Arktyka i Antarktyda – zimowe królestwa i ich mieszkańcy.
Scenariusz zajęć w ramach stażu na nauczyciela kontraktowego. Spotkanie z opiekunem stażu.
Opracowanie i prowadzenie: Marta Piotrowska
Miejsce:
Data: 14.01.2022
Grupa wiekowa: 4-, 5-latki
Cele główne:
• Rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem i przyrodą.
• Posługiwanie się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych (mróz, śnieg, lód).
• Doskonalenie umiejętności rozróżniania strony lewej i prawej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rozróżnia i wskazuje na mapie i globusie biegun północny i biegun południowy;
• zna niektóre zjawiska przyrodnicze (mróz, śnieg, lód) występujące na biegunach polarnych;
• potrafi wymienić zwierzęta żyjące na Antarktydzie i w obrębie Arktyki;
• przełamuje nieśmiałość i lęk związany z wypowiedzią przed grupą;
• czerpie radość ze wspólnej zabawy;
• integruje się z grupą rówieśniczą;
• rozróżnia strony lewą i prawą.
Metody:
Słowna, oglądowa, zadań stawianych dzieciom do wykonania.
Formy:
Indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne:
• mapa świata, globus;
• opowiadanie Agnieszki Borowieckiej pt. „Spotkanie z podróżniczką” (BP nr 1.244/2022 – materiały na luty s.62-63);
zdjęcia przestawiające Eskimosów, igloo, pojazdy śnieżne, psie zaprzęgi i polską stację badawczą;
• zdjęcia zwierząt z podpisami w różnych kolorach, napisy „biegun północny” i „biegun południowy w dwóch kolorach;
• woreczki gimnastyczne, obręcz;
• odtwarzacz MP3/głośnik, piosenka „Pingwinek”;
• karty pracy: „Połącz takie same pary” (4-latki), „Doprowadź Eskimosa do igloo” (5-latki).
Przebieg:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela: W kole wszyscy tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy, tak, zabawa się zaczyna. Gdy się dzieci chcą pobawić, to dzień dobry mówią sobie. Uśmiechają się do siebie i podają ręce obie.
2. Dzieci siedzą w kole, nauczyciel mówi, że dzisiaj wybierzemy się w bardzo daleką podróż, bo aż na krańce Ziemi, gdzie panuje wieczna zima. Należy więc się bardzo ciepło ubrać, żeby nie zmarznąć i nie przeziębić się. Pyta dzieci, czy są gotowe na tak daleką wyprawę? Wprowadza dzieci w tematykę zajęć opowiadaniem.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom: gdzie znajdują się biegun północny i biegun południowy Ziemi. Wskazuje obydwa na mapie i globusie. Zwraca uwagę na to, że na Antarktydzie i w Arktyce przez większą część roku panują minusowe temperatury, jest mróz, wszędzie leży śnieg, a wody przy brzegu pokrywa gruba warstwa lodu. Jednak żyją tam zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Eskimosi w dalszym ciągu budują domy ze śnieżnych brył, zwane igloo. Jednak obecnie korzystają z nich wyłącznie podczas polowań. Współczesne domy Eskimosów (Inuitów) podobne są do naszych domów; jest elektryczność i ogrzewanie. Współcześnie, zamiast psich zaprzęgów, które ciągnęły sanie, używają skuterów śnieżnych.
3. Przerywnik – zabawa ruchowa „Pingwin i jajo”.
Dzieci-pingwiny są ustawione w dwóch rzędach jedno za drugim po dwóch przeciwległych stronach sali. Pomiędzy nimi nauczyciel kładzie obręcz. Uczestnicy zabawy otrzymują woreczek-jajo i kładą na złączonych stopach. Poruszając się na piętach, kolejno przenoszą woreczki-jaja do obręczy. Następnie wracają na koniec swojego rzędu. Wygrywa drużyna, która pierwsza umieści „jaja” w obręczy. Zabawę powtarzamy.
4. Zabawa dydaktyczna z ilustracjami „Zwierzęta polarne”.
Nauczyciel wyjaśnia przebieg zabawy. Wskazuje na nazwy zwierząt zapisane kolorem niebieskim i czerwonym. Wyjaśnia, że kolory, w jakich zapisane są nazwy zwierząt, odpowiadają kolorom, w jakich zapisane są nazwy biegunów. Kładzie na podłogę planszę z mapą świata i prosi chętne dziecko, żeby dopasowało kolorem nazwę bieguna do odpowiedniego miejsca na planszy z mapą świata. Na podłodze leżą odwrócone zdjęcia zwierząt. Dzieci odkrywają kolejno poszczególne zdjęcia i przyporządkowują je do miejsca występowania zwierząt w środowisku naturalnym, kierując się kolorem podpisu nazwy zwierzęcia. Nauczyciel wyjaśnia, że płetwal błękitny, orka i rybitwa popielata (zapisane kolorem czarnym) są zwierzętami spotykanymi zarówno w rejonach bieguna północnego, jak i południowego i zdjęcia tych zwierząt należy umieścić pomiędzy biegunami.
5. Przerywnik – zabawa ruchowa przy piosence „Pingwinek – O, jak przyjemnie i jak wesoło...”.
Dzieci poruszają się naśladując ruchy pingwina z piosenki.
6. Karty pracy.
7. Podsumowanie zajęć.