ZOSTANĘ DZIELNYM STRAŻAKIEM
Scenariusz lekcji dla klasy 1 ( drugie półrocze )
TEMAT ZAJĘĆ: Na sygnale
Klasa I, liczba godzin – 3
Osoba prowadząca zajęcia :
CELE
Ogólne
- rozwijanie wiedzy o zawodach i ich znaczeniu w najbliższym otoczeniu dziecka
- redukowanie społecznych i kulturowych stereotypów dotyczących aktywności zawodowej
- kształtowanie postawy szacunku dla pracy własnej i innych
- obudzanie i rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień
- rozwijanie twórczej aktywności ruchowej, plastycznej i muzycznej
Szczegółowe
uczeń wysłucha tekstu pt., Strażak”
wie, na czym polega praca strażaka i co jest mu potrzebne do wykonywania pracy
tworzy plakat promujący pracę strażaka, pt. „ ZOSTAŃ STRAŻAKIEM!”
wzbogacenie o słownictwo związane z pracą strażaka
potrafi wyjaśnić w jakiś sposób można zapobiegać pożarom
uczeń wie, dlaczego wyrażamy szacunek dla pracy strażaka
dodaje i odejmuje w zakresie 20 i więcej
posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
potrafi ułożyć hasło ze składanki wyrazowej
uczestniczy w pracy grupowej
doskonalenie analizy i syntezy sylabowej, głoskowej wyrazów
kształtowanie umiejętności samodzielnego działania i podejmowania decyzji
zna numer alarmowy do straży pożarnej oraz wie, w jakich sytuacjach należy ją wzywać
obliczy działania dodawania i odejmowania w zakresie 100
Metody i techniki pracy
metody praktyczne: praca uczniów, zadania stawiane uczniom do wykonania wraz z ćwiczeniami utrwalającymi – karty pracy od 1 – 6
metody słowne: rozmowa, tekst o zawodzie strażaka, piosenka, objaśnienia, pochwały
metody oglądowe: pokaz, obserwacja, film
praca w grypie – tworzenie plakatu – ZOSTAŃ STRAŻAKIEM
Rodzaje aktywności
umysłowa, społeczna, językowa, polonistyczna, matematyczna, muzyczna, plastyczna, ruchowa.
Środki dydaktyczne
1. Karta nr 1 - podpisy do obrazków
2. Kartoniki z numerami alarmowymi
3. Karta nr 2 – rodzina wyrazów STRAŻAK
4. Karta nr 3 – składanka wyrazowa
5. Karta nr 4 – prawda czy fałsz
6. Karta nr 5 – wycinanka
7. Chusta animacyjna
8. 4 arkusze brystolu
9. Przybory szkolne ; farby , kredki, klej, nożyczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zagadka - STRAŻAK
https://zagadkidladzieci.net/zagadka-o-stra%C5%BCaku-3312
Jak się nazywa człowiek,
który walczy z ogniem,
z dymem, z pożarami.
Walczy wodą oraz gaśnicami.
Nie pochwala świecy,
nie lubi ogniska,
gdy staje do pracy,
woda z węża tryska! - STRAŻAK -
2. Film edukacyjny o strażaku pt.” Pożar”.
https://www.youtube.com/watch?v=6uPIoMeIs2A
2. Uczniowie wymieniają przedmiotu jakie pojawiły się w filmie.
Zapisujemy na kolorowych kartkach, a następnie naklejamy na obrazki rozsypane na dywanie( wcześniej przygotowane). W ten sposób, każdy obrazek będzie miał swój podpis zgodny z tym co zdjęciu. KARTA PRACY NR 1.
4. Dzieci wykonują KARTĘ PRACY NR 2 – rodzina wyrazów – polecenie: przeczytaj słowa w ramce i podkreśl te, które należą do rodziny wyrazów STRAŻ. Następnie uzupełnij nimi zdania nie zmieniając ich formy.
5. Zabawa pt. „Strażak”- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci stoją w kręgu i trzymają chustę, dzieci wykonują następujące ćwiczenia:
- przebiegają szybko pod rzuconą w górę chustą, tak aby nie spadła na nich chusta – dzielny strażak szybko pędzi na ratunek,
- zwijamy wąż strażacki – wężem jest jedno z dzieci, zawijamy jak na naleśnik i rozwijamy do gaszenia pożaru,
- jedno dziecko w środku chusty , stara się od spodu łapać piłkę , która jest na chuście – ratujemy
kotka na drzewie. Dzieci pomagają nakierować piłeczkę tak , aby pomóc w jej złapaniu.
6. Na dywanie leżą zdjęcia różnych przedmiotów, ułóż wyraz i zapisz go na kartce. Liczby wskażą Ci kolejność pobierania głosek. Pamiętaj : głoski wymawiamy , a litery zapisujemy. Rozszyfrowany wyraz zapisujemy w zeszycie. KARTA PRACY NR 3.
7. Ćwiczenie pisemne – prawda czy fałsz? - wybieramy dwa dowolne zdania prawdziwe i zapisujemy w zeszycie. Pamiętając o wielkiej literze na początku zdania, kropce na końcu. KARTA PRACY NR 4.
8. Zadanie do narysowania: dzieci dostają kolorową wycinankę z elementami strażaka. Wycinają każdy element osobno , a następnie wklejają do zeszytu dorysowując całą postać – dzieci rysują siebie, podpisując ją swoim imieniem oraz nr telefonu do straży pożarnej. KARTA PRACY NR 5.
9. Zapoznanie dzieci z wyrazem „fobia” - pochodzi z języka greckiego i oznacza strach. Spróbuj odgadnąć znaczenie poniższych wyrazów związanych z odczuwaniem lęku – pomogą Ci w tym obliczenia. Następnie pokoloruj nazwy tych fobii , których z pewnością nie może posiadać strażak. Np.: pirofobia, akrofobia. Dzieci wykonują dodawanie i odejmowani, a następnie łączą z odpowiednim obrazkiem. KARTA PRACY NR 6.
10.Na koniec dzielimy klasę na grupy , każda z grup wykonuje różnymi technikami plakat, promujący pracę strażaka - ZOSTAŃ DZIELNYM STRAŻAKIEM
PODSUMOWANIE
Po wykonaniu plakatu, wieszamy wspólnie na gazetkach w szkolnym holu z okazji Dnia Strażaka, który obchodzimy - 04 Maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka. Liderzy grup opowiadają jakie przyrządy potrzebne strażakowi i do czego służą, znalazły się na plakacie. Odpowiadamy na pytanie, jakie cechy charakteru powinien mieć strażak?
11.Wspólne śpiewanie piosenki pt.” Pali się!” -
https://www.youtube.com/watch?v=yv0YdFZHmgM
Tekst piosenki:
1. Uwaga! Uwaga! Uwaga! Z ogniem to nie jest zabawa,Właśnie zapalił się dom, Po strażaków dzwoń!
Ref. Dziewięć, dziewięć, osiem! Cały dom się pali! Przyjeżdżajcie, szybko, Strażacy wspaniali! (2x)
2. Uwaga! Uwaga! Uwaga! Z ogniem to nie jest zabawa, Właśnie zapalił się las, Na strażaków czas!
Ref. Dziewięć, dziewięć, osiem! Cały las się pali! Przyjeżdżajcie, szybko, Strażacy wspaniali! (2x)