Nasza przygoda w kosmosie
Scenariusz zajęć plastyczno-technicznych w ramach stażu na nauczyciela kontraktowego.
Spotkanie z opiekunem stażu.
Opracowanie i prowadzenie: Marta Piotrowska
Miejsce:
Data:
Grupa wiekowa: 4-, 5-latki
Cele główne:
• Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej.
• Wyrażanie swojego rozumienia świata poprzez ekspresję plastyczną.
• Wdrażanie do współpracy w małych zespołach.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• odpowiada na pytania pełnym i poprawnym gramatycznie zdaniem;
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
• uważnie słucha poleceń nauczyciela;
• zgodnie współpracuje w małym trzy-, czteroosobowym zespole;
• sprawnie posługuje się nożyczkami (5-latki).
Metody:
Słowna, oglądowa, ruchowa, zadań stawianych dzieciom do wykonania, twórcza.
Formy realizacji:
grupowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne:
• ilustracja (plakat) przedstawiająca kosmos, obrazki przedstawiające rakietę i astronautę;
• piosenka W układzie słonecznym, odtwarzacz MP3;
• duże kartki sztywnego papieru pomalowane przez dzieci dzień wcześniej granatowymi farbami plakatowymi;
• kolorowanki z kosmosem, astronautami, rakietami i UFO dla 5-latków;
wycięte z kolorowanek: elementy kosmosu, astronauci, rakiety i UFO dla 4-latków;
• kredki, nożyczki, klej.
Przebieg:
1. Dzieci i nauczyciel stoją w kole i śpiewają rymowankę z pokazywaniem na powitanie (słowa powitanki zmodyfikowane na potrzeby zajęć przez nauczyciela prowadzącego):
Na powitanie wszyscy razem: - energiczne wymachy ramion na boki
Hip hip hura, hip hip hura, hip hip hura! - podskoki
z unoszeniem wysoko ramion
Czeka nas podróż pełna wrażeń - „niecierpliwe”
przebieranie nogami w miejscu
W kosmiczną dal, w kosmiczną dal,
w kosmiczną dal! - trzy
podskoki w miejscu
2. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę zajęć. Pokazuje obrazki przedstawiające kosmos, rakietę i astronautę. Pyta dzieci, np.: Czy chciałyby polecieć w kosmos?; Jak wyobrażają sobie podróż kosmiczną?; Czy w kosmosie może istnieć życie?; Czy chciałyby spotkać ufoludka/kosmitę?; Jakie przygody mogą czekać na nie w kosmosie?.
3. Zabawa bieżna Start rakiety:
Dzieci-rakiety stoją w rozsypce na dywanie w pozycji na baczność i przygotowują się do startu. Nauczyciel zaczyna odliczać od 10 w dół. Dzieci w tym czasie przestępują z nogi na nogę – grzeją silniki. Na hasło: Start! zaczynają biegać tak, by nie potrącić innych. Na hasło: Lądujemy! zatrzymują się i kucają. Zabawę można powtórzyć.
4. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, na czym będzie polegała nasza dzisiejsza podróż kosmiczna. Tłumaczy, w jaki sposób dzieci wykonają pracę plastyczną przedstawiającą ich własną podróż w kosmos. Dzieli dzieci na trzy-, czteroosobowe zespoły i zaprasza do stolików. Rozdaje dzieciom kolorowanki (5-latki) i wycięte wcześniej gotowe elementy (4-latki). Każde dziecko otrzymuje inną kolorowankę lub inny element. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie według własnego uznania i pomysłu otrzymanych kolorowanek lub elementów. Zadaniem 5-latków jest po skończonym kolorowaniu wycięcie z kolorowanki elementów obrazka. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom kartki papieru, które dzień wcześniej zamalowywały granatowymi farbami plakatowymi (po jednym arkuszu na zespół). Każdy zespół przykleja na arkusz pokolorowane przez siebie (i wycięte – 5-latki) elementy tworząc własną niepowtarzalną podróż kosmiczną.
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa Lecimy w kosmos:
Dzieci-planety biegają przy piosence W układzie słonecznym. Co jakiś czas nauczyciel wyznacza kierunek lotu hasłami, np.: Lecimy prosto!; Lecimy tyłem!; Lecimy bokiem!
6. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie dzieciom za aktywne uczestniczenie w zajęciach.
7. Nasza przygoda w kosmosie – wywieszenie gotowych prac dzieci na tablicy w szatni.