X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47994
Przesłano:

Ćwiczenia z nietypowym przyborem - kształtowanie szybkości, zwinności i zręczności. Scenariusz lekcji otwartej wychowania fizycznego w klasie II

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
W KLASIE 2

Temat: Ćwiczenia z nietypowym przyborem – kształtowanie szybkości, zwinności i zręczności.

Cel główny:
– rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- uczestniczy w zajęciach ruchowych z nietypowym przyborem zgodnie z podanymi zasadami,
– uczestniczy w grach i zabawach ze współzawodnictwem, zgodnie z zasadami fair play,
- wykonuje ćwiczenia zwinnościowe, zręcznościowe i bieżne,
- ma świadomość znaczenia wody w życiu człowieka i dbania o wodę.

Metody: pogadanka, pokaz, instrukcja, stawianie zadań do wykonania
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: naklejki z imionami, pachołki, butelki z wodą, plastikowe kubki, plastikowe talerzyki, puste butelki, szarfy, równoważnia (ławka gimnastyczna), deska jeżdżąca, odznaka przyjaciela wody.

Przebieg zajęć:

1. Czynności porządkowo-organizacyjne – przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych, dezynfekcja, zbiórka, powitanie, oznaczenie butelek naklejką z imieniem ucznia.

• Krótka pogadanka na temat obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Wody.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, dlatego do dzisiejszych ćwiczeń będziemy wykorzystywać wodę.

• Głównym celem lekcji będzie rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej oraz uświadomienie konieczności dbanie o wodę i nie marnowania jej.

• Jak myślicie do czego jest nam potrzebna woda?
- do życia, do picia, do podlewania, do mycia, do prania, do sprzątania....
• W jaki sposób możemy zadbać o wodę?
- nie zanieczyszczając jej,
- oszczędzając ją.
Uczniowie wymieniają działania, które prowadzą do oszczędzania wody.

• Rozgrzewka – przygotowanie organizmu do zajęć ruchowych.
Bieg przez 3 min, marsz , zmienne podskoki, cwał bokiem ( w czasie jednego okrążenia sali).
• Ćwiczenia w kole:
- kręcenie nadgarstkami,
- pajacyki,
- podskoki obunóż,
- nożyce,
- skłony,
- przysiady,
- krążenia głowy

2. Część główna zajęć:

• Ćwiczenia z butelkami wody:
- przekładanie butelki z jednej ręki do długiej nad głową,
- przekładanie butelki wokół własnej osi,
- przekładanie butelki pod kolanami,
- bieg wokół butelki,

• Zabawa orientacyjno - porządkowa
Uczniowie siedzą w siadzie skrzyżny przy swojej butelce. Na sygnał słowny uczniowie rozbiegają się po całej sali i biegają wokół butelek uważając, żeby żadnej nie przewrócić. Na sygnał gwizdka uczniowie wracają na swoje miejsce i przyjmują wyjściową pozycję (siad skrzyżny). Zabawę powtarzamy 3 razy.

• Tor zwinnościowy:
Klasa jest podzielona na dwie drużyny. Każda drużyna otrzymuje szarfy w innym kolorze. Nauczyciel wyznacza pachołkami linię startu oraz linie mety. Uczestniczy ustawiają się w rzędzie na linii startu.

Zadanie 1
Ćwiczenie rozwijające zręczność.
Drużyny ustawiają slalom ze swoich butelek. Każdy uczeń otrzymuje podpisany kubek napełniony wodą. Zadaniem ucznia jest przejść slalom, tak aby nie wylać wody. Uczniowie w jedną stronę przejścia slalomem trzymają kubek w prawej ręce, w drodze powrotnej niosą kubek w lewej ręce.
Wygrywa drużyna, która wykona zadanie najszybciej i najdokładniej, czyli zadba, żeby woda się nie rozlała.

Zadanie 2
Ćwiczenie kształtujące równowagę i koordynacje wzrokowo – ruchową.
Uczniowie przechodzą po równoważni na drugi koniec sali trzymając kubek wody, który przekładają z jednej ręki do drugiej, a na końcu przelewają wodę z kubka do butelki, tak aby jej nie rozlać.
Wygrywa drużyna, która napełni butelkę i najmniej wyleje przy tym wody.

Zadanie 3
Ćwiczenie rozwijające zwinność.
Na drugim końcu sali stoją butelki z wodą każdego ucznia. Każdy uczestnik po kolei ma zadanie dotrzeć na drugi koniec sali odpychając się nogami na desce i zdobyć swoją butelkę wody, a następnie przewieźć ją na linię startu.
Wygrywa drużyna, która pierwsza przewiezie swoje butelki.

3.Ćwiczenia kończące zajęcia:
• Ćwiczenia korekcyjne: dzieci w siadzie klęcznym trzymają butelkę w rękach, odsuwają ją daleko przed siebie i wracają do pozycji wyjściowej.
• Ćwiczenia oddechowe.
• Ćwiczenia rozluźniające.

4. Ewaluacja zajęć:
Czy lekcja podobała się uczniom?
Osoby, którym lekcja się podobała/ dobrze się bawiły podskakują. Tym, którym się nie podobało/ nudzili się/ ćw były trudne – kucają.
Które zadanie było najłatwiejsze, nie sprawiło trudności?
Które ćwiczenie było najtrudniejsze?
Zapytanie, czy będą dbać o wodę i jej nie zanieczyszczać oraz oszczędzać?
Wręczenie odznaki przyjaciela wody.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.