Scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 - letnich
(grupa III „Pszczółki”)
Temat : Dzień Dyni – zabawy badawcze z materiałem przyrodniczym.
Czas realizacji: 15- 20 minut
Cel ogólny:
• Poznanie dyni przez swiadome wykorzystywanie zmysłow,
• rozwijanie sprawności manualnej,
• rozwijanie umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi na określony temat
Cele szczegółowe: dziecko:
• W toku działań badawczych wykorzystuje zmysły do poznania dynia.
• Wykonuje pracę plastyczną nową techniką.
• Opisuje wygląd dyni.
• Wykonuje zadania zgodnie z pokazem i instrukcją słowną nauczyciela.
• Wypowiada się na określony temat.
• Używa umiarkowanego głosu podczas wypowiedzi.
Metody wg Kwiatkowskiej
• Czynna ;
• Percepcyjna;
• Słowna.
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Dynie (różne odmiany), rymowanka, szablon dyni, barwiony na pomarańczowo ryż, klej, ilustracja dyni i jej cienie
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci
2. „Kręci się dynia”- zabawa integracyjna przy rymowance.
Nasza dynia jest olbrzymia
I powoli toczy się.
Dziś Dzień Dyni,
Więc jak dynia
W koło kręcimy się.
Teraz dynia jest zwyczajna
I wesoło podskakuje.
Coraz szybciej, coraz prędzej
Aż się w końcu zatrzymuje!
3. „Jakie są dynie?” – zabawa dydaktyczna- oglądanie, opisywanie różnych dyń, porównywanie wielkości, kształtu, koloru-
4. „Dopasuj cień- doskonalenie percepcji wzrokowej
5. „Co dynia ma w środku?- zabawa badawcza
6. „Dyniowy slalom”- zabawa ruchowa
7. „Dynia”- praca plastyczna- wyklejanie dyni zabarwionym ryżem
8. Ewaluacja- Odpowiadanie na pytania:
• „Co dynia ma w środku?
• Gdzie rośnie dynia?
• Jakiej wielkości mogą być dynie?
• Jakiego koloru mogą być dynie?