Scenariusz lekcji chemii
Klasa 8 25.03.2022 r
Temat: Podsumowanie wiadomości o węglowodorach .
Prowadzący: Patrycja Wójcik
1. Cele lekcji
a) Wiadomości uczeń:
• definiuje pojęcia węglowodory nasycone i nienasycone, szereg homologiczny,
podaje nazwy systematyczne alkanów o łańcuchach prostych do 10 atomów węgla
w cząsteczce
• zapisuje wzory: sumaryczne, półstrukturalne i grupowe;
• rysuje wzory strukturalne alkanów o łańcuchach prostych do 10 atomów węgla w cząsteczce.
b) Umiejętności
• Uczeń potrafi:
podać i napisać wzory sumaryczne i strukturalne alkanów alkenów, alkinów
• budować modele alkanów alkenów, alkinów
2. Metody pracy
• słowna - dyskusja
• praktyczna - wykonywanie modeli węglowodorów
• aktywizująca (burza mózgów, karta pracy)
• programowa (quizy online, wykorzystanie multibooka)
3. Środki dydaktyczne
• podręcznik i multibook dla klasy ósmej szkoły podstawowej T. Kulawik, M. Litwin, Chemia Nowej Ery, Nowa Era, Warszawa 2018
• karty pracy dołączone do scenariusza.
• Zestaw modeli atomów
4. Formy:
• praca z całą klasą
• praca w grupach
• praca indywidualna
5. Kompetencje kluczowe:
• kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
• kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
• kompetencje matematyczne. Kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza (5min)
Nauczyciel po sprawdzeniu obecności zapoznaje uczniów z tematem i celami lekcji.
b) Faza realizacyjna (30min)
Nawiązanie do tematu poprzedniej lekcji.
Nauczyciel zadaje pytania, odpowiedzi zapisuje na tablicy w postaci mapy pomysłów
•Jaki pierwiastek chemiczny musi zawierać związek organiczny?
•Co to są alkany, alkeny, alkiny?
•Czym są węglowodory
Nauczyciel dzieli uczniów na 5 osobowe grupy. Uczniowie z każdej grupy dostają inną kartę pracy. Nauczyciel wyjaśnia polecenia. Zadanie praktyczne polega zbudowaniu 3 modeli różnych cząsteczek węglowodorów - uczniowie maja na to 10 minut. Po tym czasie uczniowie przedstawiają rozwiązania z kart pracy. Ostatnie zadanie polega na odgadywaniu pomiędzy grupami, jakie modele cząsteczek zbudowała każda z grup. Uczniowie podają nazwy i wzory sumaryczne
c) Faza podsumowująca (10 min)
Uczniowie rozwiązują w grupach quiz online o węglowodorach w aplikacji Quzizz.
Następuje podsumowanie quizu i lekcji
Nauczyciel zadaje pytania :
Co najbardziej podobało mi się na lekcji, co najmniej, czego się nauczyłem oraz kieruje informację zwrotną o pracy i zaangażowaniu uczniów w lekcję.
Zadanie pracy domowej – dla wszystkich dokończenie zadań z karty pracy, dla chętnych Zbuduj przestrzenny model budowy metanu.
Pożegnanie
karta pracy
1.Napisz nazwę i wzory: sumaryczny i strukturalny
a) alkanu o 4 atomach węgla
b) alkenu o 6 atomach wodoru
2.Podkreśl zestaw zawierający wyłącznie wzory sumaryczne alkanów.
a) CH4, C2H6, C3H6
b) C4H10, C2H6, C3H8
c) C4H6, C2H4, C3H8
d) C4H8, C2H2, C3H4
3.Zbuduj modele przestrzenne cząsteczek :
a) Propenu
b) Etynu
c) Pentanu