Scenariusz zajęć
Nauczyciel prowadzący: Beata Skubaczewska
3 godziny lekcyjne
Temat: Legenda o dawnym Krakowie
Cele ogólne wynikające z podstawy programowej.
Uczeń:
- słucha z uwagą legendy czytanej przez nauczyciela lub uczniów I 1.3
- wyodrębnia cechy legendy I 2.4
- układa wydarzenia z legend w porządku chronologicznym I 2.5
- wykazuje empatię, zrozumienie i akceptację drugiego człowieka III1.4
- zdobywa informacje na temat Krakowa i jego zabytków IV3.2, III2.1
- wykonuje obliczenia w zakresie 20, II 3.2
- zapozna się z utworami muzycznym związanymi z Krakowem VIII1.7.
- wykona prace plastyczną wg instrukcji V2.1.
- przestrzega zasad obowiązujących w czasie zajęć III1.1.
- komunikuje się i współpracuje w grupie III1.3.
Treści programowe:
- ocenia swoje postępowanie i innych osób, odnosząc się do poznanych wartości, takich jak: godność, honor, sprawiedliwość, obowiązkowość, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, umiar, powściągliwość, pomoc, zadośćuczynienie, przepraszanie, uznanie, uczciwość, wdzięczność oraz inne, respektowane przez środowisko szkolne;
- słucha z uwagą lektur i innych tekstów czytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby;
- porządkuje swoją wypowiedź, poprawia w niej błędy, omawia treść przeczytanych tekstów i ilustracji; (...)
- układa w formie ustnej opowiadanie oraz składa ustne sprawozdanie z wykonanej pracy;
- dodaje do podanej liczby w pamięci i od podanej liczby odejmuje w pamięci: liczbę jednocyfrową, liczbę 10; (...)
- rozpoznaje: godło, barwy, hymn narodowy, mundur wojskowy, wybrane stroje ludowe, np. związane z regionem Polski, w którym mieszka;
- wskazuje na mapie fizycznej Polski jej granice, główne miasta, rzeki, nazwy krain geograficznych;
- słucha w skupieniu krótkich utworów muzycznych;
- rysuje kredką, kredą, ołówkiem;(...)
- identyfikuje się z grupą społeczną, do której należy: rodzina, klasa w szkole, drużyna sportowa, społeczność lokalna, naród; respektuje normy i reguły postępowania w tych grupach;
- przyjmuje konsekwencje swojego uczestnictwa w grupie i własnego w niej postępowania w odniesieniu do przyjętych norm i zasad;
Metody pracy: podające (prezentacja, legenda, utwory muzyczne), problemowe (aktywne: dyskusja dydaktyczna, gry dydaktyczne, mapa myśli, opowiadanie kreatywne, rysunek kreatywny), metoda oceniania kształtującego
Formy aktywności: indywidualna (indywidualizacja uczniów wg potrzeb), praca w parach, grupach, zbiorowa
Środki dydaktyczne: gry dydaktyczne stworzone na platformie Learning Apps (,,wisielec", milionerzy), tekst legendy Elementarz cz.2, ćwiczenia cz.2, prezentacja Power Point - ,,Kraków i jego zabytki", karteczki z działaniami do hasła ,,zły smok", płyta CD - hejnał, film You Tube - taniec krakowiak, kartki, kredki, patyczki do losowania imion
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, sprawy organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu;
- nauczyciel nawiązuje do poprzednich tematów, w których uczniowie poznali różne zakątki Polski, znanych Polaków i ważne dla Polski wydarzenia. Informuje uczniów, że podczas dzisiejszej lekcji również odwiedzą pewne tajemnicze miejsce:
- uczniowie sami odgadują miejsce związane z tematem lekcji za pomocą interaktywnej gry stworzonej na potrzeby lekcji ( program Learning Apps) - hasło ,,KRAKÓW'
- nauczyciel nagradzając uczniów odtwarza fragment Hejnału Mariackiego
3. Nauczyciel formułuje cele w języku uczniów (wyświetlone na tablicy interaktywnej)
Na dzisiejszych zajęciach:
- poznacie legendę związaną ze starym Krakowem
- zastanowicie się, czy każdy smok musi być zły
- ułożycie nowe zakończenie legendy
- zdobędziecie informacje na temat Krakowa i poznacie jego zabytki
- poćwiczycie dodawanie w zakresie 20
- usłyszycie utwory muzyczne związane z Krakowem
- wykonacie pracę plastyczną związaną z tematem lekcji
Kryteria oceniania (Nacobezu). Podczas zajęć będę zwracała uwagę, czy:
- uważnie słuchacie czytanego tekstu,
- potraficie wskazać cechy legendy,
- bierzecie udział w dyskusji,
- potraficie współpracować w grupie,
Pytanie kluczowe: Dlaczego warto znać różne legendy?
