Scenariusz Zajęć
Grupa 3-latki
Temat: Zimą ubieramy się ciepło
Cel ogólny:
Określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy.
Nazywanie poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich
do odpowiedniej części ciała.
Dziecko:
- Nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą
- Porządkuje graficzne części garderoby z odpowiednią częścią ciała - Rozwiązuje zagadki tekstowe -Uczestniczy w zabawach -Wzmacnianie więzi środowiska rodzinnego z przedszkolem.
Metody:
- burza mózgów
- metoda skojarzeń
- praca z ilustracją
- Środki dydaktyczne;
ilustracja zimy, tamburyno, zagadki, sylwety butów ,rękawiczek, czapki, szalika, kurtki, misia
Przebieg:
1. Powitanie piosenką ,, Jeśli jesteś wesoły’’
2. Burza mózgów „Co to za pora roku” – w oparciu o ilustrację.
Nazywanie charakterystycznych dla zimy zjawisk atmosferycznych.
3. Rozwiązanie zagadek obrazkowych (do pomocy sylweta misia Antolka – ocenia odpowiedzi dzieci). Nazywanie poszczególnych części garderoby.
Miewa daszek z przodu, chociaż to nie domek.
Chroni przed słońcem i chłodem, włożona na głowę. (czapka)
Z grubego, futra czy kożucha,
Ma rękawy, kołnierz, może też mieć kaptur.
Chroni nas przed zimną porą, wichrem i śnieżycą (kurtka, palto)
Na szyję włożony, na drutach zrobiony.
Chroni przed grypą, a także przed chrypą. (szalik)
W czasie mroźnej zimy ręce wam chronimy. (rękawiczki)
Małe, średnie i duże, lubią piesze podróże.
Chronią moje stopy w mroźne dni lub słoty. (buty)
4. Zabawa „Kolorowe pary butów”
Dzieci otrzymują sylwety butów, biegają po sali przy dźwiękach tamburynu na znak nauczyciela muszą zatrzymać się przy poręczy, w której znajduję się taki sam kolor buta jaki otrzymały.
5. Podsumowanie: Dzieci przypominają jak należy ubierać się podczas zimy.
Zakończenie zajęcia:
Podziękowanie rodzicom za przybycie i udział w zajęciu. Zabawa integracyjna z rodzicami przy piosence - ,,Tup, tup po śniegu ‘’ – naśladowanie ruchem treści piosenki