X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47987
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć gimnastycznych - wyścigi rzędów

Wyścigi rzędów
Scenariusz zajęć gimnastycznych w ramach stażu na nauczyciela kontraktowego.
Spotkanie z opiekunem stażu.
Opracowanie i prowadzenie: Marta Piotrowska
Miejsce:
Data:
Grupa wiekowa: 4-, 5-latki

Cele główne:
• Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci poprzez wzmacnianie mięśni nóg.
• Wdrażanie do aktywnego uczestniczenia w zabawach proponowanych przez nauczyciela.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• uważnie słucha poleceń nauczyciela;
• przestrzega reguł i zasad dotyczących wykonywanych ćwiczeń;
• poprawnie wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg: chodzenie na palcach i piętach, bieganie, skakanie, podnoszenie wysoko nóg, podskoki, przysiady, pajacyki;
• aktywnie uczestniczy w zabawach z grupą;
• czerpie radość ze wspólnych zabaw ruchowych i naśladowczych.
Metody:
Słowna, zadań stawianych dzieciom do wykonania.
Formy:
Indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne:
• taśma klejąca do wyznaczenia linii na dywanie/podłodze;
• krzesełka/pachołki;
• szarfy w różnych kolorach.

Przebieg:
1. Dzieci stoją w kole i razem z nauczycielem mówią rymowankę z pokazywaniem na powitanie (autor rymowanki Marta Piotrowska):
Czas przywitać się z paniami, - machają na
powitanie do nauczyciela
kolegami, zabawkami! - machają na
powitanie do kolegów

Do zabawy moi mili
nie tracimy ani chwili! - wykonują dłonią
gest zaprzeczenia
Jeszcze tylko dwa podskoki - dwa
podskoki w miejscu
obrót, przysiad, skłon na boki. - obrót, przysiad,
skłony na boki
Krok do przodu, krok do tyłu - krok do
przodu i do tyłu
nikt z nas nie chce zostać z tyłu. - kiwają
głowami przecząco
Więc rozgrzewkę zaczynamy, - szybki
marsz w miejscu
do zabawy zapraszamy! - podskok w miejscu
z wyrzutem ramion
2. Część wstępna:
Wspinamy się po drabinie – dzieci maszerują na palcach stóp. Udają wspinaczkę po belkach drabiny, pomagają sobie rękoma.
Marsz pingwina – dzieci maszerują na piętach, palce stóp są skierowane na zewnątrz. Kiwając się na boki udają chód pingwina.
3. Część główna:
Nauczyciel dzieli dzieci na 2 – 4 grupy. Każda grupa ustawia się w rzędzie na wyznaczonej linii. Dzieci będą uczestniczyć w następujących etapach wyścigu:
a) Wyścig zajączków – nauczyciel ustawia 5 krzesełek/pachołków w odległości 1 m od siebie.
Na końcu rozkłada szarfę. Wyjaśnia dzieciom, na czym będzie polegało ćwiczenie. Na sygnał nauczyciela pierwsza osoba z drużyny biegnie slalomem do szarfy. Przekłada szarfę przez ciało od nóg do głowy, odkłada ją na miejsce i wraca na koniec swojego szeregu. Wtedy rusza kolejna osoba z drużyny. Kiedy wszyscy z grupy wykonają zadanie, dzieci siadają w siadzie skrzyżnym – plecy proste, dłonie na kolanach.
b) Skaczące piłeczki – nauczyciel ustawia krzesełko/pachołek w odległości 4 m od drużyny. Wyjaśnia na czym będzie polegało ćwiczenie. Na sygnał nauczyciela pierwsza osoba z drużyny rusza skacząc na obu złączonych nogach w stronę krzesełka/pachołka i wraca w ten sam sposób na koniec swojego rzędu. Końcowe ustawienie dzieci po wykonaniu zadania jw.
c) Skaczące żabki – nauczyciel wyjaśnia na czym będzie polegało ćwiczenie. Na sygnał nauczyciela pierwsza osoba z grupy rusza skacząc jak żabka do krzesełka/pachołka, okrąża go i wraca w ten sam sposób na koniec szeregu. Końcowe ustawienie dzieci po wykonaniu zadania jw.
d) Klaszczące pajacyki – dzieci stoją w rozsypce na dywanie przodem do nauczyciela. Nauczyciel wyjaśnia, na czym będzie polegało ćwiczenie. Dzieci podnoszą wysoko na zmianę raz prawą, raz lewą nogę ugiętą w kolanie i klaszczą pod kolanem.
4. Część końcowa:
Wesoły mim – dzieci ustawiają się w rozsypce twarzą do prowadzącego. Nauczyciel podaje kolejno komendy, np.: wchodzenie po drabinie; wchodzenie po bardzo wysokich schodach; bieg w miejscu; podskoki w miejscu, głębokie przysiady, pajacyki. Dzieci stojąc w rozsypce na dywanie naśladują w miejscu wymienione czynności.
5. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w ćwiczeniach i podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.