Scenariusz zajęć prowadzony Metodą Ruchu
Rozwijającego Weroniki Sherborne
Grupa dzieci- 5,6- latki
Opracowanie: Joanna Kiedrowska
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,
- Stworzenie okazji do relaksu i wspólnej zabawy,
-Odreagowanie stresów
- Integracja uczestników zabawy.
Cele szczegółowe:
- nawiązuje pozytywne relacje z rówieśnikami,
- współdziała w grupie,
-odczuwa radość wspólnej zabawy,
- doskonali zręczność i zwinność,
- odczuwa stan relaksu i odprężenia
Przebieg:
1. Powitanie grupy zabawą muzyczno – ruchową ,, Baw się ze mną”.
,,Chodźmy wszyscy, zróbmy koło, zabawimy się wesoło.
Witam was, wszyscy wraz, na zabawę nadszedł czas,
Prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga, cały tułów i podłoga”.
Ćwiczenia świadomości osoby, schematu ciała i otaczającej przestrzeni
1.Dzieci w parach siedzą w rozkroku na podłodze, zwróceni do siebie twarzą. Jedno dziecko jest lusterkiem i wykonuje ćwiczenia takie jak osoba stojąca przed lusterkiem. Robi minę wesołą, smutną , groźną, dziwną, śmieszną.
2. Wszyscy leżą na podłodze- jedna osoba wystukuje rytm, a pozostali uczestnicy powtarzają ( np. klaska dłońmi, uderza piętą o podłogę, uderza dłońmi o uda).
3.Przeciąganie się i kulenie jak kotek- dzieci leżą na podłodze, na hasło: ,,przeciągamy się” – dzieci wyciągają się szeroko jak tylko mogą, na hasło- ,,kulimy się”- dzieci kulą się jak kotek.
Relaks- Dzieci leżą na podłodze – po włączeniu spokojnej muzyki, dzieci jej słuchają i przewracają się swobodnie po podłodze. Turlają się po sali.
Ćwiczenia „z”
1. „Uśmiechnij się do mnie” – dzieci w parach siedzą przodem do siebie, trzymając się za ręce. Wymieniają uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.
2. „Wycieczka” – dziecko leży na plecach, a drugie ciągnie je za nogi po dywanie, potem za nogę i rękę (i odwrotnie)
Relaks – masaż pleców partnera. Dzieci siedzą i dotykają się plecami, najpierw jedno rysuje na plecach drugiego „ciasto” w rytm wierszyka, a potem następuje zmiana ról
„Mama piecze ciasto pyszne
w samym środku będą wiśnie
ananasy i brzoskwinie
w ustach ciasto się rozpłynie”
Ćwiczenia „przeciw”
1.„Przepychanie” – dzieci siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać plecami.
2. „Przepychanie dłońmi” – dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, mają otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi.
Relaks – głębokie oddychanie w leżeniu na plecach (muzyka relaksacyjna)
Ćwiczenia „razem”
1. „Rowerek” –dzieci leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
2. „Prowadzenie ślepca” – dzieci trzymają się za rękę, jedno zamyka oczy a to drugie je prowadzi. Potem następuje zmiana ról.
Relaks- gra muzyka a dzieci leżą na podłodze i głęboko oddychają, uspakajają się, wyciszają.
Pożegnanie grupy. Uczestnicy tworzą koło, prowadząca osoba puszcza ,, iskierkę”
Dziękuje za udział w zabawie.