Konspektlekcji matematyki
Czas trwania: 45 minut
Klasa: VI c
Cele:
Wiadomości – uczeń zna:
pojęcie diagramu słupkowego
pojęcie diagramu kołowego
Umiejętności – uczeń potrafi:
odczytać informacje przedstawione w diagramie
przedstawić w postaci graficznej informacje podane w tabeli
narysować diagram kołowy
Postawy – uczeń:
organizuje czas wolny zgodnie ze swoimi zainteresowaniami
dokładnie i starannie wykonuje rysunki
aktywnie uczestniczy w lekcji
Metody i formy pracy: pokaz, pogadanka- praca z całą klasą, praca indywidualna,
Środki dydaktyczne: plansze z diagramem słupkowym i kołowym, tabela, podręcznik, karty pracy dla każdego ucznia.
Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjno – porządkowe
2. Wprowadzenie do tematu – przypomnienie pojęcia diagramu
Diagram – rysunek przedstawiający zależność między różnymi danymi, wykres. diagram słupkowy, diagram kołowy
3. Wyjaśnienie celów lekcji i podanie tematu lekcji.
II. Faza realizacji:
4. Odczytywanie danych przedstawionych w postaci diagramu słupkowego i kołowego. Analiza wyników próbnego testu kompetencyjnego klas 6.
5. Przedstawienie danych z tabeli w postaci diagramu słupkowego.
Tabela przedstawia wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród uczniów
klas 6. Zapytano 60 uczniów jak spędzają swój wolny czas, oto ich odpowiedzi:
Książki TV Sport Gry kom. Kino Inne
9 12 18 10 6 5
Jak wy spędzacie wolny czas – ankieta wśród uczniów . Zapisanie wyników ankiety w tabeli.
Uczniowie wykonują diagram słupkowy przedstawiający dane z tabeli.
6. Rysowanie diagramu kołowego – praca indywidualna.
Uczeń otrzymuje kartę z diagramem słupkowym. Odczytuje przedstawione informacje i zaznacza je na diagramie kołowym.
III. Faza podsumowująca:
7. Uczniowie dokonują podsumowana i powtórzenia poznanego materiału wykonują ćwiczenia Zeszyt ćwiczeń kl. VI
8. Zadanie pracy domowej : zadanie 12 str. 123
9. Podsumowanie lekcji, uczniowie uzupełniają karty ewaluacji.