X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47936
Przesłano:

Walentynkowe zabawy z językiem migowym. Scenariusz zajęć

Scenariusz

Temat dnia: Walentynki
Temat lekcji: Walentynkowe zabawy z językiem migowym

Cele ogólne:

1. Rozwijanie tolerancji i empatii
2. Kształtowanie umiejętności posługiwania się elementami języka migowego w piosence
3. Kształtowanie umiejętności wspólnej i samodzielnej pracy
4. Kształtowanie umiejętności wzrokowo –ruchowych oraz słuchowych
5. Integracja klasy
6. Rozwijanie kreatywności uczniów

Cele operacyjne:

1. Uczeń potrafi posługiwać się wybranymi znakami palcowymi z alfabetu migowego , oraz przeliterować wybrane wyrazy
2. Uczeń potrafi pokazać wybrane słowa z języka migowego związane z tematyką Walentynek
3. Rozwiązuje karty pracy : potrafi rozwiązać krzyżówkę i przeliterować hasło za pomocą alfabetu migowego
4. Uczeń potrafi wymienić ile jest języków migowych na świecie .
5. Uczeń mówi słowo kocham cie w różnych językach, zna znak palcowy na słowo kocham w pjm-polskim języku migowym oraz w języku amerykańskim migowym
6. Uczeń potrafi odkodować słowa zapisane za pomocą alfabetu migowego
7. Uczeń potrafi zaśpiewać piosenkę oraz posługiwać się znakami palcowymi na poznane na lekcji wyrazy i zwroty,
8. Uczeń potrafi przyozdobić serce i zamigać swój ulubiony kolor

Metody pracy:
• pogadanka
• zgadywanka
• dyskusja
• rozwiązywanie kart pracy
• ćwiczenia integrujące : śpiewanie, ozdabianie, miganie
Pomoce:
• Walentynkowe karty pracy Migu mig
• Czerwone pluszowe serce
• głośnik
• plik muzyczny z piosenką „Mam serduszko”
• dziurkacz, błyszczący kolorowy papier

Forma pracy:
• Indywidualna jednolita
• Grupowa jednolita w małych grupach
• Zbiorowa

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel trzyma duże czerwone serce w ręku i pyta się dzieci czy wiedzą o czym będą dzisiejsze zajęcia
2. Nauczyciel pokazuje dzieciom słowo w języku migowym oznaczające walentynki.
3. Następnie nauczyciel rozmawia z uczniami dopytując się jakie słowa , a w szczególności jaki czasownik kojarzy się z tymi dniem
4. Kiedy dzieci odgadły słowo kochać nauczyciel pokazuje uczniom jak wygląda to słowo w pjm i wręcza dzieciom kartę pracy nr 1
5. Dzieci potrafią znakami palcowymi z alfabetu migowego zamigać słowa kocham cie,
6. Nauczyciel tłumaczy dzieciom ,że to słowo wykorzystają dziś podczas nauki piosenki w języku migowym
7. Uczniowie wypełniają kartę pracy nr 2 utrwalając pisownię K wielkiego i małego
8. To ćwiczenie można wzbogacić dodatkowymi słowami, dzieci mogą zamigać kocham np. mamę, tatę, siostrę, pieska, itd.
9. Następnie nauczyciel pyta się dzieciom czy jest jeden język migowy na świecie czy więcej, a jeśli tak to ile. Po ustaleniu ile jest języków migowych na świecie. Nauczyciel wręcza kartę pracy nr 3 dzieciom na której jest układ palcowy oznaczający w amerykańskim języku migowym słowo kocham cię. Następnie nauczyciel objaśnia w formie ciekawostki skąd się wziął taki układ palcowy na podstawie pierwszych liter z języka angielskiego I love you
10. Następnie wykorzystując kartę pracy nr 3 uczniowie starają się odczytać słowo kocham Cię w innych językach ( niemiecki, francuski, hiszpański, etc)
11. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę nr 4a dzieląc ich wcześniej na trzyosobowe grupy
12. W karcie nr 4a uczniowie starają się odkodować trzy słowa , które są związane z walentynkami. Do Pomocy w tym ćwiczeniu służy karta 4b, w której znajdują się te znaki palcowe z alfabetu migowego i przypisane im litery
13. Po skończonym zadaniu, kiedy dzieci odgadną z karty pracy 4a słowa: walentynki, miłość, lubić nauczyciel pokazuje słowo lubić, lubię cię. I podobnie jak przy kocham cię można wprowadzić lubię ciocię , moją koleżankę, itd.
14. Następnie w tych samych grupach trzyosobowych nauczyciel rozdaje dzieciom krzyżówkę do rozwiązania , której hasłem jest słowo serce – karta praca nr 5 Jednocześnie po skończonym zadaniu i odgadniętych hasłach przez dzieci nauczyciel za pomocą pjm pokazuje klasie słowo serce
15. Po wprowadzeniu słowa serce nauczyciel wręcza uczniom załącznik nr 6 , którym dzieci powtarzają pisownię s małe i s wielkie.
16. Na samym końcu zajęć będzie czas na ozdobienie serca według własnego uznania z załącznika nr 7 ( dlatego na ten scenariusz poświęcone są dwie godziny lekcyjne)
17. Nauczyciel powtarza za pomocą języka migowego słówka , które dzieci nauczyły się na lekcji i podaje im nowe słówka jeszcze takie słowa jak : kolor, czerwony, mam i pocałować oraz powtarza te wcześniej poznane: kocham cię , lubię cię , serce.
18. Następnie nauczyciel na razie bez podkładu muzycznego pokazuje i mówi jednocześnie słowa piosenki. Należy dzieciom przypomnieć ,że podobnie jak języki obce gramatyka w pjm nie jest taka sama i nie migamy dosłownie
Tekst piosenki

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone
Kogo kocham , kogo lubię rzucę w jego stronę
Ciebie kocham , Ciebie lubię , ciebie pocałuje ,
A czerwone me serduszko Tobie podaruję

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone
Kogo kocham , kogo lubię rzucę w jego stronę
Ciebie kocham , Ciebie lubię , ciebie pocałuje ,
A czerwone me serduszko Tobie podaruje

19. Nauczyciel pokazuję ostatnie słowo, którego uczniowie jeszcze nie poznanali- podarować.
20. Nauczyciel ćwiczy z dziećmi słowa piosenki kilka razy zanim puści podkład muzyczny. Przed wysłuchaniem melodii można zapytać się dzieci z jaką piosenką kojarzy się im ta Walentynowa piosenka ( mam chusteczkę haftowaną...”
21. Następnie można zaprosić dzieci do tańca w kręgu, gdzie jedno dziecko znajduję się w kole i trzyma czerwone pluszowe serduszko i na końcu piosenki według słów daje ( podaruje) wybranemu uczniowi , i następny i następny.
22. Na końcu dzieci wspólnie wszyscy razem za pomocą malutkich serduszek przedziurkowanych z błyszczącego papieru ozdabiają duże serce
23. Po skończonych zajęciach nauczyciel wręcza dzieciom dyplom za uczestnictwo w walentynkowych Zajęciach pjm.
24. Następnie jeśli czas pozwoli dzieci dekorują według własnej inwencji swoje serduszka, a jeśli zabraknie czasu nauczyciel może zlecić jako pracę domową

25. Na końcu poszczególni uczniowie losują karteczki i dokańczają wylosowane zdanie. Niedokończone zdania:
Co dzisiaj najbardziej ci się podobała?
Co Ci sprawiło największą trudność?
Chciałbym jeszcze raz.
Najnudniejsze było dla mnie....

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.