SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Temat: Świat z naszych wyobrażeń
Czas realizacji: 45 minut
Klasa IV szkoły podstawowej
Cele lekcji:
-wiadomości: uczeń zna tekst Juliana Tuwima „Dyzio marzyciel”, poznaje pojęcie „porównanie”;
-umiejętności: uczeń pracuje ze słownikiem frazeologicznym, układa zdania z podanymi wyrażeniami, układa porównania, rozumie czytany tekst, tworzy przepis na danie z nietypowych składników, ilustruje wybrany fragment utworu Tuwima;
-postawy: pobudzenie wyobraźni, twórczego myślenia, uwrażliwienie na piękno słowa poetyckiego.
Typ lekcji: wprowadzająca.
Metody pracy: praca z tekstem, praca ze słownikiem frazeologicznym, przekład intersemiotyczny.
Formy organizacji nauczania: praca zbiorowa, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza Juliana Tuwima „Dyzio marzyciel”, dowolny słownik frazeologiczny, definicja porównania.
Tok lekcji:
Faza wstępna:
-rozmowa kierowana, zadanie uczniom pytań: 1. Czy lubicie słodycze?, 2. Z czym kojarzy się Wam czekolada, lody waniliowe, żelki, pączki?,
-uczniowie przyrównują smak wyżej wymienionych słodkości do kolorów, które im się z nimi kojarzą (skojarzenia synestezyjne)- wypowiedzi ustne.
Zapis tematu lekcji: Świat z naszych wyobrażeń
Faza właściwa:
-głośne odczytanie treści wiersza Juliana Tuwima „Dyzio marzyciel”, wyjaśnienie ewentualnych, niezrozumiałych słów,
-praca ze słownikiem frazeologicznym nad poznaniem wyrażeń: uciekać w świat marzeń, zatopić się w marzeniach; szukanie synonimów określeń oraz ułożenie po jednym zdaniu z podanymi frazeologizmami;
-wprowadzenie pojęcia „porównanie”,
-tworzenie porównań wybranych elementów krajobrazu do różnych słodkości, np. rzeka niczym banany w czekoladzie- ustne objaśnienie własnych skojarzeń,
-odpowiedź uczniów na pytanie: Czym różni się zwykły opis nieba od odczuć Dyzia obserwującego niebo?
Faza końcowa:
-polecenie: Bądź marzycielem i opracuj przepis na nietypowe, złożone z niezwykłych produktów.
Zadanie domowe:
-Zilustruj na kartce formatu A4 wybrane fragmenty wiersza Juliana Tuwima.