Scenariusz zajęć z dziećmi 6 letnimi
Temat zajęć: POLSKA – MOJA OJCZYZNA
Termin: 08.11.2021 r.
Grupa: „Motylki” dzieci 6 letnie
Opracowanie i realizacja: Małgorzata Kukiełczyńska
Cel ogólny: kształtowanie poczucia przynależności narodowej, zapoznanie z literą „P,p” małą i wielką, drukowaną i pisaną.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
1.Wymienia i nazywa symbole narodowe – utrwala wiadomości.
2. Odwzorowuje ruchem muzykę.
3. Współdziała w grupie rówieśniczej.
4. Rozpoznaje literę „P, p” mała i wielką drukowaną i pisaną.
• Dokonuje analizy i syntezy wyrazu: Polska
• Rozpoznaje nową literę wśród innych;
• Próbuje odtworzyć kształt nowopoznanej litery;
Metody: metody aktywizujące (metody twórcze: swobodnej ekspresji muzycznej, plastycznej), elementy metody Dobrego Startu, wprowadzenie; wizualizacja dnia z elementami Metody Planu Daltońskiego, słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia
i instrukcje).
Formy: działalność indywidualna, zespołowa, zbiorowa (praca z całą grupą).
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
• Obszar III, punkt 2: „Dziecko odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np.; grupy teatralnej, grupy sportowej”.
• Obszar III, punkt 6: „ Dziecko nazywa i rozpoznaje wartości związane
z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np.: szacunek do dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość”.
• Obszar IV, punkt 10: „Dziecko wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np.: o smoku Wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”.
Obszar IV, punkt 4 „rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na sutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytujje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności”.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie: Wiersz powitalny improwizowany ruchem : (autor nieznany, modyfikowany na potrzeby grupy)
„Kółko małe, kółko duże (dzieci tworzą koła chwytając się za ręce)
głowa prosto, ręce w górze
ręce w prawo, ręce w lewo ( dzieci pokazują prawą i lewą stronę)
tak się chwieje wielki drzewo (dzieci naśladują gałęzie drzewa obracając się równocześnie)
wiatr powoli goni chmury ( dzieci nasladują wiatr jednocześnie robiąc przysiad)
piłka skacze w dół i w gorę( dzieci podskakują kilka razy)
idzie mały piesek drogą tupie cicho prawą nogą (dzieci schodzą do czworakowania i tupią prawą nogą)
cichuteńko już siadamy i zajęcia zaczynamy.” (Dzieci siadają na dywanie jednocześnie przykładają palec do ust i mówią ciiiiiii).
Wizualizacja dnia Z elementami metody Planu Daltońskiego:
- sprawdzenie obecności z wykorzystaniem tablicy guzików i imion magnetycznych, ustalenie z dziećmi dnia tygodnia, miesiąca i pory roku.
- porównanie liczebności guzików i dzieci – ustalenie zgodne. Ustalenie z dziećmi planu dnia.
2. Wysłuchanie piosenki „Co to jest Niepodległość”
3. Rozmowa kierowana, inspirowana piosenką „Co to jest Niepodległość”.
Z wykorzystaniem mapy Polski i pokazem symbol narodowych.
4. Zabawa ruchowa „Orły do gniazd” – przedszkolaki dobierają się trójkami. Dwie osoby stają naprzeciw siebie i chwytają się za ręce – tworzą gniazdo, trzecia osoba staje między nimi – jest orłem. Na dźwięk tamburyna orły wyfruwają z gniazda
i poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Gdy tamburyn przestaje grać orzeł musi wrócić do gniazda (niekoniecznie swojego). Po chwili zabawy następuje zmiana dziecka, które było orłem.
5. Zapoznanie z zapisem globalnym nazwy POLSKA
- analiza i synteza wzrokowo-słuchowa wyrazu „Polska”
- ułożenie schematu wyrazów z białych nakrywek, zastąpienie nakrywek znanymi literami, pokaz wielkiej i małej litery „P,p”, podpisanie obrazków całym zestawem liter;
- zabawa słuchowa- dzieci wypowiadają po nauczycielu „krótko” głoskę „P,p”, dzieci wypowiadają po nauczycielu „długo” głoskę „P,p” -ustalenie czy jest samogłoską, czy współgloską i dlaczego. Wymienianie przez dzieci wyrazów rozpoczynających się głoską „P,p”
- ustalenie samogłosek i spółgłosek w podanym wyrazie „Polska” zastępując je czerwonymi bądź niebieskimi karteczkami.
- analiza słuchowa wyrazów z głoską „P,p” -nauczyciel rozkłada przed dziećmi karteczki z obrazkami przedstawiające różnorodne przedmioty , które w swojej nazwie zawierają głoskę”P,p”. Prosi dzieci , by te wybrały sobie po jednym z obrazków, po czym kolejno dzieci nazywają dany obrazek, jeżeli w jego nawie występuje wyżej wymieniona głoska dziecko określa czy „na początku”, „w środku”, „czy na końcu”. Zabawę można powtarzać wykorzystując sylwety znaków „Tak”, „Nie”, wtedy nauczyciel pokazuje dany obrazek, a dzieci z pomocą pokazanego znaku określają występowanie danych głosek w nazwie.
6. Pokaz pisanej litery „p” – omówienie budowy, pisanie jej na tablicy przez nauczyciela, określając kierunek pisowni, pisanie litery przez dzieci palcem po śladzie na wcześniej przygotowanych kartkach, pisanie litery na plecach koleżanki/kolegi, pisanie jej na tackach z kaszą.
7. Zabawa ruchowa – improwizacja ruchowa do muzyki „Płynie Wisła, płynie”. Przedszkolaki otrzymują białe i czerwone wstążki z bibuły. Nauczycielka tłumaczy przedszkolakom zadanie: zaraz usłyszycie muzykę, chwyćcie wstążkę w dłoń
i wykonujcie ruchy, tańczcie tak jak czujecie. Słuchajcie muzyki. Gdy jest szybka, tańczcie szybko, gdy jest wolniejsza, tańczcie wolniej. Nauczyciel prowadzi pokaz improwizacji ruchowej przez cały utwór, by przedszkolaki, które nie mają pomysłu mogły naśladować.
8. Polska – biało – czerwoni! Ze wstążek, z którymi tańczyły dzieci, teraz będą wykonywały flagę. Prosimy, by dzieci przypomniały – opowiedziały, jak wygląda polska flaga. Następnie pokazujemy przedszkolakom kontury polskiej flagi. Dzieci przyklejają białe i czerwone paski tak, by wypełnić kontury flagi.
9. Quiz wiedzy o symbolach narodowych. Nauczyciel czyta zagadki dotyczące polskich symboli narodowych. Dziecko, które zna odpowiedź podnosi rękę,
a następnie wskazane przez nauczyciela, odpowiada.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach. Każde dziecko otrzymuje biało – czerwony kotylion oraz medal kraju orła białego. Kolorowy medal przedszkolaki przyklejają na kotylion, a następnie umieszczają na piersi.