SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: Światowy Dzień Pluszowego Misia
Grupa: klasy 1 - 3
Czas: 45 min.
Cel główny:
– integrowanie zespołu świetlicowego,
– czerpanie radości z zabaw;
Cele operacyjne:
uczeń:
– aktywnie uczestniczy w zajęciach;
– potrafi wypowiedzieć się na określony temat
– rozwija sprawność manualną i ruchową;
– wykonuje pracę plastyczną;
Metody: ekspresyjne, praktycznego działania;
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa;
Środki dydaktyczne: puzzle przedstawiające sylwetki misiów, kolorowe kartki, balony, sylwetka misia na szarym papierze, kolorowa bibuła marszczona, klej, taśma dwustronna, sznurek, słodki poczęstunek – misiowe ciasteczka;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci „Misiowy uścisk” – zabawa integracyjna w kole.
Prowadzący wita dzieci zabawą: „Misia uścisk przesyłam w krąg, niech powróci do mych rąk”.
2. Zapoznanie z historią pluszowego misia
HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA
Pluszowy miś swą angielską nazwę „Teddy” zawdzięcza Theodorowi Roosveltowi, który 100 lat temu był prezydentem Ameryki. Jego pasją były polowania na niedźwiedzie, które nieustannie śledziła ówczesna prasa - dziennikarze.
W 1902 r. pewien sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na którym prezydent nie ma ochoty już polować, nie chce skrzywdzić niedźwiadka. Stworzona pod wpływem tego rysunku zabawka otrzymała imię Teddy, które jest zdrobnieniem imienia Theodor.
Teddy ma nawet swój dzień- 25 listopada obchodzony jest światowy Dzień Pluszowego Misia.
3. „Misiowe” puzzle.
Uczniowie pracują w parach. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze ułożenie puzzli przedstawiających sylwetki misiów.
4. „Mój puchaty miś” – dzieci wykonują w parach bądź samodzielnie misia z przygotowanego balonu według wzoru.
5. Jesienny masaż- (propozycja z materiałów KLANZA). Masaż wykonuje się na plecach kolegi:
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami, a po parku chodzą dzieci parami („maszerowanie”- palce wskazujący i środkowy )
Na alejkach ścielą z liści dywan (głaskanie całą dłonią)
I brązowe spadają kasztany ( ukłucia palcem)
My zbieramy te dary jesieni ( chwyt pięcioma palcami)
Układamy je w rządkach na ziemi (rysowanie grzbietem dłoni linii)
W domu tato wywierci w nich dziurki (wiercenie opuszkiem palców )
Nawleczemy je wtedy na sznurki (dwie faliste linie rękoma po plecach)
5. „Wyklejanka XXL” – dzieci dzielą się na 2 grupy i wyklejają bądź kolorują wspólnie szablon misia przygotowany na szarym papierze. Ekspozycja prac.
7. „Małe co nieco” – słodki poczęstunek misiowymi ciasteczkami.
Prowadzący dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i zaprasza ich na słodki poczęstunek.