SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNIC
BLOK TEMATYCZNY: Jesień w ogrodzie.
TEMAT ZAJĘĆ: „Na straganie” – teatrzyk stolikowy na podstawie wiersza Jana Brzechwy z wykorzystaniem darów Froebla.
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
• k. w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
• k. matematyczne oraz k. w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
• k. w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
OBSZARY PODSTAWY PROGRAMOWEJ: I5, III5, III8, IV 2, 5,7,8,11,12,13,18,21
CELE:
• kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i skupienia się na teatrzyku
• wzbogacenie słownictwa o nazwy warzyw
• ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej podczas dzielenia na sylaby wyrazów
• doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi
• utrwalanie znajomości brył geometrycznych z daru 2 (walec , sześcian, kula)
• wdrażanie do uważnego słuchania poleceń i instrukcji podczas pracy w zespołach zabawowo-zadaniowych
• reagowanie na polecenia użyte w języku angielskim
• pobudzanie twórczego myślenia, wyobraźni i kreatywności podczas pracy z darami Froebla
Metody pracy:
• Metody czynnościowe – aktywizujące dzieci (m. samodzielnych doświadczeń, m. kierowania własną działalnością, zadań stawianych do wykonania)
• Metody słowne (teatrzyk stolikowy, objaśnienia i instrukcje słowne, pogadanka, opowiadanie)
• Metody percepcyjne (obserwacja, pokaz)
Formy pracy:
• Zajęcia z całą grupą;
• Zajęcia w zespołach;
• Zajęcia indywidualne.
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta Cd, dary Froebla, wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, warzywa, sok warzywny, pasta warzywna, warzywa, ilustracje warzyw, karta pracy „Freblowskie zadanie”, siatka geometryczna, lupy, worek, deska do krojenia, plastikowy nóż, miska, warzywa w puszce, wykałaczki, plastelina, kubeczki jednorazowe, talerzyki jednorazowe
PRZEBIEG
1. Tygodniowa powitanka – zabawa muzyczno-ruchowa w nurcie pedagogiki freblowskiej.
Dzieci wraz z nauczycielem poruszają się swobodnie po kole, śpiewając słowa piosenki związane z dniem tygodnia – wtorek.
2. Teatrzyk stolikowy na postawie wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie” z wykorzystaniem darów Froebla.
Dzieci siadają w kole. Przed rozpoczęciem teatrzyku recytują wierszyk:
Czas na teatrzyk, pora na skupienie
Zaraz na scenie będzie przedstawienie.
Wytęż więc wzrok, wyostrz swój słuch,
Byś jak najwięcej zapamiętać mógł.
Wyprostuj plecy, usiądź wygodnie.
Tak byś w teatrze poczuł się swobodnie.
Dotknij swej głowy, pomasuj uszy
Na usta swoje połóż paluszek!
Nauczyciel ilustruje za pomocą darów Froebla wiersz . Zadaje dzieciom pytanie do wiersza: Jakie warzywa wystąpiły w przedstawieniu?
"Na straganie" Jan Brzechwa
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."
"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"
Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"
Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."
"A to feler" - Westchnął seler.
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"
Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."
"A to feler" - Westchnął seler.
Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"
"Nie bądź dla mnie taka wielka"
- Odpowiada jej brukselka.
"Widzieliście, jaka krewka!"
- Zaperzyła się marchewka.
"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!
" A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"
"A to feler" - Westchnął seler.
Pytania do treści wiersza:
- Jaki warzywa wystąpiły w przedstawieniu?
- Gdzie się spotkały warzywa? (na straganie)
- Jaka była pietruszka? (blada, chuda)
- Jaka była cebula? (wszyscy od niej stronią, bo przy niej wszyscy płaczą)
- Czy pamiętacie fragment wiersza, który powtarzał się kilka razy i jakie warzywo to mówiło: „A to feler-westchął seler”
- O czym mówiła kapusta ? (nie potrzebne są kłótnie które warzywo jest lepsze bo i tak wszystkie warzywa znajdą się w zupie)
-Z jakich brył były zbudowane warzywa w teatrzyku np. kapusta, groch? (sześcian, kula)
N. zadaje dzieciom pytanie Co możemy zrobić z warzyw oprócz zupy?
N. prezentuje dzieciom sok warzywny, pastę warzywną, warzywa w słoiku na zimę.
4. Zagadki o warzywach
Nauczyciel daje dzieciom walec z daru 2. Przy muzyce dzieci przekazują walec, jak muzyka milknie odgadują zagadkę podaną przez nauczyciela. Zadaniem dziecka jest odgadniecie zagadki i podzielenie słowa na sylaby, dodatkowo dziecko musi odkryć obrazek z warzywem i położyć tyle brył z daru nr 1.1 ile sylab ma dany wyraz.
Jakie warzywo, chociaż niewielkie,
wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula).
Ma gruby brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego barszczyk doskonały (burak).
Blada biała koleżanka marchewki (pietruszka).
Pomarańczowy korzonek, zielony warkoczyk,
gdy mocno pociągniesz, wnet z ziemi wyskoczy (marchewka).
Siedzi na grządce, liściastą ma główkę.
Mama z niej zrobi, soczystą surówkę (kapusta).
Nie pomylisz go z ogórkiem, bo ma znacznie cieńszą skórkę,
a w dodatku z każdej strony jest okrągły i czerwony (pomidor).
3. Zabawa ruchowa „Walking walking”
Dzieci poruszają się po Sali, reagując na słowa w piosence w języku angielskim
(walking, running, let’s stop, jump, tiptoe, hop, sleep)
4. Praca dzieci w zespołach zabawowo-zadaniowych
Dzieci siadają przy stolikach. Nauczyciel wyjaśnia każdej grupie jakie mają wykonać zadnie.
Kącik darów:
„Kolorowe warzywa” - Wypełnianie konturów warzyw elementami z darów oraz układanie na siatce geometrycznej swojego ulubionego warzywa według swojego pomysłu.
Kącik badawczy:
„Co jest w środku?” - Zabawy badawcze z warzywami (ziemniak, burak, ogórek, pomidor, cukinia, dynia). Odgadywanie za pomocą dotyku warzyw umieszczonych w woreczku. Przekrajanie warzyw (z pomocą nauczyciela) oglądanie warzyw pod lupą, określanie ich kształtu, oglądanie pestek.
Kącik gospodarczy:
„Zdrowa sałatka” – przygotowanie zdrowej sałatki jarzynowej (ziemniak, marchew, groch i fasola). Krojenie przy użyciu plastikowego noża zmieników i marchewki. Mieszanie wszystkich składników.
Kącik twórczy;
„Jeże z ziemniaków”- wykonanie jeża z przekrojonego ziemniaka, cieciorki, grochu, wykałaczek i plasteliny.
5. Zakończenie zajęć
Dzieci po wykonaniu swoich zadań w zespołach zadaniowych wspólnie zjadają sałatkę jarzynową zrobioną przez dzieci z kącika gospodarczego oraz piją sok marchewkowy przyniesiony przez nauczyciela.
Opracowała: Paulina Jabłońska