4. - Rozmowa kierowana - uczniowie przypominają cechy legendy, nauczyciel rozwiesza zapisane cechy na tablicy.
- Uczniowie słuchają czytanej przez nauczyciela legendy ,,Kukiełkowa bajka o ZŁYM smoku, pięknej Krakowiance i sprytnym Kubie"
Dyskusja w parach: ,,Jakie cechy legendy odnajdujecie w wysłuchanym tekście?".Odpowiedzi zapisywane są na szablonach smoka.
5. Zajęcia na dywanie:
Wylosowane osoby wypowiadają się na temat zapisanych cech legendy, wszystkie szablony naklejane są na wspólnym plakacie.
- rozmowa kierowana na temat przeczytanej legendy; ustalenie bohaterów i kolejności zdarzeń
6. Praca indywidualna z wykorzystaniem ćwiczeń - układanie wydarzeń w odpowiedniej kolejności, zapisywanie zdań. Indywidualizacja pracy - ukierunkowanie przez n-la uczniów z trudnościami polonistycznymi.
7. Wprowadzenie do kolejnej części zajęć: Dzieci obliczają działania zapisane na karteczkach, układają wyniki w ciągu malejącym, z zapisanych poniżej liter powstaje hasło ,,ZŁY SMOK''. Działania na karteczkach są różnorodne, dostosowane są do indywidualnych umiejętności matematycznych uczniów
7. Próba oceny postępowania głównego bohatera - dyskusja inspirowana pytaniami n-la:
- Czy każdy smok, którego znacie z bajek był zły? Czym spowodowane mogło być zachowanie smoka z Krakowa?
- Dlaczego akurat smoki mają taka trudną rolę w bajkach i legendach?
- Czy jest to ocena sprawiedliwa?
- Czy zdarza się, że ludziom tez przypisujemy negatywne cechy lub źle o nich mówimy, choć ich nie znamy?
- Czy można oceniać ludzi na podstawie wyglądu, opinii innych, albo pojedynczych zdarzeń?
- Czy i dlaczego powinniśmy dawać innym szanse na zmianę swojego zachowania?
Nauczyciel czyta początek legendy zmieniając tytuł i jej treść: ,,Kukiełkowa bajka o DOBRYM smoku, pięknej Krakowiance i sprytnym Kubie", proponuje uczniom pracę w grupach i ułożenie nowego zakończenia legendy, w której spróbują przedstawić pozytywny obraz smoka.
A w tej bajce było tak:
Żył na zamku książe Krak
obok zamku - tuż o krok-
w ciemnej jamie mieszkał smok.
Ten smok niezbyt ładny był,
ludzie więc myślą, że jest zły!
Kraka córkę porwał raz.....
Uczniowie samodzielnie rysują wymyślone w grupach historie, a następnie wylosowane osoby przedstawiają ich treść.
9. Poznajemy miasto Kraków - uczniowie oglądają prezentację Powerpoint - wskazanie Krakowa na mapie Polski, poznanie regionu, najważniejszych zabytków, prezentacja tańca Krakowiak (You Tube).
10. Podsumowanie wiedzy na temat Krakowa i poznanej legendy z wykorzystaniem stworzonej na potrzeby lekcji gry interaktywnej ,,Milionerzy'' (program Learning APPS).
11. Podsumowanie zajęć:
- próba odpowiedzi na pytanie kluczowe ,,Dlaczego warto znać różne legendy?"
- runda bez przymusu; ,,Z dzisiejszych zajęć dowiedziałam/em się, że...
12. Zakończenie zajęć i pożegnanie uczniów.