Konspekt zajęcia w grupie dzieci 5-letnich
Temat: Droga listu – zabawa dydaktyczna.
Cele:
dziecko:
- wie kto to jest adresat,
- wie, jak wygląda listonosz i z jakich elementów składa się jego strój,
- wie, czym zajmuje się listonosz,
- potrafi opowiedzieć, co może przedstawiać ilustracja na podstawie oglądanych fragmentów;
- potrafi uporządkować chronologicznie i opowiedzieć historyjkę obrazkową, uwzględniając zauważone związki przyczynowo - skutkowe,
- potrafi wymienić elementy prawidłowo zaadresowanego listu,
- próbuje dbać o porządek na stanowisku pracy.
Metody:
- słowna: (rozmowa, recytacja wiersza, zagadki słowne i sylabowe),
- oglądowa: pokaz,
- czynna: zadania stawiane do wykonania.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna jednolita.
Pomoce: ilustracje do wiersza pt. „List”, sylweta listonosza Poczty Polskiej z brakującymi elementami (czapką, torbą, listem w torbie, znaczkiem na czapce), koperta, duże ilustracje do historyjki obrazkowej pt. „Droga listu”, kartoniki z ilustracjami przedstawiającymi proces wysyłania listu, kartka i klej dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
2. Piosenka powitalna z pokazywaniem w parach „Jesteś ty, jestem ja”.
3. Nauczyciel recytuje dzieciom wiersz pt. „List,” autorstwa H. Szayerowej. Jednocześnie pokazuje obrazki ilustrujące wiersz. Rozmowa na temat pracy listonosza.
„List”
List trafić ma do adresata,
Choćby on mieszkał na końcu świata...
Gdzieś na biegunie albo na wyspie,
Bo poczta listy doręcza wszystkie.
Lecz nie adresuj, pisząc do cioci:
Kochana ciocia,
Poczta Okocim,
Bo listonoszowi trzeba dopomóc.
Podaj ulicę i numer domu,
Imię, nazwisko kochanej cioci.
By pan listonosz
No, pomyśl sama,
Nad twoim listem głowy nie łamał.
Rozmowa kierowana na temat pracy listonosza i wyglądu listu oraz koperty gotowej do nadania:
• Kto to jest adresat?
• Dlaczego nie można zaadresować listu „Kochana Ciocia, poczta Okocim?”
• Co powinno znaleźć się na kopercie oprócz znaczka?
• Czym zajmuje się listonosz?
4. Nauczyciel przedstawia sylwetkę listonosza Poczty Polskiej z brakującymi elementami (czapką, torbą, listem w torbie, znaczkiem na czapce), które dzieci mają za zadanie przyczepić, tak aby postać listonosza była kompletna. Zadaniem dzieci jest opisanie wyglądu postaci oraz wskazanie cech charakterystycznych stroju listonosza.
5. Zabawa ruchowa na tle piosenki pt. „Listonosz”
Dzieci ustawiają się w kręgu, jedno z nich trzyma kopertę. Grupa powtarza głośno rymowankę: „Listonosz listy roznosi, kogo do koła zaprosi?”. Dzieci w rytm wypowiadanych słów przekazują sobie kopertę. To dziecko, które na koniec rymowanki zostanie z listem w ręku, dostaje czapkę i torbę listonosza i przekazuje kopertę jednemu z dzieci w kole. Nowy listonosz chodzi w kole do momentu, aż list zostanie w rękach kolejnego dziecka. Sytuacja powtarza się kilka razy.
6. Opowiadanie pt. „Droga listu”.
Na dywanie leżą ilustracje do historyjki obrazkowej, dzieci przyglądają się im i słuchają nauczycielki - analiza opowiadania, ułożenie historyjki obrazkowej.
Następnie dzieci siadają do stolików. Każde dziecko otrzymuje kartoniki z ilustracjami przedstawiającymi proces wysyłania listu. Zadaniem dzieci jest ułożenie kartoników w poprawnej kolejności i przyklejenie ich na kartkę.
(Prawidłowa kolejność: 1. adresowanie koperty; 2. naklejenie znaczka; 3 wrzucenie listu do skrzynki; 4. wyjęcie listu ze skrzynki przez pracownika poczty; 5. trafienie listu do sortowni; 6. przewiezienie listu do miasta docelowego; 7. spakowanie listu do torby listonosza; 8. wrzucenie listu do skrzynki domowej adresata).
7. Opowieść rytmiczno-ruchowa, pt. ”Jedzie listonosz”.
Listonosze wychodzą z domu do pracy – marsz w rytm akompaniamentu. Patrzą na zegarek – jest już późno, biegną truchtem na pocztę. Wkładają swoje listy do torby, wsiadają na rowery i naśladują jazdę, dzwoniąc dzwonkiem ”dzyń, dzyń”. Nagle na ich drodze pojawia się ciężarówka. Listonosze zsiadają z rowerów i czekają aż ona przejedzie (naśladują warkot ciężarówki- wrrr...). Listonosze idą, prowadząc rower po piaszczystej, polnej drodze. Nagle nadjeżdża traktor. Stoją i czekają aż on przejedzie (naśladują warkot –tur, tur,tur). Teraz już lepsza droga, wsiadają na rowery i szybko jadą dalej. To już południe. Słychać hejnał na wieży (naśladują głos trąbki tra-ta t-ta). Dojechali wreszcie do domu- biegną szybko: tup, tup, tup, pukają: puk, puk i wręczają list. Powrót listonosza na pocztę. Znów spotyka traktor, ciężarówkę. Zostawia torbę na poczcie i marszowym krokiem wraca do domu. W domu odpoczywa- dzieci leżą swobodnie na dywanie, nie potrącają się, odpoczywają.
8. Podsumowanie zajęć.