SCENARIUSZ ZAJĘCIA
“Tajemniczy list”
OPRACOWAŁA: Iwona Jaczewska
2022 r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Wiek dzieci: 5,6 lat.
Temat: “Tajemniczy list”.
Cele ogólne:
- Kształcenie umiejętności współdziałania z innymi dziećmi w zabawach i różnych sytuacjach zadaniowych - integrowanie grupy;
- Kształcenie logicznego myślenia i kojarzenia posiadanych informacji podczas rozwiązywania zadań słowno - obrazkowych;
- Kształcenie twórczego podejścia do rozwiązywania problemów;
- Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej;
- Doskonalenie umiejętności redagowania ustnych wypowiedzi na podany temat;
- Doskonalenie umiejętności liczenia;
- Przydzielanie trudniejszych zadań do rozwiązywania podczas pracy zbiorowej i indywidualnej dzieciom zdolnym;
- Utrwalenie znajomości poznanych liter, doskonalenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter (dzieci zdolne i dzieci chętne);
- Uświadamianie znaczenia książek w życiu człowieka - rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- praktycznego działania.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-ilustracje przedstawiające postacie z bajek: “Jas i Małgosia“, “Czerwony Kapturek“, “Pinokio“, “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków“, “Kopciuszek“;
- napisy z tytułami bajek (“Jas i Małgosia“, “Czerwony Kapturek“, “Pinokio“, “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków“, “Kopciuszek“) do globalnego czytania;
2
- zagadki;
- rebusy;
- koła wykonane z krepiny w kolorze czerwonym i niebieskim ( po pięć kół każdego koloru);
- odtwarzacz CD z funkcja odtwarzania taśmy magnetofonowej;
- płyta CD “Michał Lorenz”, wykorzystanie ścieżki dźwiękowej z filmu “300 mil do nieba. Droga “ - nr 4;
- taśma magnetofonowa z nagraniem piosenki “Bajka różne ma imiona”;
- tamburyno,
- mazaki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Część wstępna:
1. “Imiona” - zabawa integracyjna na powitanie.
Dzieci siedząc w kole wypowiadają swoje imię dzieląc je na sylaby w różny sposób (np. za pomocą tupania, klaskania, posyłania całusków itp.).
2.“Tajemniczy list”- zabawa tropiąca.
Dzieci szukają w sali dydaktycznej tajemniczego listu. Po znalezieniu go próbują odgadnąć kto jest autorem listu.
3.“Przesłanie wróżki” - odczytanie zawartości tajemniczego listu.
Przeniesienie dzieci w świat bajek za pomocą zaklęcia:
“Idzie , idzie bajka w świat
w czarodziejskiej szacie,
przyjrzyjcie się dzieci,
może ja poznacie”
I. Część główna:
ZADANIA DO WYKONANIA WYZNACZONE PRZEZ WRÓŻKĘ:
4.“Obrazki - rebusy“
Odgadywanie tytułów znanych bajek na podstawie serii obrazków i napisów związanych z treścią bajki:
- “Kopciuszek”,
- “Pinokio”,
- “Jaś i Małgosia”,
- “Czerwony Kapturek”,
- “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
5. “Czy wiesz ?”
Dopasowanie tytułów do odgadniętych bajek (praca z dzieckiem zdolnym).
Rozmowa z dziećmi na temat znanych im baśni:
3
- czy te postacie naprawdę istnieją?
- gdybyście spotkali wróżkę o co chcielibyście ją zapytać?
- czy bohaterami bajek są tylko ludzie?
- kto jest waszym ulubionym bohaterem?
6. “Zgaduj-zgadula”
Rozwiązywanie zagadek:
Opowiadają, choć ust nie maja.
Wszystkie wyrazy się z nich składają.
/LITERY/
Wszystkie literki razem zebrane
tworzą rodzinkę zwaną ... /ALFABET/
Przypomnienie dzieciom, co mieści się pod pojęciem litery i alfabetu.
7. “Rymowanka”
Przypomnienie znanej rymowanki:
Literę widzę oraz piszę.
Głoskę wymawiam oraz słyszę.
Przypomnienie nazw głosek : samogłoski i spółgłoski oraz kolorów jakimi są oznaczane (praca z dzieckiem zdolnym).
8. “Samogłoska, czy spółgłoska?”
Zabawa ruchowa z wykorzystaniem niebieskich i czerwonych kół.
9. “Liczymy słowa”
Wskazane dziecko powtarza pierwszy wyraz prostego zdania, następne dziecko drugi wyraz itd.. Dzieci, które wypowiedziały słowa wstają, aby pozostałe mogły je policzyć.
- macocha Kopciuszka była złą kobietą;
- Jaś i Małgosia błądzili po lesie;
- pan leśniczy zaszył wilkowi w brzuchu kamienie;
- przyjaciółmi Śnieżki były zwierzęta zamieszkujące las oraz krasnoludki;
- Pinokio został nagrodzony i z kukiełki zmienił się w chłopca.
10. “Prawda czy fałsz ?”
Odpowiadanie na pytania zgodnie z treścią baśni:
- czy Kopciuszek to dziewczynka o dobrym sercu?
- czy Baba Jaga chciała zjeść Jasia i Małgosię?
- czy Czerwony Kapturek szedł do babci przez park?
- czy Pinokio był człowiekiem?
- czy Królewna Śnieżka mieszkała z siedmioma krasnoludkami?
11. “Rebus wróżki”
Wskazane dziecko wykreśla litery “d” spośród ciągu liter.
Chętne dziecko/i odczytuje/ją hasło: Dpdrdedzdedndtd.
III. Część końcowa:
12. “Prezent/niespodzianka”
Odszukanie w sali tajemniczego prezentu-niespodzianki od wróżki.
13. “Pożegnanie”
Odczytanie pożegnalnego listu od wróżki Sylwii, który był ukryty w koszyczku z niespodzianka.
Opracowała: Iwona Jaczewska – nauczyciel Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krypach