Scenariusz zajęć - wprowadzenie litery k, K
Temat: „K jak kot”. Poznanie litery „k” pisanej i drukowanej.
Cele ogólne:
zapoznanie z wyglądem pisanej i drukowanej litery „K, k”
rozwijanie umiejętności poprawnego czytania i przeliczania; stymulowanie aktywności dzieci poprzez zabawy i zadania;
Cele operacyjne:
W wyniku udziału w zajęciach uczeń:
umie odszukać par „Piotrusia” – odczytując globalnie nazwy zaczynające się na literę „k”;
zna obraz graficzny, nazwę i brzmienie głoski i litery „K, k”; wie, że „K, k” jest spółgłoską;
swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania; wyróżnia w wyrazach samogłoski i spółgłoski;
podaje przykłady wyrazów zawierających głoskę „k” w: nagłosie, śródgłosie i wygłosie;
klasyfikuje przedmioty według jednej z cech; dzieli wyrazy na sylaby i głoski;
odróżnia pojęcia: samogłoska, spółgłoska, litera i głoska, sylaba;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i doskonali orientację w obrębie swojego ciała;
rozpoznaje literę „K, k” wśród innych liter drukowanych; ćwiczy słuch fonemowy;
zna ciekawostki z życia kotów;
wie, że są koty domowe i dzikie, np.: tygrysy, lwy, gepardy;
posługuje się narzędziami do kolorowania z programu Point i maluje kota.
Metody pracy:
Odimienna dr Ireny Majchrzak
Metoda stawianych zadań;
Aktywizująca;
Obserwacja;
Zabawa dydaktyczna;
Pokaz - prezentacja;
Ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy:
Zbiorowa;
Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z piosenkami pt.: „Chodźcie do koła” i „Stary Donald farmę miał”;
karty do gry (ilustracja i napis);
karteczki z cyferkami;
karteczki z nazwami i ilustracje zwierząt z piosenki „Stary Donald farmę miał”; linki zakończone magnesami do tworzenia zbiorów;
kartoniki z drukowaną literą „k” do klasyfikowania; Literki „k” „K” drukowane zawieszone na tablicy;
Literki „K” „k” pisane w liniaturze z uwzględnieniem kierunku kreślenia liter; Niebieskie i czerwone kartoniki do analizy głoskowej;
Magnesy;
Karty pracy Nowi tropiciele;
Projektor;
Komputer i program Paint;
Malowanka w programie Paint.
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3d712b548736
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
2. Zaproszenie do kółeczka. Taniec pt.: „Chodźcie wszyscy do koła”.
Śpiew połączony z ruchem. Doskonalenie u dzieci orientacji w obrębie swojego ciała:
prawa, lewa.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć. Zabawa dydaktyczna –„Uproszczony Piotruś”. Nauczyciel rozkłada na dywanie karty z ilustracjami różnych przedmiotów zaczynających się na literę „k”. Zadaniem dzieci wybranych przez nauczyciela jest odkrycie jednej z rozsypanych kart z nazwami przedmiotów, odczytanie i przyporządkowanie do ilustracji.
4. Podanie celu zajęć- zapoznanie z nową literą.
5. Pokaz przez nauczyciela rysunku kota, napisu „kot” i litery drukowanej „k”
6. Zabawa matematyczno – polonistyczną: Tworzenie zbiorów literki drukowanej „k” Dzieci losują kartki z literą „k” i je klasyfikują ze względu na ich cechy. ( rozkładają pętle ).
7. „Stary Donald farmę miał” – zabawa ruchowa, ortofoniczna przy piosence.
a. Dzieci losują karteczki z nazwami zwierząt, o których będzie mowa w piosence.
Czytają napisy.
b. Przeliczanie, ile dzieci jakie naśladuje zwierzę. Porównywanie.
c. Wyszukiwanie w nazwach zwierząt liter poznanych w klasie 1.
d. Śpiewanie piosenki. W odpowiednich zwrotkach dzieci, które mają nazwę danego
zwierzęcia na swojej etykietce, wchodzą do środka koła i naśladują odgłosy tych zwierząt.
8. Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazów podstawowych : kot, kura, Karol
wyodrębnienie nowej głoski,
określenie, że to spółgłoska,
przypomnienie kiedy piszemy wielką literę,
wyróżnianie samogłosek i spółgłosek ( wykorzystanie czerwonych i niebieskich kartoników )
9. Omówienie z dziećmi kształtu i kierunku kreślenia litery „k” pisanej. Pokaz litery pisanej „k”.
Nauczyciel pisze na tablicy wielką i małą literę „k” w narysowanej przez siebie liniaturze.
Każde dziecko pisze literkę „k” palcem w powietrzu, następnie po kolei kreśli je po śladzie na tablicy. Wszyscy zwracają uwagę, czy robimy to w odpowiednim kierunku.
Kreślenie przez dzieci litery „k”: na ławce, na kartce – po śladzie wydrukowanej litery „k” ( zał. 1)
10. Prezentacja multimedialna ciekawych informacji o kotach domowych i dzikich;
11. Pokaz narzędzi programu Paint i sposobu malowania kolorowanki kotka.
12. Samodzielne kolorowanie w programie Paint.
13.Poszukiwanie wyrazów z literą „k” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie .
a)Nauczyciel rzuca do wybranych dzieci małą piłeczkę, ich zadaniem jest jej schwytanie i podanie wyrazu z „k” w odpowiedniej pozycji.
Jeśli dziecko popełni błąd oddaje fant.
b) Po kilku rundkach dzieci wykupują fanty – muszą podzielić na sylaby lub na głoski podawane przez nauczyciela wyrazy zawierające głoskę „k” lub dokonać syntezy prezentowanych przez n-la głosek oraz sylab;
14. Samodzielne pisanie litery k, K w liniaturze – karty pracy( zwrócenie uwagi na właściwy kierunek pisania litery).