X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48024
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczni zimą

konspekt zajęcia w grupie dzieci 5-letnich
Temat: Bezpieczni zimą

Cele : Dziecko
 wie, w jaki sposób bezpiecznie zimą można spędzać czas na świeżym powietrzu;
 rozumie zagrożenia płynące z zabaw w niedozwolonych miejscach;
 układa historyjkę obrazkową, rozumiejąc kolejność następujących po sobie wydarzeń;
 potrafi wymyślić kilkuzdaniową opowieść na wskazany temat;
 wie, jak przekształcić obraz graficzny lub słowny w ruch, gest, mimikę;
 czyta globalnie swoje imię,
 doskonali poczucie rytmu.

Metody:
 słowna: rozmowa, objaśnienie, wypowiedzi dzieci,
 oglądowa: pokaz, obserwacja,
 czynna: samodzielne doświadczenie dzieci, przeżywanie, zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia utrwalające i pobudzające do powtarzania zdobytych wiadomości, ekspresja ruchowa

Formy pracy:
 zbiorowa: zajęcia planowane z całą grupą,
 indywidualna: praca indywidualna przy stoliku,

Środki dydaktyczne: karty pracy dla każdego dziecka do pracy indywidualnej przy stoliku, treść opowiadania Jadwigi Daniek-Salawy „Krzyś i łyżwy”, historyjka obrazkowa do treści opowiadania, koperty z imionami dzieci, zimowe zagadki, płyta CD, wzory graficzne na kartonach, obrazki z zimowymi zabawami, plakat tematyczny „Bezpieczna zima”.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Powitanie”.
„Co lubię robić zimą” - zabawa ruchowa.
Dzieci stoją na brzegu dywanu, nauczycielka wypowiada określone zdania, a dzieci, których dotyczy dane stwierdzenie robią do środka po 2 kroki.
Niech zrobi 2 kroki do środka:
 ten, kto lubi zimę,
 ten, kto lubi jeździć na sankach,
 ten, kto przyjechał dziś do przedszkola sankami,
 ten, kto lepił już bałwana.

2. Wprowadzenie do zajęcia.

 „Zimowe zagadki” – zagadki słowne.
Na środku dywanu rozłożone są koperty indywidualne podpisane imionami dzieci. Nauczycielka prosi, aby najpierw swoje koperty odszukały dziewczynki, a następnie chłopcy. W kopertach znajdują się obrazki (narty, sanki, łyżwy). Nauczycielka proponuje dzieciom następującą zabawę: ona czyta zagadki słowne, a dzieci podnoszą do góry odpowiedni obrazek, który jest rozwiązaniem danej zagadki. Jeżeli rozwiązania nie będzie wśród obrazków, nauczycielka wskazuje chętne dziecko, które udzieli odpowiedzi słownej.

Zagadki:
Zadzierają nosy deski dwie,
bo kto na nich stanie, na dół mknie.
A jak się skończy zjeżdżanie,
bierze deski na ramię. (narty)

Małe – na pagórku
musisz trzymać na sznurku,
bo ci uciekną z dłoni.
Duże – lubią podróże za parą koni. (sanki)

Jaka to para umie w zgodzie
tańczyć i skakać tylko na lodzie?
A kiedy z ziemi zniknie lód,
nie zrobi kroku w tył ani w przód. (łyżwy)

Choć dziesięć palców ochraniają,
tylko po jednym palcu mają.
Są na nich gwiazdki, szlaczki,
a one zawsze dwie bliźniaczki. (rękawiczki)

Zleciały z chmury nad ranem.
Będą dywanem dla sanek.
Będą kapturem dla świerka
i najweselszym bałwanem. (płatki śniegu)

3. Przebieg zajęć.

„Bezpieczne zabawy” – rozmowa na temat opowiadania Jadwigi Daniek-Salawy „Krzyś i łyżwy” oraz historyjki obrazkowej.

● Dzieci słuchają opowiadania Jadwigi Daniek-Salawy „Krzyś i łyżwy”. Rozmowa na temat treści utworu – ocena postępowania głównego bohatera. Nauczyciel pyta, w jaki sposób mogła zakończyć się przygoda Krzysia oraz gdzie można jeździć na łyżwach. Dzieci układają historyjkę obrazkową ilustrującą opowiadanie. Opisują kolejne obrazki – co było najpierw, co potem.

● Chętne dzieci losują obrazki przedstawiające różne sporty i zabawy zimowe.
Zadaniem dzieci jest omówienie wylosowanego obrazka – opisanie, co przedstawia oraz omówienie danej zabawy w kontekście aspektu bezpieczeństwa (gdzie tak wolno się bawić, a gdzie nie wolno, na co trzeba zwracać uwagę, aby podczas danej zabawy nie stała się nikomu krzywda itd.).

● Tworzenie opowiadań przez dzieci – ze zmienionym przebiegiem wydarzeń (np. Marysia wybrała się na sanki...; Olek z Kubą wybrali się na narty...).

4. „Łyżwy” zabawa ruchowa równoważna.
Dzieci chodzą po dywanie. Na hasło nauczyciela: ŁYŻWY, stają bez ruchu na jednej nodze.

5. „Na lodowisku” – improwizacja ruchowa do muzyki.
Dzieci poruszając się w rytm muzyki, odtwarzają prezentowane przez nauczyciela wzory graficzne np. piruet.

6. „Na łyżwach” – praca z kartą pracy.
Dzieci otrzymują karty pracy.
Polecenie: Narysuj po śladzie wzory jakie zrobiła dziewczynka jeżdżąc na łyżwach.

7. Podsumowanie zajęć.
Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
 Jakie są zabawy zimowe?
 Ja bezpiecznie zimą można spędzać czas na świeżym powietrzu?
Nauczycielka ocenia pracę dzieci, dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.
8. Nagrodzenie dzieci brawami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.