Scenariusz zajęć
Temat : Ziemia- nasza planeta – zajęcia sensoryczne
Cel ogólny: Wzbogacanie wiedzy na temat Ziemi planety na której żyjemy poprzez udział w różnych zabawach
Cele szczegółowe:
•wzbogacanie wiedzy i słownictwa dzieci na temat naszej planety;
•rozwijanie wrażliwości dotykowej;
•rozwijanie motoryki dużej;
•kształtowanie poprawnych relacji z dziećmi;
•stwarzanie warunków sprzyjających zgodnej zabawie;
Metody:
•metoda słowna
•czynna
•percepcyjna
Formy:
•indywidualna
•zespołowa
Środki dydaktyczne:
•karteczki z zagadkami;
•pudełko wypełnione hydrożelowymi kulkami;
•liście kwiatów, liście z drzew, trawa pampasowa, gałązki świerku;
•piasek;
•wytłaczanki na jajka;
•pojemnik z wodą;
•pianka do golenia;
•mąka ziemniaczana;
•globus;
•latarka;
•plakat edukacyjny-kontynenty.
Przebieg zajęć:"
1.Przywitanie dzieci piosenką "Wszyscy są witam Was".
2.Zapoznanie dzieci z tematem zajęć- omówienie poszczególnych form aktywności.
3.Przedstawienie ciekawych informacji na temat naszej planety za pomocą ukrytych karteczek znajdujących się w pojemniku z kuleczkami hydrożelowymi- losowanie karteczek przez dzieci.
4.Prezentacja plakatu przedstawiającego kontynenty oraz morza i oceany.
5.Zaproszenie dzieci do udziału w ścieżce sensorycznej "Dookoła świata" – chodzenie boso po przygotowanej ścieżce, której celem jest stymulowanie zmysłu dotyku:
-GÓRY- należy przygotować wydmuszki po jajkach;
-LAS, DŻUNGLA - należy przygotować -liście kwiatów, liście z drzew, trawa pampasowa, gałązki świerku;
-PUSTYNIA- należy przygotować - piasek;
-ANTARKTYDA- należy przygotować -sztuczny śnieg ( przygotowanie sztucznego śniegu za pomocą pianki do golenia i mąki ziemniaczanej, zapoznanie dzieci z etapami tworzenia sztucznego śniegu);
-MORZA i OCEANY- należy przygotować- pojemnik z woda.
6. Przeprowadzenie doświadczenia za pomocą latarki i globusa- w jaki sposób powstaje noc i dzień?
7.Zakończenie i podziękowanie za udział w zajęciach.