycielki.

5. Odpoczynek na dywanie przy wersji instrumentalnej utworu „Płatek śniegu”.

6. Podsumowanie zajęć i podziękowanie dzieciom oklaskami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.